O autorze
Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec. Zawodowo startupowiec, przedsiębiorca, manager. Fascynat nowych mediów, bloger. Dyrektor zarządzający i CEO PayLane. Przeważnie zaangażowany w więcej projektów, niż powinien.

Pisze, występuje na konferencjach, doradza startupom. O biznesie, web biznesie i startupach pisze również na KarolZielinski.com. O innych rzeczach pisze na KarolZielinski.pl, nagrywa filmy na YouTubie i prowadzi podcast.

Otaczaj się lepszymi od siebie

http://miedzy5a6.pl/otaczaj-sie-lepszymi-siebie/
Większość początkujących (web)przedsiębiorców, czy managerów ma problem z zatrudnianiem specjalistów do swoich firm, czy zespołów. Takich prawdziwych specjalistów, z krwi i kości. Często znacznie lepszych od nich.


Gdy zakładasz firmę, czy awansujesz na wyższe stanowisko kierownicze – przeważnie zaczyna Ci zależeć na budowaniu swojego brandu, autorytetu, pozycji. Często widać to choćby u ludzi, którzy wcześniej piastowali niższe stanowiska w firmie, a tu nagle ktoś zrobił z niż managerów. Z imprezowych zwierząt, wiecznie roześmianych, wesołych i niespecjalnie się czymkolwiek przejmujących ludzi – w ciągu kilku chwil – zamieniają się w spokojnych, ustatkowanych, zdyscyplinowanych kierowników. Bo na stanowisku to już im nie wypada. Bo teraz to muszą świecić przykładem, ludzie muszą ich szanować i traktować w kategorii wszystko-wiedzących.

Często ci sami ludzie wpadają w pewnego rodzaju pułapkę bronienia się przed zatrudnianiem, czy przyjmowaniem do swoich zespołów ludzi, którzy mogą pochwalić się większą wiedzą, doświadczeniem, umiejętnościami. Zamiast patrzeć na zespół/firmę, patrzą przez pryzmat siebie. Bo skoro ten gość jest lepszy ode mnie, to jak ja mam być autorytetem dla innych?

A to jest bullshit.

Z lepszymi ludźmi dalej zajdziemy

Lepsi ludzie = lepiej wykonana praca = lepsze efekty = lepsze wyniki = większe zadowolenie klientów = lepsza sprzedaż = większy przychód.

To tak w skrócie.

Powinniśmy kompletować zespół w oparciu o proste kryterium: czy ten człowiek sprawi, że mój zespół będzie lepszy? Czy będzie bardziej efektywny? Bardziej produktywny? Jeśli tak, to powinieneś znaleźć dla niego u siebie miejsce.

Od lepszych ludzi więcej się nauczymy

Nie ma ludzi, którzy znają się na wszystkim. Nie ma ludzi, którzy znają się na wszystkim w takim stopniu, by być autorytetem w każdej dziedzinie. Tego nie da się osiągnąć. Chcesz być autorytetem? Znajdź dziedzinę, w której możesz nim być. Nie musisz być przecież najlepszym programistą w zespole (jeśli jesteś, to znaczy, że powinieneś kodować, a nie kierować zespołem), nie musisz być najlepszym sprzedawcą, ani grafikiem, ani marketingowcem, ani frontendowcem. Bądź najlepszym managerem jakim możesz być.


I przyjmij do zespołu lepszych od siebie, by móc od się od nich uczyć. Byś uczył się od nich Ty, by uczyli się od nich inni.

Każdy jest w czymś lepszy od nas

Przypomniałem sobie dość dawno nie widziany wywiad Briana Solisa z Guyem Kawasaki. Wywiad jest naprawdę niezły, ale to co przede wszystkim utkwiło mi z niego w pamięci, to jedno stwierdzenie, które sobie sparafrazuję w ten sposób: każdy, kogo spotkasz na swojej drodze jest na pewno w czymś lepszy od ciebie. Od każdego możesz się czegoś nauczyć. Jesteś najlepszym grafikiem w pokoju? Inni są pewnie lepszymi pisarzami, managerami, piosenkarzami, piłkarzami, czy żeglarzami. Każdy… na pewno jest w czymś lepszy od Ciebie. Musisz się po prostu z tą myślą oswoić i spojrzeć na to jak na szansę… szansę na nauczenie się czegoś nowego. Bo dzięki obcowaniu z lepszymi od siebie możesz się sam wiele nauczyć.

-

Znajdziesz mnie też na KarolZielinski.pl oraz (biznesowo) na KarolZielinski.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Renault 0 0Jazda w tym aucie to czysta przyjemność. Rodzina będzie zachwycona
Brita 0 0Co powinno pić dziecko? Dobrą wodę znajdziesz nie tylko na sklepowych półkach
TYLKO W NATEMAT 0 0PiS przystąpił do realizacji obietnic, czyli dlaczego Polacy będą zarabiali mniej
0 0Tak PiS załata budżet. W styczniu ceny alkoholu i papierosów pójdą w górę!
Leroy Merlin 0 0Glamour, a może... pustynny? Najnowsze ekscytujące trendy w urządzaniu wnętrz
Möller's 0 0Jak wspierać rozwój dziecka po 4 tygodniu życia? Ten składnik warto wprowadzić do diety
dad:HERO 0 0I wtedy wchodzi Pepsi, cała na różowo… Wina musującego z logiem tej firmy się nie spodziewałeś
Volvo 0 0Chcesz tanio kupić nowy samochód? To najlepszy moment. Zobacz, co wymyśliło Volvo
0 0Takich ludzi trzeba jak najszybciej wyeliminować z dróg. "Bogate dzieciaki" chwalą się piractwem