O autorze
Na tym blogu będziemy na bieżąco relacjonować naszą kampanię prezydencką.

Janusz Palikot ws. stanowiska wobec Węgier: "Nie dajmy się rozbić, bo na to liczy Putin!"

Janusz Palikot na dzisiejszym briefingu w Sejmie skomentował wizytę w Polsce węgierskiego premiera Viktora Orbana. Kandydat Twojego Ruchu na Prezydenta po raz kolejny wezwał także swoich wyborczych rywali do debaty.


Janusz Palikot skrytykował postawę węgierskiego szefa rządu i jego uległą politykę wobec Władimira Putina. Jednocześnie przewodniczący TR jest daleki od pochopnych decyzji wobec Węgier, np. w postaci zawieszania współpracy na poziomie Grupy Wyszehradzkiej czy marginalizowania tego kraju w ramach struktur UE, co prowadziłoby do rozbijania jedności całej Wspólnoty.

- Osobiście mam wrażenie, że to bardziej służy Putinowi i Rosji. Jest to scenariusz bardziej rosyjski niż polski - powiedział Janusz Palikot.

Polityk odniósł się także do niedawnych zachwytów prawicy, w szczególności PiS-u, nad sposobem uprawiania polityki i kierowania państwem przez Viktora Orbana. - Wtedy PiS traktował go jako swojego ulubieńca politycznego - mówił nasz kandydat na Prezydenta. - Teraz ważne jest, by Andrzej Duda, kandydat PiS na prezydenta RP, zajął w tej sprawie jednoznaczne stanowisko. Mam nadzieję, że do takiej deklaracji z jego strony dojdzie.

Przy okazji rozmowy na temat stosunków zagranicznych Polski Janusz Palikot po raz kolejny wezwał swoich rywali w wyścigu o urząd Prezydenta RP na debatę prezydencką. - Wzywam go [Andrzeja Dudę], tak samo jak prezydenta Komorowskiego i innych kandydatów, ponieważ właśnie polityka zagraniczna, polityka bezpieczeństwa, tak mocno gorąca i intensywna za sprawą działań Rosji na terytorium Ukrainy, powinna być tematem pierwszej debaty prezydenckiej.


Według lidera Twojego Ruchu do debaty powinni stawić się nie tylko kandydaci ubiegający się o prezydenturę, ale także obecnie urzędująca głowa państwa. Zdaniem Janusza Palikota taka dyskusja byłaby doskonałą okazją, aby jego rywale wypowiedzieli się chociażby w sprawie "reagowania na takie czy inne słowa Orbana, czy w kwestii dostarczania broni na Ukrainę". - Trudno sobie wyobrazić, by kandydaci na prezydenta w tych sprawach nie mieli własnego stanowiska - zaznaczył przewodniczący Twojego Ruchu.

Janusz Palikot w ostrych słowach skrytykował postawę Jarosława Kaczyńskiego, który odmówił spotkania z Viktorem Orbanem z powodu działań węgierskiego rządu wobec Rosji, a tym samym z powodu "burzenia solidarności europejskiej".

- To absurdalne! To jest właśnie scenariusz Putina: PiS przez swój naiwny, sentymentalny patriotyzm gestów nie rozumie, że to właśnie Moskwa rękami Kaczyńskiego i ustami Kaczyńskiego rozgrywa sprawę grupy Wyszehradzkiej - skomentował lider TR. - Trzeba szukać za wszelką cenę tego, co nas łączy z Węgrami, rozmawiać, zwracać im uwagę na to, że to nie są wypowiedzi, które akceptujemy, ale ich nie wyrzucać. Kaczyński po raz kolejny zachowuje się jak polityk promoskiewski, prorosyjski, który tylko w retoryce jest propolski i antyrosyjski, ale w deklaracjach, w zachowaniach, decyzjach PiS zawsze jest, był od zawsze, od Macierewicza do Kaczyńskiego, formacją prorosyjską. Nie dajmy się rozbić, bo na to liczy Putin - zaapelował Janusz Palikot.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Renault 0 0Łatwiejsza jazda. W tym modelu kierowca poczuje, co to znaczy prawdziwe wsparcie
0 0Chaos po roku bez użytkowania wieczystego. Już mówi się o nowym podatku
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno
POLECAMY 0 0Nigdy się nie poddawaj – tego uczy kino. 10 tytułów, które powinien zobaczyć każdy mężczyzna
Volvo 0 0W mieście Volvo ci więcej. Kompaktowy XC40 to SUV gotowy na (prawie) wszystko