O autorze
W 1980 ukończyłem studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, następnie odbyłem aplikację sądową (1981–1983), później adwokacką (1984–1987). Przebywałem także na stażu w Zurychu (1985). Od 1987 praktykowałem jako adwokat. Od 1993 do 1996 byłem zastępcą przewodniczącego Trybunału Stanu, następnie przedstawicielem prezydenta w Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego. W latach 1997–2000 pełniłem funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, od 1998 do 2000 był p.o. szefa Kancelarii. W 2000 byłem odpowiedzialny za kierowanie kampanią wyborczą w walce o reelekcję Aleksandra Kwaśniewskiego. Od 2000 natomiast zasiadałem w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. W 1999 należałem do grona członków-założycieli Sojuszu Lewicy Demokratycznej, zostałem również wybrany do Zarządu Krajowego. W 2001 po raz pierwszy uzyskałem mandat poselski z okręgu warszawskiego. Objąłem funkcję przewodniczącego Komisji Ustawodawczej. Przewodniczyłem także Polsko-Niemieckiej Grupie Parlamentarnej, a w 2003 przez krótki okres sprawowałem funkcję członka komisji śledczej ds. tzw. afery Rywina (zastąpiła mnie w komisji Anita Błochowiak). W maju 2004 zostałem powołany na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Marka Belki. Byłem członkiem komitetu wyborczego Włodzimierza Cimoszewicza w wyborach prezydenckich w 2005. W wyborach parlamentarnych w 2005 ponownie zostałem wybrany z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej (zdobywając największą liczbę głosów spośród wszystkich kandydatów SLD). W wyborach parlamentarnych w 2007 i 2011 po raz trzeci i czwarty uzyskałem mandat poselski. 11 stycznia 2008 zostałem wybrany na przewodniczącego Komisji śledczej do zbadania okoliczności śmierci Barbary Blidy.

Obywatelska Europa - czcze przechwałki?

W kampanii wyborczej Europosłanki i Europosłowie walczący o reelekcję bardzo chętnie mówią o wspieraniu inicjatyw obywatelskich. Nie ma lepszej zachęty do uaktywniania ludzi, aniżeli Europejskie Inicjatywy Obywatelskie – wciąż zaniedbywane i niestety ignorowane.


Dużą część mojej kampanii do Parlamentu Europejskiego poświęciłem właśnie Inicjatywom Obywatelskim. Przypomnę, że ustanowione Traktatem z Lizbony narzędzie ma na celu zwiększenie procesów demokratyzacji w Unii.

Milion obywateli z minimum siedmiu krajów Wspólnoty potrzebnych jest, aby inicjatywa przedłożona została Komisji Europejskiej. W przypadku przychylnego podejścia Komisji do danego pomysłu, podzielenia zdania miliona obywateli, a następnie wystąpienia z pozytywnie przyjętym wnioskiem przez Parlament Europejski przepis zacznie obowiązywać.

Brzmi pięknie i jest piękne. Niestety, aby obywatele Polski i innych krajów Unii Europejskiej zdali sobie sprawę z potężnej obywatelskiej broni jaką dysponują trzeba ją propagować. Niewiele robi się ku temu, abyśmy zaczęli w pełni korzystać z przysługujących nam praw, abyśmy wyszli z inicjatywami, które uczynią Unię bardziej obywatelską, bardziej przyjazną dla nas samych.

Stowarzyszenie Dom Wszystkich Polska, którego jestem przewodniczącym bardzo aktywnie włączyło się w inicjatywę Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego. Byliśmy jej przedstawicielem na Polskę i zetknęliśmy się z wielkim problemem przebicia się do mainstreamu nie tylko z samym pomysłem, lecz także propagowaniem opisywanego przeze mnie mechanizmu obywatelskiego.


Byłbym ukontentowany gdyby w Polsce o Europejskich Inicjatywach Obywatelskich mówiło się szerzej i propagowało samą ideę. Nawet jeśli z danym pomysłem się nie zgadzamy, bo nie twierdzę, że każdy z pomysłem BDP musi się zgadzać. Podobnie jak nie twierdzę, że ja poparłbym wszystkie oddolne pomysły obywatelek i obywateli UE.

Cieszyłbym się jednak niezmiernie, gdyby inicjowane przez nasze rodaczki i rodaków pomysły – nawet niezgodne z moimi poglądami trafiały do rozpatrywania przez Komisję Europejską. Oznaczałoby, że Unia zmierza w dobrym kierunku. Mówi o tym Europa Plus Twój Ruch – w swoich wystąpieniach podkreśla to bardzo często Profesor Genowefa Grabowska, podkreśla też cała grupa kandydatek i kandydatów naszej Koalicji.

I niewielki prztyczek na koniec. Krajowe Europosłanki i Europosłowie chętnie mówią o Europie bardziej obywatelskiej, wspieraniu takich inicjatyw. W trakcie walki o niezbędną liczbę podpisów pod Bezwarunkowym Dochodem Podstawowym wysłałem list do polskich eurodeputowanych w sprawie inicjatywy, jej ewentualnego poparcia oraz wspierania samych mechanizmów Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej.

Odpowiedź na mój list wysłany do wytypowanej przeze mnie grupy zainteresowanej potencjalnie tematem i samą inicjatywą wywołał zainteresowanie tylko jednej osoby spośród jedenastu. Dziękuję Markowi Siwcowi za odzew.

Grupa, do której wysłany list pozostał bez odzewu to Adam Gierek, Danuta Hubner, Janusz Zemke, Jerzy Buzek, Joanna Senyszyn, Lidia Geringer de Oedenberg, Paweł Zalewski, Róża Thun, Wojciech Olejniczak oraz Bogusław Liberadzki.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Olga Bołądź rzuciła wyzwanie koleżankom z branży. Teraz kobiety dołączają do #boladzchallenge
0 0Czekasz, aż ostygnie, zanim włożysz do lodówki? 3 kulinarne błędy, które popełnia każdy Polak
WYWIAD 0 0"Byłam przed 30, a nie chciało mi się żyć". Patrycja schudła 50 kg, pokonała hashimoto i depresję
MamaDu 0 0"Cesarskie cięcie powoduje problemy dziecka w dorosłości". Wywiad z prof. Ewą Helwich
DADHERO.PL 0 0Nie wiesz jak? Nie przejmuj się, nie ty jeden. Oto nasze rady, jak mądrze wychowywać syna
SAP 0 0Od personalizacji adidasów do zatrzymania powodzi. Oto jak transformacja cyfrowa zmienia nasze życie
#GRZEJE 0 010 godzin czekał na żonę, która poszła do dentysty. Musiała interweniować Straż Miejska
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
MamaDu 0 0"Moja córka żyła 70 minut". Gest mamy po śmierci dziecka poruszył ludzi na całym świecie
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
0 0Technika sprzed 5 tys. lat pomoże ci popełnić mniej błędów. Mnisi mieli rację
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!