O autorze
Jola Sacewicz - dziennikarka, fizyk, matematyk, działaczka LGBTQ. Profesjonalistka korporacyjnego i politycznego PR. Mieszka z żoną w Dallas, Teksas.

Tango Śmierci z Fontanną

New York Times
Każdy gej i Żyd musi to teraz w Polsce powiedzieć głośno: pisowcy, faszyści, antysemici, homofobii będziecie przez nas obsługiwani! Mamy teraz szansę dać tę ważną lekcję.


I.
Żyję w kraju, w którym fontanny z wodą do picia są bardzo popularne. W parkach są czasem takie fontanny w trzech wymiarach: najniższe dla psów, wyższe dla dzieci i takie do pasa, dla dorosłych. Wszystkie trzy stoją jedna przy drugiej, opierając się o siebie „plecami”. Przed desegregacją była przy nich, nieco oddalona, czwarta wysoka fontanna. Dla ludzi kolorowych.

II.
Kolorowi ludzie liczyli się właściwie jako 3/5 (tak! trzy piąte!) człowieka, bo tyle wart był ich głos w wyborach, za udział w których musieli płacić. Ci ludzie do lat sześćdziesiątych mogli być nieobsługiwani w hotelach, restauracjach, barach itp. W autobusie musieli siedzieć z tylu. Nie mogli pływać w basenie białego człowieka.

III.
Jest takie niezwykle muzeum w Alabamie. Wygląda jak wielka stodoła. W środku, z sufitu zwisają prostopadłościenne bale drewna. Na każdym jest wystrugane imię i nazwisko i daty. Na ścianach są rzędy półek obiegające całą stodołę. Stoją na nich wielkie słoje wypełnione ziemią. Na każdym słoju tabliczka z miejscowością i datami.


Te bale wiszące z sufitu to symbole zlinczowanych kolorowych ludzi. W tych słojach jest ziemia z miejsc, gdzie rozrzucano ich szczątki. To muzeum linczu. Muzeum sprawiedliwości wymierzanej przez tłum. Taka była możliwa, bo ci kolorowi ludzie, nie byli uznawani za ludzi.

IV.
Tę wieść z Polski, że teraz już będzie można postawić w barze oddzielną fontannę z wodą do picia dla tych, których nie akceptujemy: LGBTQ, Żydów, kolorowych, muzułmanów itp odebrałam, jak uderzenie w splot słoneczny.

W Polsce, przez dużą cześć życia byłam w szafie, czyli ukrywałam kim jestem. Wtedy wszyscy tęczowi byliśmy szczurami. Nie było „wesołych” (gay po angielsku znaczy też wesoły) w oficjalnym obiegu publicznym. I paradoksalnie, ponieważ nas oficjalnie nie było, więc oficjalnie nie było dyskryminacji wobec nas. Dlatego, jako lesbijka, nigdy nie czułam się dyskryminowana per se.

Teraz, pierwszy raz w życiu, w wieku 60 lat, mam szansę doświadczyć w Polsce dyskryminacji z powodu tego z kim idę do łóżka. A żeby było śmieszniej, osoba z która idę do łóżka jest moją legalną żoną. Za tą „legalnością” i „oficjalnością” mojego związku stoją Stany Zjednoczone Ameryki Północnej.

VI.
Mimo wstydu napiszę wersalikami, jaka była moja tzw. gut reaction (instynktowna reakcja), gdy przeczytałam, że w opinii dublera, agenta służb specjalnych, gejowskiego hejtera i wiceprezesa grupy kolesiów, Muszyńskiego prawo do dyskryminacji triumfuje nad zdrowym rozsądkiem i prawami człowieka. Więc chciałam wykrzyczeć na Facebooku:

KATOLICY WY....ALAĆ Z MOICH ZNAJOMYCH

Tak, krew zalała mi oczy i rozum i taki kretynizm pomyślał mi się w pierwszym odruchu.

Takie odruchy są straszne w tłumie. One rozchodzą się w tłumie jak wirus, potęgują, żarzą i kończą jakimś piorunem, który zabija, linczuje. Dlatego cieszę się, że nie byłam w tłumie sióstr i braci LGBTQ, których te słowa sędziowskiego dublera albo przeraziły albo zalały krwią, bo pewnie czymś strasznym bym zaraziła wszystkich.

Ochłonęłam stojąc na głowie. Dosłownie, w pozycji jogi zwanej w Sanskycie Shirshasana.

VII.
Przyznam też, że z bezsilnej wściekłości dałam na Facebooku lajka postowi dwóch gejów prowadzących hotel, którzy napisali, że teraz nie będą świadczyć usług pisowcom, zwolennikom Kai Godek itp.

VIII.
Gdy ochłonęłam zastygnięta do góry nogami w pozycji Shirshasana było mi strasznie wstyd za ten mój pierwotny nienawistny odruch odwetowy. Dlatego o tym piszę, żebym w jakiś bolesny sposób zapamiętała ten wstyd.

Dyskryminacja jest złem. Każda dyskryminacja. Ludzie są równi i jest złem, jeśli jeden człowiek odmawia pełnego człowieczeństwa innemu człowiekowi w imię czegokolwiek.

Jest to nawet trochę zabawne, że ktoś, kto wierzy w siły nadprzyrodzone, na podstawie takiej wiary, możne traktować inne stworzenie ludzkie (a przecież „boskie”, skoro stworzone przez siłę wyższą!) jako mniej warte! Byłoby to zabawne, gdyby nie tak tragiczne.

Ważne jest, by w czasie takiej dość dramatycznej sytuacji dla wszystkich mniejszości w Polsce, żebyśmy się wszyscy nie pogubili.

IX.
Dyskryminacji musimy dać odpór w dwojaki sposób.

Po pierwsze: powiedzieć pisowcom, że będą obsługiwani. Każdy gej i Żyd musi to teraz w Polsce powiedzieć głośno: pisowcy, faszyści, antysemici, homofobii będziecie przez nas obsługiwani. Odmowa świadczenia usług może was spotkać z naszej strony tylko, gdy będziecie łamać prawo i/lub domagać się usługi łamiącej prawo.

Mamy teraz szansę dać tę ważną lekcję.

X.
Po drugie: Tych, którzy wywieszą tabliczki: „Pedałów i Żydów nie obsługujemy” trzeba omijać. Zniszczyć miłością. Ekonomiczna presja przyzwoitych ma sens.

To będzie ważna lekcja druga.

XI.
Za polskim chamem i faszystą, który będzie pławił się w dyskryminacji „innych” stanęło dziś pisowskie państwo. W pierwszym odruchu chce się oddać „oko za oko” i uczyć chama tolerancji bijąc go jego własnym kijem dyskryminacji.

Dosięga nas odwieczny dylemat: odpowiedzieć pięścią na przemoc, czy moralną wyższością? Wydaje mi się, że to zależy, w jakiej legendzie chcemy przetrwać. Odpowiadając dyskryminacją na dyskryminację przejdziemy do legendy, jak rzucający się z gołymi pięściami na czołgi, bo „ich” w Polsce wspiera potęga aparatu państwa. Odpowiadając lekcją tolerancji wpiszemy się w inną legendę protestów przeciwko złu. Ta też będzie trwać.

XII.
Dla starszej pani z LGBTQ to jest straszny czas, ale staram się dostrzec w nim możliwość zrobienia czegoś pozytywnego. Amerykanie powiedzieliby, że myślę, jak zamienić kupę kurczaka w sałatkę z kurczaka (turn chicken shit into a chicken salad). Mam nadzieję, że wykorzystamy ten czas dobrze, jako społeczeństwo, jego duża część. Będzie to szansa na rośnięcie razem. Na zachowanie się przyzwoicie.

Choć tak naprawdę ja nie tylko mam nadzieję na to, że zdamy tę lekcję jako ojczyzna Michnika, Kołakowskiego, Miłosza. Ja MUSZĘ w to wierzyć. Bo alternatywne zachowanie społeczeństwa widzieliśmy w Niemchech lat trzydziestych i Polsce międzywojennej.

Wtedy też zaczęło się od dyskryminacji, że tak powiem: „w usługach”. Potem były getta ławkowe. Potem getta prawdziwe. Potem łapanki i izolacja. I potem już tylko dym z kominów w obozach, które były niemieckie, ale przecież mogą być i polskie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
#GRZEJE 0 010 godzin czekał na żonę, która poszła do dentysty. Musiała interweniować Straż Miejska
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
0 0Półtora tysiąca euro za pracę 4 godziny dziennie. Taka oferta czeka na chętne dziewczyny, ale jest pewien szczegół
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!
Oknoplast 0 0Na takiej sprzedaży korzystają wszyscy. Polska marka promuje model "na później"
Actina Pact 0 0Albo dobrze, albo tanio? Ta firma potwierdza, że można mieć wszystko i to w bardzo trudnej branży
HYDEPARK 0 0Amatorzy często trenują tak ostro jak zawodowcy. Różnica często się zaciera
0 0Święta to czas (u)dawania. Tomasz Kot w poruszającym spocie, daje cenną lekcję
0 0"Chodziło o to, by mężczyźni odzyskali godność". Tomasz Raczek szczerze o zamknięciu "Playboya"
0 0Była pierwszą polską influencerką, kochała kobiety i seks. Łempicka to dziś ikona