O autorze
Julian Jeliński – filo­zo­f, publicysta, tłumacz. Absol­went filo­zo­fii i komu­ni­ka­cji spo­łecz­nej na Uni­wer­sy­te­cie Wro­cław­skim. Współpracował m.in. z Insty­tutem Stu­diów Nad Isla­mem we Wrocławiu, Polskim Stowarzyszeniem Racjonalistów, portalem Racjonalista.pl oraz portalem ListyzNaszegoSadu.pl. Inte­re­suje się zagad­nie­niami filo­zo­fii społeczno-politycznej, toż­sa­mo­ści Afro­ame­ry­ka­nów, wie­lo­kul­tu­ro­wo­ści w ame­ry­kań­skiej filo­zo­fii poli­tycz­nej, filozofii Cornela Westa, kwe­stią spo­łecz­nego wymiaru reli­gii na świe­cie oraz popularyzacją nauki. Tłu­macz arty­ku­łów Sama Har­risa.

Świat się zmienia!

ESPN.com, YouTube.com
10 maja w drafcie NFL wybrany został pierwszy w historii zawodnik, otwarcie przyznający się do swojego homoseksualizmu. Stał się tym samym dopiero drugim grającym zawodowo gejem w czterech największych ligach amerykańskich: NFL, NBA, MLB oraz NHL, dołączając do Jasona Collinsa z Brooklyn Nets. To zdecydowanie najbardziej pozytywna wiadomość mijającego weekendu.Nie boję się tego kim jestem, nie boję się powiedzieć światu kim jestem. Nazywam się Michael Sam, skończyłem właśnie studia, jestem Afroamerykaninem i jestem gejem.

Historia Michaela Sama jest niezwykła. Do tej pory jedyni sportowcy przyznający się do swojego homoseksualizmu (szczególnie w Stanach Zjednoczonych) robili to po zakończeniu kariery, czasem nawet całe lata po odejściu na sportową emeryturę. Nawet Jason Collins – jeszcze kilka dni temu jedyny „otwarcie gejowski” (openly gay – jak po angielsku określa się osoby nie ukrywające swojego homoseksualizmu) sportowiec podzielił się z mediami tą wiadomością już u schyłku kariery, nie mając podpisanego kontraktu z żadną drużyną i nie mając większych szans na pełnienie ważniejszej roli w jakiejkolwiek drużynie (w marcu 2014 podpisał kontrakt z Brooklyn Nets). Michael Sam „przyznał się” do swojej orientacji na długo przed tym, jak został wybrany w drafcie, ponadto podzielił się tą informacją już w roku 2013 ze swoimi kolegami z drużyny i sztabem szkoleniowym. Tym samym otworzył puszkę Pandory problemu homofobii w lidze NFL i wywołał burzę komentarzy „ekspertów” analizujących, czy liga NFL jest „gotowa” na przyjęcie gracza-homoseksualisty. Grono ekspertów nie wyczuwało nutki ironii w tym, że bliźniaczo podobne analizy towarzyszyły już Jackie Robinsonowi, gdy stawał się pierwszym czarnoskórym bejsbolistą. Wtedy też pytano, czy Ameryka jest na to gotowa, czy inni zawodnicy go przyjmą w szatni, czy to nie za szybko… Tego typu myślenie pokazuje jak blisko spokrewniony jest rasizm z homofobią.

Michael o swojej orientacji opowiedział po raz pierwszy publicznie w wywiadzie dla ESPN 9 lutego tego roku. W tym wywiadzie podkreślał, że jego krok może pomóc wielu młodym ludziom obawiającym się presji środowiska, by odważyli się być sobą i nie udawali przed innymi. Opowiadał o wsparciu i pozytywnych reakcjach z jakimi się spotkał pokazując, że strach przed „przyznaniem się” może być nieuzasadniony: „Czuję się dobrze z tym kim jestem, dobrze mi z tym, że nie muszę tego ukrywać. (…) Jeżeli ktoś ma z tym problem– to ON musi już sobie z nim poradzić.”

