O autorze
Joanna Janowicz
Wyróżniona nominacją Człowiek Roku BRIEF w kategorii „Ludzie PR” za komunikację związaną z Fan Zone EURO 2012TM w Poznaniu. Uhonorowana nagrodą specjalną PRoton „TERAZ POLSKA” za zmianę wizerunku Stadionu Narodowego w Warszawie. Za projekty zrealizowane dla EURO Poznań 2012 otrzymała Złote Spinacze i 3 wyróżnienia Związku Firm Public Relations. Autorka audiobooka "Wizerunek w biznesie".

Wspiera kobiety w biznesie. Doradza firmom i osobom w zakresie budowania marki. Prowadzi autorskie szkolenia wizerunkowe i motywacyjne. Na polski rynek wprowadza amerykański brand Taylor Says - dla kobiet pięknych, odważnych i wyjątkowych.

Strateg marki, doradca wizerunkowy i coach.
Zarządza joannajanowicz.com i taylorsays.pl

Grzegorz Kiszluk, Redaktor Naczelny Magazynu BRIEF:
Polecam blog Joanny Janowicz, której różnorodnym aktywnościom marketingowym przyglądam się już od dłuższego czasu. Brief nominował Joannę do nagrody ‪Człowieka‬ ‪Roku‬ ‪PR‬ za komunikację związaną z EURO 2012 w Poznaniu. Jestem przekonany, że takie osoby jak Joanna Janowicz powinny dzielić się swoimi doświadczeniami oraz wiedzą branżową. Pierwszy wpis pokazuje, że w marketingu 4.0 wciąż będzie wiele do powiedzenia o marce firmy i marce personalnej. Trendy się zmieniają. Będę więc czytał z przyjemnością i zainteresowaniem. Życzę powodzenia!

Jak świetnie się sprzedać? 6 złotych zasad, które zbudują wartość Twojej marki osobistej

joannajanowicz.com
joannajanowicz.com
Jeśli już wiesz, że Twoim celem jest zwrócenie uwagi klienta właśnie na Twoją firmę. I jeśli już wiesz, że Twoim celem jest zwrócenie uwagi dokładnie takich klientów na jakich Ci zależy, to budowanie skali Twojej firmy właśnie wchodzi na zupełnie inny poziom. Dążysz do mistrzostwa. Przekazuję Ci 6 złotych zasad skutecznego zarządzania marką osobistą, by były dla Ciebie najlepszą podpowiedzią w działaniach personal brandingu.


Już wiesz, że wszystkie duże nazwiska, które kojarzysz ze znanymi dużymi firmami lub znasz z telewizji, świadomie budują swój wizerunek i to, co widzisz, to duża praca i szereg najlepszych cech i wartości, które ta osoba chciałaby, żebyś z nią kojarzył.
Ludzkim postrzeganiem rządzą liczne procesy psychologiczne, na przykład rozpoznawanie tego, co znamy. W sytuacji, gdy kogoś lub czegoś nie znamy, zaczynamy porównywać i oceniać. W ten sposób tworzymy w sobie jakieś wyobrażenie, które w zestawieniu z naszymi oczekiwaniami przyjmujemy jako obraz rzeczywistości. Dzieje się tak dlatego, że ocenianie jest odruchem. Brak oceny, stanowiłby dla rozwoju komunikacji cechę bardzo cenną. Postrzeganie wolne od oceniania - pozwoliłoby poznawać bezinteresownie, bez zagrożenia ocenami i w konsekwencji uprzedzeniami wobec innych ludzi. Nasze spostrzeżenie poddane licznym pomiarom i porównaniom, dokonuje kwalifikacji. Na tej podstawie tworzymy w sobie jakieś wyobrażenie, które w zestawieniu z naszymi oczekiwaniami przyjmujemy jako obraz rzeczywistości. Tak postrzegana osoba podoba nam się, albo nie. Spełnia nasze oczekiwania, lub nie.
Stale obowiązuje hasło: wyróżnij się albo zgiń! Wszyscy pracujemy nad własną marką. Niektórzy bardziej, inni mniej świadomie. Niektórzy tak bardzo nieświadomie, że mówią, że wcale nie pracują. A jednak. Gdziekolwiek jesteś – jesteś pod lupą. Jesteś zakwalifikowany do jakiejś grupy społecznej. Wszystko na rynku już jest i Twój Klient ma ogromny wybór. Sprzedawca, producent, dostawca usługi ma biznesowy obowiązek wyróżnić się w taki sposób, by wybór Klienta padł właśnie na niego. Klienci nie lubią przeciętności. Szukają wyróżnika. Wykorzystaj swój personal branding do rozwoju. Nie bądź firmą, jedną z wielu, bądź jedyną!

Pierwsza złota zasada skutecznego zarządzania marką własną mówi: zbuduj pewność siebie i wysokie poczucie własnej wartości. Zatrzymaj się na chwilę w codziennym biegu i zastanów, nad tym, co osiągnąłeś w ostatnim czasie? Jaką osoba jesteś dziś, a kim byłeś kilka lat temu? Zapytaj sam siebie z czego jesteś dumny. Pamiętaj, że silna marka i korzystny wizerunek rosną wprost proporcjonalnie do poczucia własnej wartości i pewności siebie.

Druga złota zasada
skutecznego zarządzania marką własną mówi: zaplanuj i daj sobie czas. Często, gdy obserwujemy ludzi z pozycją w świecie biznesu, kultury, sportu, znamy ich z telewizji, pojawia się nieznośna myśl, która deprecjonuje naszą pracę, zaangażowanie i zniechęca do dalszego działania. Dzieje się tak dlatego, że jesteśmy nastawieni na natychmiastowe rezultaty. Musisz jednak wiedzieć że nie zrobisz wszystkiego od razu. Ci rozpoznawalni, ludzie którzy osiągnęli sukces, też musieli od czegoś zacząć. Aktywność i szybki start działają na Twoją korzyść. Im szybciej zaczniesz, tym szybciej świat Cię zauważy i doceni!

Trzecia złota zasada skutecznego zarządzania marką własną mówi: myśl o sobie jak o produkcie. Pielęgnuj w sobie cechy profesjonalisty. Ludzie lubią ludzi. Nie kupują marek dla marek. Ba! Ludzie nie kupują produktów! Kupują tylko dlatego, że jest pewna wartość, na której im zależy. Kupują, bo jest świat, do którego chcą przynależeć. Kupują, bo wierzą w to samo w co Ty wierzysz. Za każdym produktem lub usługą jest żywy człowiek. Jest ktoś kto jest autorytetem i na przykład podziela te same wartości. Jeśli umiesz świetnie sprzedać się sam to sprzedasz wszystko. Ty i ja – jesteśmy produktem. Jeśli nasza osobowość działa w naszym imieniu to jej na to pozwól, po to, by druga strona, mogła się Tobą zafascynować.

Czwarta złota zasada skutecznego zarządzania marką własną, mówi: poznaj własne wartości życiowe i wartości, jakie dajesz światu. Odpowiedz sobie na pytanie: Kogo najbardziej podziwiasz? Kto ze znanych osób Ci imponuje? Jakie cechy lub właściwości tych ludzi uważasz za najważniejsze? Jeśli sam nie wiesz, co jest dla Ciebie ważne, skąd będziesz wiedział, jakie wartości dajesz innym ludziom? Naukowcy odkryli, że firmy o precyzyjnie określonych wartościach, gdzie każdy pracownik uznawał te wartości za swoje, zarabiają zdecydowanie więcej niż inne firmy w tych samych branżach, które kodeksu wartości nie mają.

Piąta złota zasada skutecznego zarządzania marką własną brzmi: naucz się komunikować. Gdy budujesz markę osobistą, zapytaj siebie, w czym czujesz się najlepiej? Jakie środowisko da Ci komfort bycia sobą i gwarancję przekazu do Twojej grupy docelowej. Gdzie Twój potencjał będzie zaprezentowany najkorzystniej? Lubisz mówić, czy pisać, jesteś introwertyczny czy otwartym na wszystkich ekstrawertykiem? Zatrzymaj się teraz na chwilę i pomyśl, które z wymienionych narzędzi będą dla Ciebie najlepsze. Jak ich użyć i co zrobić, by Twoja marka była widoczna, tak, jak potrzebuje tego Twój biznes.


Szósta złota zasada skutecznego zarządzania marką własną brzmi: zadbaj o jakościowe opakowanie. W mojej filozofii, budowanie marki koncentruje się głównie na pracy nad sobą. Najważniejsza jest zmiana wewnętrzna i własne ustalenia, które budują poczucie wartości i pewność siebie. Ale jednocześnie chcę bardzo starannie podkreślić rolę naszej oprawy zewnętrznej. Pierwsze wrażenie robi się raz, a czas jaki na to mamy to zaledwie 3 sekundy. Twoje ubranie i głos, którym wyrażasz emocje i przekazujesz istotne komunikaty, mają sugestywny wpływ nie tylko na otoczenie zewnętrzne, ale – budują Twoje poczucie siły i moc Twojej marki.


W życiu nie chodzi o szukanie siebie. Życie to tworzenie własnej osobowości. Jak mówi George Bernhard Shaw. Im szybciej to zrozumiesz, tym szybciej świat będzie Ci sprzyjał. Świat biznesu jest wielki i nie dostrzega przeciętności, dostrzega tych, którzy są na fali, a na fali są tylko Ci, którzy włożyli dostatecznie duży wysiłek, by się na niej utrzymać.

Więcej, dużo więcej na ten temat znajdziesz w audiobooku mojego autorstwa "Wizerunek w biznesie. Zarabiasz na nim, czy tracisz?" dostępnym m.in. na EMPIK.pl

Trzymaj się! Powodzenia, wielu sukcesów i silnej marki osobistej! :-)
Joanna Janowicz
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
#GRZEJE 0 010 godzin czekał na żonę, która poszła do dentysty. Musiała interweniować Straż Miejska
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
0 0Półtora tysiąca euro za pracę 4 godziny dziennie. Taka oferta czeka na chętne dziewczyny, ale jest pewien szczegół
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!
Oknoplast 0 0Na takiej sprzedaży korzystają wszyscy. Polska marka promuje model "na później"
Actina Pact 0 0Albo dobrze, albo tanio? Ta firma potwierdza, że można mieć wszystko i to w bardzo trudnej branży
HYDEPARK 0 0Amatorzy często trenują tak ostro jak zawodowcy. Różnica często się zaciera
0 0Święta to czas (u)dawania. Tomasz Kot w poruszającym spocie, daje cenną lekcję
0 0"Chodziło o to, by mężczyźni odzyskali godność". Tomasz Raczek szczerze o zamknięciu "Playboya"
0 0Była pierwszą polską influencerką, kochała kobiety i seks. Łempicka to dziś ikona