O autorze
Katarzyna Kozyra. Urodzona w Warszawie w 1963 roku. Rzeźbiarka, fotografka, autorka performansów, filmów, instalacji wideo oraz akcji artystycznych. W 1993 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby (dyplom Piramida zwierząt pod kierunkiem prof. Grzegorza Kowalskiego). Laureatka m.in. Paszportu Polityki z 1997 roku oraz nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 2011 roku. W 1999 roku otrzymała honorowe wyróżnienie na 48 Biennale Sztuki w Wenecji za wideoinstalację w Polskim Pawilonie Łaźnia męska. W swych pracach porusza się w obszarze kulturowych tabu oraz stereotypów zachowań zakodowanych w życiu społecznym. Od 2010 roku pracuje nad autobiograficznym pełnometrażowym filmem fabularnym. W 2012 roku założyła Fundację Katarzyny Kozyry.

Wolność Sztuki czy wolność złodzieja ?

Powstał smrodek. Pewna osoba sfotografowała komercyjną wystawę Piotra Uklańskiego w Londynie i podesłała zainteresowanym. Zainteresowanymi są polscy artyści, których twórczość przypada na lata 70. i których prace zamieścił Łukasz Ronduda w książce "Sztuka polska lat 70. Awangarda". Uklański skopiował prace z tej książki. Nie trzeba dodawać, że są to prace raczej nieznane w zachodnim, CZYLI TYM WŁAŚCIWYM :) obiegu artystycznym. Uklański tak długo używał photoshopu, aż zdjęcia ORWO z lat 70. nabrały blichtru magazynu pornograficznego (tak się retuszuje cipy:)).


Piotr Uklański stara się "naprawić dziejową niesprawiedliwość"..... stosując prosty zabieg: powiększa cudze prace (fotografie) i wystawia je na sprzedaż pod własnym nazwiskiem. Wystawę, która nazywa się "Polska Neo-Awangarda" można by nazwać "W hołdzie mistrzom", co zapewne w mniemaniu Uklańskiego legitymizowałoby kradzież. Teraz osoba, która wpuściła lisa do kurnika ma kłopot. Ciekawe, co zrobi Łukasz Ronduda, któremu artyści zawierzyli swoje prace do publikacji... Wystawa pokazywana jest w zamglonym Londynie a informacje, które docierają nie są do końca jasne - brak artykułów o tej wystawie w internecie. Dlaczego nie pokazać tej wystawy w Warszawie? W Zachęcie planowana jest wystawa indywidualna Uklańskiego, więc nadarza się okazja...... Oczywiście wystawa powinna być przeniesiona w całości. Myślę, że "wystawieni" artyści chętnie by ją obejrzeli we własnym mieście. Koniecznie z cenami jakie uzyskały ich prace w Londynie!

Zdjęcia z wystawy na stronie galerii:
http://www.carlsongallery.co.uk/Dynamic/ListItems,intLangID,1,intCategoryID,12,intItemID,2285.html
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0O pracy w tym miejscu marzą setki osób. Tylko oferta dla stolarza wzbudziła drwiny
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze
0 0Powiedzieli "sprawdzam". Oto, co się stało ze 100 obietnicami partii Kaczyńskiego
0 0Przestajemy wierzyć, że może być inaczej. Polacy wiedzą, kto wygra wybory
WYBORY2019 0 0Pozwolił powiesić plakaty kandydata PiS i teraz żałuje. "Popełniłem błąd i właśnie za niego płacę"
0 0Parodiował niepełnosprawnych? Pszoniak: Trzeba się puknąć w głowę!