O autorze
Joanna Erbel - kandydatka na prezydentkę Warszawy z ramienia Partii Zieloni, aktywistka miejska. Socjolożka miasta, fotografka, publicystka. Współzałożycielka Stowarzyszenia Duopolis oraz Magazynu Miasta. Członkini Krytyki Politycznej oraz Kongresu Ruchów Miejskich. Kuratorka cyklu Nowe Sytuacje w ramach Malta Festival 2011. Organizatorka szeregu debat i spotkań na temat polityki miejskiej. Pracuje w barze Prasowym jako koordynatorka ds. wydarzeń kulturalnych i współpracy z lokalną wspólnotą. Członkini organizacji Rolnictwo Wspierane przez Społeczność. W mieście można ją spotkać zawsze z rowerem.

Rezygnacja z Muzeum Historii Polski to szansa dla Jazdowa

Decyzja Ministerstwa Kultury o zaniechaniu budowy Muzeum Historii Polski na Jazdowie otwiera nowy rozdział w dyskusji o przyszłości tego miejsca. Co stanie się z osiedlem domków fińskich Jazdów, jak wykorzystamy potencjał tej dzielnicy i jej mieszkańców oraz przyległych instytucji – Centrum Sztuki Współczesnej oraz Instytutu Teatralnego? Najważniejsze składniki sukcesu już tam są.


Przedwczoraj Minister Kultury prof. Małgorzata Omilanowska ogłosiła, że plan budowy Muzeum Historii Polski został zawieszony. Budynek miał powstać na platformie przykrywającej wąwóz, w którym przebiega Trasa Łazienkowska, w okolicy Zamku Ujazdowskiego. Nie dość, że całe przedsięwzięcie byłoby bardzo kosztowne, to nie towarzyszył mu pomysł, jak wpisać je w najbliższą okolicę. Wprawdzie projekt zakładał zachowanie Osiedla Jazdów, ale jednocześnie jego wąskie uliczki miały służyć do obsługi ruchu autokarowego. Zielony teren o ogromnym potencjale społecznym ujawnionym dzięki inicjatywie Otwarty Jazdów miałby służyć jako zaplecze techniczne dużej instytucji. Wydawało się to raczej zagrożeniem niż szansą dla tej okolicy. Również stowarzyszenie Zielone Mazowsze wniosło swego czasu uwagi, dotyczące lokalizacji Muzeum i naruszenia skarpy warszawskiej, która jest dziedzictwem kulturowym stolicy.


Dziś to już pewne: Muzeum Historii Polski w planowanej formie nie powstanie. Monumentalny budynek Muzeum Historii Polski całkowicie zdominowałby okolice Jazdowa. Przytłoczyłby zarówno samo osiedle domków fińskich Jazdów, jak i dwie pobliskie instytucje – CSW Zamek Ujazdowski oraz Instytut Teatralny. Rezygnacja z tej budowy otwiera ponownie pole do dyskusji na temat wizji tej okolicy. Ostatnio zyskała ona nowe życie dzięki letniemu programu CSW – Zielony Jazdów. Powstała ogólnodostępna przestrzeń, gdzie można posiedzieć na krzesła, poleżeć w hamakach. Jest tu kawiarnia, ale nie ma problemu, żeby przyjść na Zielony Jazdów ze swoimi napojami i jedzeniem. Tegorocznej odsłonie Zielonego Jazdowa towarzyszy cykl spotkań Wczasy Ekonomiczne , podczas których można dowiedzieć się o różnych odsłonach alternatywnej ekonomii.

Tuż obok - na osiedlu Jazdów - można zobaczyć, jak alternatywne ekonomie działają w praktyce. Powstała tu pierwsza w Warszawie inicjatywa lokalna, w ramach której mieszkańcy wkładają swoją pracę we wspólne działanie z urzędem miasta, który z kolei dostarcza pieniądze i teren. Warszawiacy i warszawianki razem wybudowali ogólnodostępną muszlę koncertową i długi stół do spotkań. Przez całe lato w weekendy odbywały się tam wyprzedaże garażowe, koncerty, dyskusje i inne spotkania. To na Otwartym Jazdowie ruszyła inicjatywa Wymiennik – społecznościowy system wymiany, w którym walutą jest nie złotówka, ale alterka.


Jest tu ogród społecznościowy, na Jazdowie pojawili się również miejscy pszczelarze. To miejsce przez ostatnie dwa lata działalności zgromadziło dziesiątki inicjatyw i setki osób, które urzeczone miejscem i dziejącymi się tam inicjatywami włączały się w różne działania. Czasami odbywały się one we współpracy z władzami, innym razem w opozycji do działań dzielnicy.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Małgorzata Tusk zadała szyku we Francji. Tak wyglądała obok małżonek Trumpa i Macrona
0 0Ciężarna Joanna Krupa całkowicie naga na okładce "Wprost". Stanęła w obronie LGBT
JACEK LIBERSKI 0 0"Robią z Polaków idiotów". Dlaczego Ziobro musiał wiedzieć o aferze hejterskiej
Unum 0 0Nie wszystkie ubezpieczenia chronią przez całe życie. Jak wybrać polisę, która nie wygasa
0 0Smutni 30- i 40-letni. Wyniki światowych badań dają do myślenia
WYWIAD 0 0Aktor, któremu na bank się udało. Lech Dyblik o tym, jak odbić się od dna i... ganiać Malkovicha
NEWSWEEK 0 0Polskę czeka kryzys senioralny? Władze ignorują poważną zmianę demograficzną
0 0Kuchciński odnalazł się po aferze samolotowej. Dostał "zadanie specjalne"
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta