O autorze
Jola Sacewicz - dziennikarka, fizyk, matematyk, działaczka LGBTQ. Profesjonalistka korporacyjnego i politycznego PR. Mieszka z żoną w Dallas, Teksas.

Legenda dla Amerykanów

Czyli objaśnienia dotyczące najistotniejszych osób i pojęć z artykułu ministra Waszczykowskiego opublikowanego w New York Times.


W przeddzień spotkania w Waszyngtonie z Johnem Kerry, amerykańskim sekretarzem stanu, minister spraw zagranicznych Polski Witold Waszczykowski opublikował artykuł w New York Times. Artykuł traktuje w głównej mierze o stosunkach polsko-amerykańskich i konieczności wzmocnienia obecności wojsk NATO na wschodniej flance, wzmiankuje jednakże kilka zagadnień z bieżącej polityki: sytuację w Trybunale Konstytucyjnym i media publiczne. Wspomina też lunch Andrzeja Dudy przy stole z prezydentem Obamą i Putinem podczas sesji ONZ w Nowym Jorku oraz przywołuje postać Lecha Kaczyńskiego, jako politycznego patrona obecnego prezydenta Polski i Tadeusza Kościuszkę, jako bohatera naszych obu narodów.

W celu ułatwienia czytelnikowi New York Times orientacji „kto jest kim” i „co jest co” w artykule naszego ministra warto dodać legendę do tegoż artykułu. Odnosi się ona do najważniejszych pojęć i postaci przywołanych przez ministra Waszczykowskiego.

Legenda
* Witold Waszczykowski, autor artykułu, minister spraw zagranicznych Polski:
- Zdobył popularność w Polsce uznając protestującą na ulicach opozycję obywatelską za wrogich polskiej katolickiej tradycji przedstawicieli wegetarianizmu i cyklizmu.
- W odróżnieniu od prezydenta Obamy, którego plan zakłada zwiększenie w USA naturalnych źródeł energii do roku 2030 do 50 proc., minister Waszczykowski uznaje naturalne źródła energii za przejaw szkodliwej ideologii lewackiej.
- W odróżnieniu od senatorów McCaina, Carbina i Durbina, którzy przesłali list do rządu Beaty Szydło, zatroskany o stan polskiej demokracji, wolność mediów, przestrzeganie praw człowieka i konwencji międzynarodowych, minister Waszczykowski uznaje premier Szydło za liderkę Europy.
- Sam list zasłużonych dla Polski senatorów, minister Waszczykowski ocenia, jako zainspirowany przez ludzi wrogich Polsce, obarczony nieznajomością realiów i nasączony błędami faktycznymi.

*Prawo i Sprawiedliwość – formacja rządząca:
- Przedstawiciele formacji politycznej ministra Waszczykowskiego uznali Baracka Obamę za kryptokomunistę a jego prezydenturę za koniec cywilizacji białego człowieka.
- Lider formacji uznaje uchodźców z Syrii za źródło niebezpiecznych chorób, roznosicieli pasożytów i pierwotniaków.
- Czołowi politycy formacji w publicznych wypowiedziach nazywają ludzi protestujących na ulicach przeciwko polityce ich rządu: świniami odrywanymi od koryta, komunistami, złodziejami, gestapowcami i ludźmi gorszego sortu.


* Andrzej Duda, prezydent Polski:
- Zasiadł przy stole prezydenta Obamy podczas zgromadzenia ONZ dzięki zabiegom polskiej dyplomacji z poprzedniej ekipy rządzącej. W wielu sprawach dotyczących praw człowieka, dyskryminacji ze względu na pochodzenie, religię i orientację seksualną prezydent Duda stoi po tej samej stronie co siedzący przy tym samym stole prezydent Putin.
- Wspomniany Lech Kaczyński, polityczny wzór prezydenta Dudy, jako prezydent Warszawy zakazał marszu w obronie praw człowieka mniejszości seksualnych.
- Pierwsza ustawa, którą Duda zawetował po objęciu urzędu dotyczyła ucywilizowania regulacji dotyczących sytuacji osób transpłciowych w Polsce, czym doprowadził do przywrócenia poniżających godność człowieka uregulowań dotyczących procesu zmiany płci.
- Używał dyskryminacyjnych i poniżających sformułowań dotyczących środowisk LGBTQ – zarówno w tweetach jak i wypowiedziach medialnych.
- Według opinii wszystkich gremiów prawniczych w Polsce, łącznie z prestiżową Alma Mater prezydenta, dopuścił się wielokrotnego złamania konstytucji.
- Uniewinnił kolegę partyjnego skazanego nieprawomocnym wyrokiem sądu.
- Nie wykonał wyroku Trybunału Konstytucyjnego i nie zaprzysiągł trzech, legalnie i prawomocnie wybranych sędziów.
- Zaprzysiągł po osłoną nocy sędziów wybranych do trybunału z naruszeniem prawa i procedur parlamentarnych.
- "Donosił" na kraj podczas wizyt zagranicznych.
- Podczas konferencji w Monachium eskalował napięte stosunki z Rosją w stopniu, który wymagał łagodzących akcji gospodarzy.
- Nie zareagował słowami potępienia, gdy nacjonaliści palili podczas swojej demonstracji kukłę Żyda i demonstrowali rasistowskie hasła wobec imigrantów muzułmańskich.
- Rozważa odebranie wysokiego odznaczenia państwowego zasłużonemu profesowi Janowi Tomaszowi Grossowi, badaczowi Zagłady i stosunków polsko-żydowskich, za upowszechnianie bolesnej prawdy o tych stosunkach, która jest niezgodna z oficjalną propagandą obozu prezydenta, kwestionującą współudział i odpowiedzialność Polaków w udokumentowanych zbrodniach dokonywanych na Żydach.

