O autorze
W 1980 ukończyłem studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, następnie odbyłem aplikację sądową (1981–1983), później adwokacką (1984–1987). Przebywałem także na stażu w Zurychu (1985). Od 1987 praktykowałem jako adwokat. Od 1993 do 1996 byłem zastępcą przewodniczącego Trybunału Stanu, następnie przedstawicielem prezydenta w Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego. W latach 1997–2000 pełniłem funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, od 1998 do 2000 był p.o. szefa Kancelarii. W 2000 byłem odpowiedzialny za kierowanie kampanią wyborczą w walce o reelekcję Aleksandra Kwaśniewskiego. Od 2000 natomiast zasiadałem w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. W 1999 należałem do grona członków-założycieli Sojuszu Lewicy Demokratycznej, zostałem również wybrany do Zarządu Krajowego. W 2001 po raz pierwszy uzyskałem mandat poselski z okręgu warszawskiego. Objąłem funkcję przewodniczącego Komisji Ustawodawczej. Przewodniczyłem także Polsko-Niemieckiej Grupie Parlamentarnej, a w 2003 przez krótki okres sprawowałem funkcję członka komisji śledczej ds. tzw. afery Rywina (zastąpiła mnie w komisji Anita Błochowiak). W maju 2004 zostałem powołany na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Marka Belki. Byłem członkiem komitetu wyborczego Włodzimierza Cimoszewicza w wyborach prezydenckich w 2005. W wyborach parlamentarnych w 2005 ponownie zostałem wybrany z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej (zdobywając największą liczbę głosów spośród wszystkich kandydatów SLD). W wyborach parlamentarnych w 2007 i 2011 po raz trzeci i czwarty uzyskałem mandat poselski. 11 stycznia 2008 zostałem wybrany na przewodniczącego Komisji śledczej do zbadania okoliczności śmierci Barbary Blidy.

Powyborcza analiza

Dzień dobry Polsko! Obudziliśmy się po wyborach w nowej rzeczywistości. Rzeczywistości niezbyt ciekawej dla polskiej Lewicy i Centrolewicy. Można usiąść i załamać ręce, ale można też po raz pierwszy od wielu lat wyciągnąć poważne wnioski i wziąć się do ciężkiej pracy!


Krótka analiza: polska Lewica jest w rozbiciu. Otrzymaliśmy kubeł lodowatej wody na głowę. Przegraliśmy wszyscy. Przegrało społeczeństwo obywatelskie, przegrali wyborcy wyznający otwarte wartości, przegrała Polska.

Przyjrzyjmy się na chłodno:

1. Analiza preferencji wyborczych wśród najmłodszych, wśród tych którzy zaczynają swoją przygodę z czynnym prawem wyborczym jest dla nas zatrważająca: W grupie wiekowej 18-25 lat zwyciężył Kongres Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego, z wynikiem 28,5 proc. Drugi był PiS - 21,5 proc., a trzecia PO - 19,3 proc. Kolejne były: Ruch Narodowy (6,0 proc.), PSL (5,7 proc.), Europa Plus Twój Ruch (5,5 proc.), SLD (5,1 proc.), Polska Razem Jarosława Gowina (4,1 proc.) i Solidarna Polska (3,1 proc.). Wśród najstarszych pokoleń na podium znalazł się Sojusz Lewicy Demokratycznej, Europa Plus Twój Ruch daleko z tyłu.

Wniosek jest prosty – Centrolewica i Lewica w kraju utraciły młode pokolenia. Od lat nie mamy recepty na skuteczne dotarcie do tych ludzi. Niewiarygodni są dla nich starsi liderzy, a następców jak nie było, tak nie ma. Wyniki liderów lewicowych młodzieżówek czy młodych polityczek i polityków na listach SLD oraz Europa Plus Twój Ruch odzwierciedlają poparcie w grupach wiekowych. Przez myślenie, że „jakoś to będzie” i „sami do nas przyjdą” nie wykreowaliśmy w naszych środowiskach wiarygodnych, młodych, atrakcyjnych z punktu widzenia głosowania.

2. Popatrzmy z punktu widzenia centrolewicowych i otwartych poglądów jak wiele europosłanek i europosłów będzie reprezentowało wartości bazujące na otwartości i tolerancji?

Danuta Huebner, Krystyna Łybacka, Lidia Geringer de Oedenberg , Janusz Zemke, Bogusław Liberadzki i Adam Gierek. Zapewne gdy podane zostaną jeszcze oficjalne wyniki dojdzie jedna, dwie osoby, które z wartościami lewicowymi i centrolewicowymi możemy utożsamiać. 7-8 osób spośród 51! To pokazuje skalę porażki, bo pamiętajmy, że doliczane jest tutaj tzw. „lewe skrzydło PO”.


3. Sojusz Lewicy Demokratycznej

Gratuluję Koleżankom i Kolegom, którzy w Brukseli się znajdą. Czwórka europosłów to jednak mniej niż szóstka sprzed pięciu lat. Do Parlamentu Europejskiego nie pojadą Joanna Senyszyn i Wojciech Olejniczak. Reszta składu nie uległa zmianie poza zastąpieniem Marka Siwca przez Krystynę Łybacką (szczerze gratuluję Krystyno!). Oczywiście można zakłamywać rzeczywistość, można cieszyć się, że „rywal”?! znalazł się poza burtą, ale rozkwitu nie dostrzegam. Po pozbyciu się Kalisza miało być pięknie, Leszek Miller miał zafundować wielki wzrost poparcia, a Platforma była już w zasięgu wzroku. Jeśli ponad trzykrotnie wyższe poparcie PO w stosunku do SLD to słynne i wyśmiewane już w wielu środowiskach doganianie rywala to inaczej definiujemy to stwierdzenie.

I rzecz niezwykle przykra. Świeża krew, a raczej jej brak. Pisałem o tym we wcześniejszej części wpisu. Licząc koalicjanta – Adama Gierka średnia wieku całej piątki z koalicji SLD-UP zbliża się do wieku emerytalnego. Nie jest to przytyk do naszej grupy lewicowych Europosłanek i Europosłów. Cenię wszystkich z nich – cieszę sie, że akurat ta piątka pojedzie do Brukseli, bo merytorycznie przygotowana jest wyśmienicie. Martwie się jednak, że poza nimi nie ma żadnej nowości i ludzi takich jak Barbara Nowacka.

4. Europa Plus Twój Ruch

Ponieśliśmy porażkę na całej linii. Zawiodła strategia co pokazuje wynik wyborczy. Czynniki zewnętrzne? Na pewno nam nie sprzyjały, ale nie można szukać winy wśród innych – najpierw należy dostrzec ją w sobie. Ja dostrzegam. Wniosek jest jeden. Elektoraty Palikota i Kalisza wzajemnie się zniosły.

Swój talent polityczny pokazały Barbara Nowacka, Kazimiera Szczuka, Paulina Lipińska, Magdalena Kasznia, Monika Żak i wiele innych kandydatek, jednak zbyt wiele było niespójności i wpadek.

Ogromna lekcja do odrobienia przed nami. Czas na pozytywistyczną pracę w poszczególnych środowiskach, bo pociąg odjeżdża. Nie mamy mocnych, lewicowych mediów, nie przyznają się do nas organizacje pozarządowe, nie przepada za nami ani przeciętny robotnik, ani wielki biznesmen. Brzmi strasznie? Tak jest. Nie powinno jednak załamywać, a motywować. Nie wszystko stracone jeśli zrozumiemy, że jutro zaczyna się dziś.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DADHERO.PL 0 0"Dziwne spojrzenia, złośliwe komentarze..." Tak wygląda życie ojców samotnie wychowujących dzieci
0 0Kolorowe morskie stworzenia w Paryżu. Instalacja ma zwrócić uwagę na ważny problem
Cartoon Network 0 0Ktoś dokucza twojemu dziecku? Ten poradnik podpowie ci, jak poradzić sobie z tym problemem
0 0Nauczyciel krytykuje system oceniania. Domaga się zmian w szkołach
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Najmłodsza miliarderka się bogaci. Poruszenie w świecie mody
WYWIAD 0 0"Żenujące". Były sołtys Rytla nie ukrywa, co myśli o reportażu Superwizjera o Beacie Szydło
0 0Wyrok za niski? Wnuk Wałęsy do więzienia może trafić na dłużej