O autorze
Kamila Gasiuk-Pihowicz – Posłanka klubu poselskiego .Nowoczesnej. Członkini Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Z wykształcenia prawniczka i ekonomistka. Pracowała w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, a wcześniej w czołowych warszawskich kancelariach prawnych. Aktywna w organizacjach społecznych działających na rzecz tolerancji i dialogu międzykulturowego. Mieszka w Pruszkowie.

Apel do Prezydenta Andrzeja Dudy

W ciągu 35 lat po ogłoszeniu Stanu Wojennego Polacy znów wyszli na ulice w imię wolności słowa i swobód obywatelskich. To symboliczny i dramatyczny obrót koła historii. Wydarzenia grudniowe A.D. 2016, ich skala i spontaniczny przebieg, nie pozostawiają żadnych wątpliwości, że Polacy nie zgadzają się na arogancję z jaką Prawo i Sprawiedliwość stanowi prawo.


Tysiące ludzi na ulicach w zimną grudniową noc to czerwona kartka dla łamania przepisów Konstytucji, Regulaminu Sejmu i dobrego obyczaju parlamentarnego. Czarę goryczy przepełniły działania Marka Kuchcińskiego usiłującego kneblować media i bezprawnie wykluczającego z posiedzenia Sejmu posła opozycji.Żadna dobra zmiana nie zasłoni w oczach Polaków faktu, że jedna z najważniejszych ustaw – ustawa budżetowa – została uchwalona w sytuacji braku pewności co do kworum, braku jawności posiedzenia Sejmu oraz braku możności zgłaszania przez posłów opozycji wniosków formalnych i pytań. Polacy zdają sobie sprawę, że w ten sposób Prawo i Sprawiedliwość rozmontowuje w naszym kraju demokrację. I nie pozwolą na to.


Ponad rok rządów Prawa i Sprawiedliwości do granic możliwości napięło struny konfliktów politycznych i społecznych. Polacy usiądą do wigilijnych stołów w atmosferze napięć i nieporozumień. Ta sytuacja nie uspokoi się sama. Wymaga podjęcia konkretnych działań, a kluczowe decyzje leżą w tej chwili w rękach Prezydenta RP.


Dlatego apelujemy do Prezydenta Andrzeja Dudy o niedolewanie oliwy do ognia i niepodpisywanie ustaw: o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego; o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz ustawy o przepisach wprowadzających ustawę o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz ustawy o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Apelujemy do Prezydenta, żeby skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień i jeszcze przed podpisaniem wspomnianych ustaw wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej (art. 122 ust. 3 Konstytucji) z wnioskiem o zbadanie ich zgodności z Konstytucją.

To w tej sprawie Prezydent Andrzej Duda ma dziś realne kompetencje i realne możliwości wpływu na ograniczenie skali kryzysu. Szereg przepisów omawianych aktów prawnych budzi istotne zastrzeżenia konstytucyjne. Ustawy te są symbolem buty i sobiepaństwa obecnej większości parlamentarnej, ich podpisanie byłoby jak polewanie pożaru benzyną. Przyczyniłoby się wyłącznie do zaostrzenia kryzysu. Utwierdziłoby jedynie obywateli w przekonaniu, że obecna władza nie liczy się z niczym i z nikim.

Apelujemy do Prezydenta, aby decyzję w przedmiotowej sprawie ogłosił jak najszybciej. Polacy pokazali w ostatnich miesiącach, że w obronie najważniejszych wartości potrafią zmobilizować się w każdych okolicznościach. Więc na nic się nie zda próba przyjęcia kolejnych niekonstytucyjnych aktów prawnych chyłkiem, pod osłoną świąt Bożego Narodzenia. Polacy chcą żyć w demokratycznym państwie prawnym, w którym większość szanuje mniejszość, w którym organy państwa działają na podstawie i w granicach prawa, w którym obowiązuje trójpodział władz.

Skierowanie wątpliwych ustaw do Trybunału Konstytucyjnego będzie wymagało od Pana więcej odwagi niż podjęcie grzecznościowych rozmów z opozycją. Ale może powstrzymać eskalację konfliktów i dać szansę na realny dialog o tym, jakich zmian potrzebuje Polska. Apelujemy, aby zdobył się Pan na tę odwagę w imię szacunku do własnych wyborców, którzy to Pana – a nie Jarosława Kaczyńskiego – wybrali Prezydentem RP i strażnikiem Konstytucji.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Już nie opozycja, a współrządzący! Senacka większość anty-PiS potwierdzona
PILNE 0 0Koszmarny sen PiS w Senacie trwa. Wicemarszałkiem wybrano Michała Kamińskiego
MOTO 0 0Skoda Kodiaq, Karoq, Kamiq. Nazwy podobne, ale auta różne. Najlepiej wyjaśnia to… Krystyna Czubówna
0 0O pracy w tym miejscu marzą tysiące. Właśnie ruszyła rekrutacja dla Polaków
Fundacja Citi Handlowy 0 0Organizacje pozarządowe otrzymały wsparcie. Pomoc ma trafić do m.in. migrantów
ASZdziennikMotorola 0 07 pomysłów na wieczór, które są tak fajne, że aż szkoda ich nie wrzucić na Insta
0 0Możesz się pozbyć boomboxa. Ten niezniszczalny głośnik stanie się sercem każdej imprezy
0 0Przebranie Tosi na szkolny konkurs na ustach wielu Polaków. Zareagowała sama Tokarczuk
FELIETON LIBERSKIEGO 0 0Co po Tusku? Jeśli opozycja nie wyłoni jednego kandydata, przegra po raz kolejny
0 0"Koniec opozycji totalnej". Kaczyński niespodziewanie wszedł na sejmową mównicę
0 0101 lat polskiej muzyki w 7 minut. Film uczniów z Dąbrowy Górniczej trzeba zobaczyć!
dad:HERO 0 0"Trzeba mieć do kogo wracać..." płk Kruczyński z GROM o tym, jak być komandosem i ojcem