O autorze
Polityk, profesor nauk ekonomicznych, Jest członkinią Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, publicystka, w latach 2001–2009 posłanka na Sejm IV, V i VI kadencji, od 2009 posłanka do Parlamentu Europejskiego.

Niepotrzebna ofiara, czyli ukraińskie interesy

Polska chciała być promotorem przyłączenia Ukrainy do Unii Europejskiej, a polscy politycy - ojcami chrzestnymi, a choćby dobrymi wujkami tego wiekopomnego dzieła. Bynajmniej nie z miłości do Ukraińców, ale dla sławy i chwały, własnych, politycznych i finansowych interesów oraz na złość Rosji. Od początku było wiadomo, że będzie to Polskę drogo kosztować, ale kto by się przejmował takimi drobiazgami, gdy na sztandarach można było znowu wypisać "Za wolność waszą i naszą", a w gazetach czytać z wypiekami na twarzy o swoim geniuszu, szlachetności i perspektywach unijnych awansów.


Podszczypywanie rosyjskiego niedźwiedzia będzie kosztowało Polskę nie mniej niż 1 proc. PKB. Jesteśmy bowiem drugim najbardziej uzależnionym od Rosji państwem w Europie. Do embarga na polskie mięso i mleko dojdą za chwilę owoce. A eksport do Rosji samych jabłek to 260 mln zł. Nawet, jeśli Zachód wygra wojnę gospodarczą z Rosją, Polska będzie jej ofiarą. Na własną prośbę, gdyż od początku niepotrzebnie wychodzimy przed szereg unijnych państw.

Rozszerzanie Unii jest oczywiście jednym z jej ważnych priorytetów. Można jednak przyjmować jedynie te państwa, które spełniają warunki. Nie tylko ekonomiczne, ale też w zakresie przestrzegania praw człowieka, w tym równości płci i przeciwdziałania wszelkiej dyskryminacji. Rozszerzenie nie polega jedynie na osiągnięciu przez władze formalnego porozumienia. Trzeba, aby obywatele chcieli się integrować.

Obecnie nie ma krajów, które w najbliższych kilkunastu latach mogłyby skutecznie pretendować do przyjęcia do UE. Może pora przestać łudzić Ukrainę i zacząć prowadzić realną politykę w interesie Polski.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Renault 0 0Jazda w tym aucie to czysta przyjemność. Rodzina będzie zachwycona
Brita 0 0Co powinno pić dziecko? Dobrą wodę znajdziesz nie tylko na sklepowych półkach
TYLKO W NATEMAT 0 0PiS przystąpił do realizacji obietnic, czyli dlaczego Polacy będą zarabiali mniej
0 0Tak PiS załata budżet. W styczniu ceny alkoholu i papierosów pójdą w górę!
Leroy Merlin 0 0Glamour, a może... pustynny? Najnowsze ekscytujące trendy w urządzaniu wnętrz
Möller's 0 0Jak wspierać rozwój dziecka po 4 tygodniu życia? Ten składnik warto wprowadzić do diety
dad:HERO 0 0I wtedy wchodzi Pepsi, cała na różowo… Wina musującego z logiem tej firmy się nie spodziewałeś
Volvo 0 0Chcesz tanio kupić nowy samochód? To najlepszy moment. Zobacz, co wymyśliło Volvo
0 0Takich ludzi trzeba jak najszybciej wyeliminować z dróg. "Bogate dzieciaki" chwalą się piractwem