O autorze
Z wykształcenia doktor nauk humanistycznych, historyk, kulturoznawca, literaturoznawca, pedagog. Z zamiłowania obserwatorka kultury i życia społecznego, badaczka współczesnego i dawnego savoir-vivre’u i współautorka profilu Elegantia.pl

Kobiety 1953

W świetle obiecywanych trzynastek i czternastek dla emerytów nie sposób nie zapytać o okradanie, w majestacie prawa, przez państwo polskie, kobiet z rocznika 1953 i zmuszanie ich do długich batalii sądowych, pomimo ogólnej wiedzy, że racja jest po ich stronie.


O tym problemie nie usłyszymy w mediach. Nie poruszają go również politycy żadnej z partii. Ten dramat rozgrywa się na salach sądowych, narażając polskiego podatnika na kolejne koszty.

Od lat, panie urodzone w roku 1953 zgłaszały, iż ich emerytury są zbyt niskie w stosunku do przepracowanej ilości lat i odprowadzonych składek. Okazało się, że istotnie mają rację. W obliczeniach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych był błąd, skazując je na nieproporcjonalnie niskie emerytury.

W dniu 21 marca 2019 roku Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok potwierdzający niezgodność sposobu przyznawania tych emerytur z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej.

Kobietom z rocznika 1953, które nabyły prawa do emerytury przed 1 stycznia 2013 roku, pozwolono wnieść skargę do organu rentowego o wznowienie postępowania, w celu ponownego – prawidłowego przeliczenia emerytury.

Jak na ironię, po tylu latach zaniżania emerytur, tym starszym paniom dano zaledwie miesiąc na podjęcie tego typu działań. Do wielu z nich informacja o takiej możliwości dotarła dopiero po 21 kwietnia 2019 roku.

Niestety po tej dacie ZUS kolejne odwołania i podania o przeliczenie emerytur kieruje do sądu, a panie które ukończyły 66 lat czekają kolejne rozprawy.

Być może w ogniu kampanii wyborczej zamiast obiecywać kolejne kosztowne bonusy społeczne należałoby rozwiązać ten realny problem tak, aby Polska była państwem sprawiedliwości społecznej, a prawo nie służyło do dyskryminacji słabszych obywateli.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Bella Happy Pants 0 0Wiedza ratuje życie. Tych lekcji z pierwszej pomocy nie możesz pominąć
Subway 0 0Subway przyjazny weganom? Znana sieć podąża za trendami i mocno rozszerza menu
ASZdziennikTefal 0 0Oszustwo w akcji sprzątania parków narodowych. Mieli posprzątać tylko jeden, posprzątają wszystkie
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Przez WOT poczuliśmy się jak śmiecie". Żołnierz mówi, dlaczego jego koledzy rezygnują z wojska
0 0Piękny gest amerykańskiego aktora wobec Piotra Woźniaka-Staraka w Gdyni
0 0Zabawna wpadka Kożuchowskiej. Przyjęła oświadczyny na czerwonym dywanie
0 0O pracy w tym miejscu marzą setki osób. Tylko oferta dla stolarza wzbudziła drwiny
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze