O autorze
Komitet Obrony Demokracji to nieformalna grupa ludzi, którym drogie są zasady demokracji i szacunek dla Konstytucji RP.

Zawiązała się w ostatnich dniach listopada 2015, po wydarzeniach w Sejmie, w wyniku których zagrożona została niezawisłość Trybunału Konstytucyjnego. Początkowo jedyną drogą kontaktów był… Facebook. W tej chwili jest ponad osiemdziesiąt tysięcy fanów KOD.

Komitet Obrony Demokracji to obecnie stowarzyszenie w fazie rejestracji. 2 grudnia 2015 r. odbyło się spotkanie założycielskie stowarzyszenia, a następnie dokumenty zostały złożone do sądu i czekamy na zakończenie formalności.

KOD na facebooku

Biel i Czerwień

- Ja nie chcę żeby Polska kojarzyła mi się z niewinnością i krwią, ja chcę żeby kojarzyła się z truskawkami ze śmietaną – te słowa wypowiada w filmie „Hiszpanka” Jan Peszek. Truskawki już w sklepach są. Może Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej uczcić takim deserem?


Pogrzebałam trochę po Internecie, żeby sprawdzić, jak Polacy odczytują znaczenie biało-czerwonych kolorów na naszej fladze. Oto kilka przykładów.
Biały: blizna Czerwony: krew. Był nawet taki wiersz: Kto Ty jesteś? Polak mały(...) Czym twa ziemia? Mą ojczyzną, czym zdobyta? Krwią i blizną.
Krew obrońców Częstochowy pokrytą śniegiem.
Biały to świętość narodu polskiego, a czerwień, to krew utrącona przez rządzących.
Biel oznacza czystość, a czerwień krew Polaków oddaną za ojczyznę biel - symbol czystości.
Czerwień - to krew przelana podczas walk o niepodległą Rzeczpospolitą , a co znaczy biały to nie wiem.
Pamiętam wierszyk z podstawówki. : Powiewa flaga gdy wiatr się zerwie, a na tej fladze jest Biel i Czerwień. Czerwień to miłość, Biel serce czyste, piękne są nasze barwy ojczyste.
Biel symbolizowała „dobro i czystość dążeń narodu polskiego”, a czerwień „dostojność i majestat władców polskich”.

Jak widać, górę bierze krew. Z jakiegoś powodu kolor czerwony zaczęliśmy utożsamiać z ranami, ze śmiercią. A z prawdą historyczną nie ma to wiele wspólnego.
Wikipedia podaje, że pierwotnie polską barwą narodową był karmazyn, stanowiący symbol dostojeństwa i bogactwa, a zarazem uważany za najszlachetniejszy z kolorów.
Zaś Stowarzyszenie Rodu Rodziewiczów przytacza, że w dniu 7 lutego w toku trwającego Powstania Listopadowego suwerenny Sejm Królestwa Polskiego podjął następującą uchwałę:
"Izba Senatorska i Poselska, po wysłuchaniu wniosków Komisyi sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni łączyć się Polacy, postanowiły i stanowią:
Art.1. Kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym.
Art. 2. Wszyscy Polacy, a mianowicie Wojsko Polskie, te kolory nosić mają w miejscu, gdzie takowe oznaki dotąd noszonymi były.
Czyli tak naprawdę nasza flaga narodowa to nasza piękna historia, historia dumnego państwa, w którym żyło wiele narodów, w którym te narody szanowały się nawzajem.
Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Wystarczy więc wyjrzeć przez okno, żeby zobaczyć polską flagę. Od każdego z nas zależy, o czym pomyślimy. O truskawkach ze śmietaną, o czerwonym sercu na białym tle, a może o czerwonej kokardzie w blond włosach małej dziewczynki. Jeśli przypadkiem ktoś włączy któryś z kanałów TVP, to może zobaczy spot, w którym są walki, bitwy i oczywiście ofiary i na pewno nie będzie miał ochoty na truskawki ze śmietaną. Bo dla wielu flaga to wciąż symbol umęczenia. Szkoda, że nie radości.
A jeśli jesteśmy przy fladze… Przypominam, że 7 maja zbieramy się o godz. 13 w Alejach Ujazdowskich, pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, by pokazać, że wśród innych flag członków Unii Europejskiej nadal powinna być i nasza. Na marsz pod hasłem „Jesteśmy I będziemy w Europie” zaprasza KOD oraz partie opozycyjne. Polskie flagi mile widziane.
Iwona Leończuk

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
0 0Krótka ławka PiS. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
POLECAMY 0 0"Ostatnio pytali o trolle Ziobry". Uczy WOS-u w podstawówce i tak ocenia świadomość 14-latków
WYBORY 2019 0 0"Wyborcza": opozycja ma szansę odsunąć PiS od władzy. Jest nowy sondaż