O autorze
Katarzyna Kozyra. Urodzona w Warszawie w 1963 roku. Rzeźbiarka, fotografka, autorka performansów, filmów, instalacji wideo oraz akcji artystycznych. W 1993 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby (dyplom Piramida zwierząt pod kierunkiem prof. Grzegorza Kowalskiego). Laureatka m.in. Paszportu Polityki z 1997 roku oraz nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 2011 roku. W 1999 roku otrzymała honorowe wyróżnienie na 48 Biennale Sztuki w Wenecji za wideoinstalację w Polskim Pawilonie Łaźnia męska. W swych pracach porusza się w obszarze kulturowych tabu oraz stereotypów zachowań zakodowanych w życiu społecznym. Od 2010 roku pracuje nad autobiograficznym pełnometrażowym filmem fabularnym. W 2012 roku założyła Fundację Katarzyny Kozyry.

Profesorka versus profesor?

Jak studiowałam (ponad 20 lat temu) wszyscy moi profesorowie to byli faceci i najczęściej mieli asystentów też facetów. Z kobiet pamiętam panią profesor od medalierstwa, która została jednak oddelegowana na emeryturę zanim ja doczekałam się z nią zajęć. Była też Pani od fotografii, ale na stanowisku technika (zresztą świetna) i oczywiście panie od filozofii, ewentualnie historii sztuki.


Zdarzała się na krótko profesorka od rysunku, ale wszystkie pozostałe pracownie prowadzili faceci……. Mówi się, że rzeźba to ciężka fizyczna praca, ciężkie materiały etc., ale jak było na malarstwie? Tak samo. A na grafice? Też :)

Dziś nawet w naszym rządzie jest 30% kobiet. Od lat rozmawia się już o parytetach w biznesie, w polityce i gdzie indziej a jaka jest sytuacja na akademiach i wydziałach artystycznych? Na tych uczelniach, które z definicji przecież są kuźnią talentów, miejscem gdzie rodzą się zmiany (artysta jako sejsmograf przeczuwający zmiany, widzący i czujący więcej, inaczej i głębiej?)

Fundacja Katarzyny Kozyry, która zajmuje się wspieraniem działań kobiet w obszarze kultury i sztuki, postanowiła zbadać ten problem i spróbować odpowiedzieć na to pytanie.
Zostalo wysłanych 9 listów do 9 państwowych uczelni artystycznych z prośbą o wzięcie udziału i współpracę przy tym badaniu. Niektórzy iuż odpowiedzieli i są z nami w kontakcie, a na niektórych jeszcze czekamy. Poniżej przykładowy list. Ten akurat został wysłany do prof. Adama Myjaka, rektora ASP w Warszawie (jeszcze nie odpowiedział).


Będziemy was informować o postępach. Jeżeli macie jakieś komentarze, rady czy dodatkowe pytania, które chcecie żeby Fundacja zadała napiszcie proszę.

Kozyra

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYBORY2019 0 0W mediach Rydzyka przedwyborczy post. "Wystarczy nie jeść dzień, żeby uchronić ojczyznę przed złem"
0 0Chcą zlikwidować MEN. Macie dość chaosu PiS? Program Konfederacji o edukacji to dopiero rewolucja
Coca-Cola 0 0Jak uczyć dzieci chronić środowisko, czyli czy najmłodsze pokolenie uratuje świat
Duka 0 0Szwedzki przepis na spotkanie. “Krog” to kolejne modne słowo ze Skandynawii