* Trybunał Konstytucyjny - polski sąd konstytucyjny, badający zgodność stanowionego prawa z konstytucją:
- Sytuacja w polskim TK jest źródłem zatroskania Rady Europy i przedmiotem badania Komisji Weneckiej.
- Komisja Europejska wszczęła procedurę badania praworządności w Polsce. Bada nie tylko sytuacje z trybunałem, mediami publicznymi ale i służbą cywilną, którą obecna ekipa zastąpiła mianowaniem bez konkursów urzędników pochodzących z ich partii.
- Parlament Europejski odbył debatę nad zagrożeniami demokracji, trójpodziału władzy i wolności słowa w Polsce.
- Rządząca formacja od objęcia władzy dążyła do paraliżu trybunału poprzez:
- zwlekanie z publikowaniem wyroków trybunału;
- niezaprzysięganie prawomocnie wybranych sędziów trybunału;
- nielegalne, powtórne wybieranie sędziów na miejsca już obsadzone;
- uchwalanie noweli do ustawy o trybunale, która zmusza trybunał do orzekania według kolejności wpływu spraw i w pełnym składzie;
- dezawuowanie sędziów i prezesa trybunału;
- grożenie aresztowaniem prezesa trybunału;
- obcięciem budżetu trybunału.
- Parlamentarna opozycja i wszystkie instytucje prawne upoważnione do składania wniosków do trybunału kwestionują konstytucyjność prawa stanowionego przez rządząca ekipę i wnoszą do trybunału o jego zbadanie.

* Media publiczne – radio i telewizja współfinansowane ze środków publicznych:
- Rządząca ekipa wprowadziła ustawę, która zlikwidowała publiczny charakter mediów. Zarządzający mediami publicznymi są obecnie politykami mianowanymi przez rządowego ministra.
- Sekretarz generalny Rady Europy bezskutecznie apelował do prezydenta Dudy, by ten nie podpisywał nowej ustawy o mediach i raczył skonsultować ją z ekspertami Rady Europy.
- Przeciw zmianie ustawy o mediach publicznych dokonanej przez rządząca ekipę protestowały międzynarodowe organizacje nadawców i dziennikarzy m.in. Stowarzyszenie Dziennikarzy Europejskich, Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy, Europejska Unia Nadawców oraz amerykańska Freedom House, Grupa Europejskich Regulatorów ds. Usług Mediów Audiowizualnych (ERGA) oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
- Wolność słowa i sytuacja w mediach publicznych będzie badana przez Komisje Wenecka na wniosek Rady Europy.
- Kilkudziesięciu dziennikarzy mediów publicznych zostało poddanych czystce politycznej i pozwalnianych lub odsuniętych od prowadzenia programów. W ich miejsce zatrudniono dziennikarzy katolickich mediów ultraprawicowych, ocenianych najniżej w badaniach obiektywności mediów przez niezależne instytucje badawcze.

* NATO w Polsce:
- Żołnierze amerykańscy, którzy mogliby stacjonować w Polsce powinni mieć na uwadze:
- istniejące niebezpieczeństwo doświadczenia przejawów agresji rasistowskiej wobec osób czarnoskórych, pochodzenia muzułmańskiego i żydowskiego;
- dyskryminacyjne prawo polskie, które nie będzie uznawać stacjonujących w Polsce rodzin i współmałżonków żołnierzy homoseksualnych;
- fakt, że prawo polskie nie ściga z urzędu przestępstw popełnionych na tle nienawiści wobec osób homoseksualnych.

* Thaddeus Kosciuszko – polski i amerykański bohater narodowy polskiego pochodzenia:
- Jako bliski przyjaciel Tomasza Jeffersona i obrońca praw człowieka byłby w opozycji politycznej do rządzącej obecnie ekipy, którą reprezentuje minister Waszczykowski i która poddaje w wątpliwość samo istnienie praw człowieka.

Jola Sacewicz
Dallas, Teksas

16 lutego 2016
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
INN:Poland 0 0Sieć 5G to nie tylko szybszy Netflix. To również ochrona amazońskich lasów deszczowych
0 0To nie będą tanie święta. Polacy w tym roku będą musieli wydać krocie
Diverse 0 0Na pewno masz w szafie ubrania z ich logo. Teraz będą w nich jeździć uczestnicy Rajdu Dakar
INN:Poland 0 014 prostych sposobów na bardziej ekologiczne życie. Od tego warto zacząć

TYLKO W NATEMAT

0 0Nie możesz pojąć, dlaczego PiS stawia na Pawłowicz i Piotrowicza? Eliza Michalik ma teorię
0 0"Znów muszę bronić Polski". Patryk Jaki w swoim żywiole, sprawdziliśmy jego aktywność w PE
0 0Prof. Jerzy Bralczyk ocenił pierwsze posiedzenia nowego Sejmu
0 0"Kaczyński jest wam wdzięczny". Posłowie Lewicy wsparli PiS w ważnym głosowaniu
0 0Wielka niespodzianka w ostatnim sezonie "Wikingów". Pojawi się w nim mocny, polski akcent
0 0Ważył 900 gramów i... uratował życie swojego brata. Lekarze nazwali to cudem
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
Volvo 0 0Ten samochód to fenomen. Wielu próbowało zrobić podobny, udało się tylko jednej marce