Największe wrażenie wywarła na mnie jego odpowiedź na pytanie jak się czuje ogłaszając swoją orientacje. Odpowiedział: „widziałem, jak mój starszy brat został zastrzelony, nie zdążyłem poznać młodszej siostry, gdyż umarła będąc jeszcze dzieckiem (…), dwaj moi bracia obecnie siedzą w więzieniu… w porównaniu z tym, powiedzenie światu, że jestem gejem to nic takiego.” To, co przebija z tej wypowiedzi to przeświadczenie, że to nie orientacja seksualna powinna być wielką przeszkodą w czyjejkolwiek drodze życiowej. Homo i heteroseksualizm powinien być zaledwie przypisem w życiorysie sportowca, nigdy zaś decydującym o jego losach brzemieniu. Sam wyjaśnił to dodatkowo, gdy zadano mu pytanie (które pojawiało się od lutego wielokrotnie we wszystkich mediach): Możesz zostać pierwszym otwarcie gejowskim futbolistą w historii NFL – jak się z tym czujesz? Odpowiedział wtedy: „Nie patrzę tak na to. Jestem futbolistą i chcę być futbolistą grającym w NFL.”

Trener Sama – Gary Pinkel z Uniwersytetu Missouri w ten sposób odniósł się do udzielonego w lutym wywiadu, który wywołał tyle kontrowersji zarówno w świecie sportu jak i w mediach: „Cieszymy się, że Michael zdecydował się ogłosić to i jesteśmy dumni z niego i tego jak reprezentuje Mizzou. Michael jest świetnym przykładem jak ważny jest szacunek dla innych, nauczył wiele osób, że nie ma znaczenia, skąd pochodzisz, jaka jest twoja orientacja – jesteśmy w tej samej drużynie i wszyscy się nawzajem wspieramy.” Minęły cztery miesiące i w siódmej rundzie draftu, z numerem 249, Michael Sam został wybrany w drafcie przez St. Louis Rams, a jedną z osób gratulujących mu tego niezwykłego sukcesu okazał się prezydent USA Barack Obama. Tak zaś sam zainteresowany zareagował na informację o tym, że trafił do NFL:Michael Sam, choć ma zaledwie 24 lata i dopiero zaczyna karierę zawodową, już osiągnął wiele, przełamując niewidzialne bariery istniejące w tak wielu męskich dyscyplinach sportowych. Jednak najważniejsze, że nie widzi w sobie aktywisty praw gejów, a przede wszystkim futbolistę, który nie zamierza ukrywać swojego sposobu życia. Podkreśla to w wywiadach i swoją postawą mówiąc wprost: „nie chcę, by patrzono na mnie jako na sportowca-geja, tylko na sportowca, który jest dobry w tym co robi.” Mam nadzieję, że takie właśnie czasy powoli nadchodzą.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Reserved 0 0Reserved pokazuje inną twarz lat 80. Wieczorowa kolekcja bierze z nich to, co najlepsze
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
Skoda Polska 0 0Nowe auto nie musi być kupione za gotówkę. Można je mieć jak telefon na abonament
T-mobile 0 0Zachwyciła go postać epizodyczna. Raczek o kultowym już filmie
0 0Michalkiewicz ujawnił dane ofiary księdza. Pytamy, czy mu nie wstyd
0 0Robią coś, czego bał się rząd PiS. Czesi wprowadzają podatek, który tak drażni Amerykanów
0 0Edycja genów to rynek wart miliardy. Opiera się na metodzie podejrzanej u bakterii
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Psy zagryzły kobietę w ciąży. Umarła w lesie, w którym trwało polowanie
0 0Dulkiewicz o kandydaturze Jaśkowiaka. Wymowna reakcja prezydent Gdańska
0 0Z domowym budżetem to by nie przeszło. Rząd zachowuje się jak nieodpowiedzialna gospodyni

MOTO

0 0Gdzieś już to widziałeś. Seat Tarraco to dobre… niemieckie auto – nie licz na hiszpański temperament
0 0Ten dziwoląg da się lubić. Nowy C-HR ma przekonać tych, którzy do tej pory mówili mu "nie"