O autorze
Komitet Obrony Demokracji to nieformalna grupa ludzi, którym drogie są zasady demokracji i szacunek dla Konstytucji RP.

Zawiązała się w ostatnich dniach listopada 2015, po wydarzeniach w Sejmie, w wyniku których zagrożona została niezawisłość Trybunału Konstytucyjnego. Początkowo jedyną drogą kontaktów był… Facebook. W tej chwili jest ponad osiemdziesiąt tysięcy fanów KOD.

Komitet Obrony Demokracji to obecnie stowarzyszenie w fazie rejestracji. 2 grudnia 2015 r. odbyło się spotkanie założycielskie stowarzyszenia, a następnie dokumenty zostały złożone do sądu i czekamy na zakończenie formalności.

KOD na facebooku

Kto manipuluje?

- „Odkodujmy Polskę” oznacza, że o Polsce można mówić innym językiem. TV Republika chce zerwać z propagandą KOD-u. Proponujemy tym Polakom, którzy mają dosyć manipulacji KOD-owskich mediów, zerwanie z mitami i wspólne budowanie rzetelnych mediów - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Tomasz Terlikowski, redaktor naczelny TV Republika.


Nieustające zdziwienie we mnie budzi retoryka PiS i satelitów PiS, która, mówiąc prostym językiem, polega na odwracaniu kota ogonem. Choć może dziwić się nie powinnam, bo wszak przywódca tamtej strony politycznej Jarosław Kaczyński zapewniał przed laty: - Nic nas nie przekonana, że białe jest białe, a czarne jest czarne. I OK, ja nawet nie zamierzam próbować przekonywać, ale lepiej bym się czuła, gdyby zwolennicy partii rządzącej nie wciskali mi, że ich postrzeganie kolorów jest słuszne.

Redaktor naczelny TV Republika wytykając innym manipulację, sam manipulacji dokonuje. Złośliwie wytknę, że TV Republika nie może zerwać z propagandą KOD, bo nigdy propagandy KOD nie uprawiała. A co do manipulacji… Jakie KOD-owskie media redaktor ma na myśli?

Podstawowym KOD-owskim medium wciąż jest Facebook. Gdzieś w Polsce robią jakieś pismo, sympatycy KOD uruchomili radio, jest strona internetowa. Ze swojej strony dodam, że przedstawiane tam są opinie członków, a opinia to nie manipulacja. I tyle. Reszta to media prywatne, może niektóre KOD sprzyjają, ale nie są KOD-owskie.


Co do zapewnienia, że wreszcie TV Republika zrywa z mitami i zaczyna budować rzetelne media, to przyjmuję to z dobrodziejstwem inwentarza. Mam tylko nadzieję, że nie będzie się wzorować na TVP, która wczoraj zaprosiło do swojego programu przedstawiciela KOD, ale do studia go nie wpuściła. Nie dość, że w ostatniej chwili KOD dowiedział się, że jego przedstawiciel nie będzie jedynym gościem, to okazało się, że tym drugim gościem będzie Marian Kowalski - ten sam, który jakiś czas temu do działaczy KOD krzyczał: - Zabić ich. W końcu TVP postanowiła, że przedstawiciel KOD w programie jednak nie wystąpi, bo zamiast Mateusza Kijowskiego, który nie mógł przyjść z ważnych powodów prywatnych, zjawił się Jarosław Marciniak.

Zdaniem TVP ze strony telewizji nie doszło do złamania ustaleń. - Na godzinę przed programem pan Mateusz Kijowski zmienił zdanie. Działacze KOD uznali, że mają prawo do delegowania do programu osoby innej, niż zaproszona. Kiedy KOD spotkał się z odmową realizacji narzucanego TVP scenariusza, natychmiast rozpoczęła się przeciwko nam oszczercza kampania medialna. Takie działanie traktujemy jako próbę ingerencji KOD w strukturę programów realizowanych przez TAI, jako próbę wpływania na wolność mediów w kształtowaniu swojego własnego programu oraz jako próbę manipulowania naszym przekazem - głosi oświadczenie TVP. Wolności mediów zagraża, że jeden przedstawiciel KOD jest zastąpiony drugim? O czym więc miała to być rozmowa? O KOD czy o Mateuszu Kijowskim? Ale spuśćmy na to zasłonę milczenia.

Mam nadzieję, że budująca rzetelne media TV Republika oraz broniąca wolności słowa TVP 7 maja staną na wysokości zadania i zapewnią swoim widzom rzetelną relację z Marszu "Jesteśmy i będziemy ww Europie", organizowanego przez KOD i partie opozycyjne. Zbiórka o godz. 13 w Alejach Ujazdowskich pod KPRM.

Iwona Leończuk
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Wypadek autokaru na Słowacji. Był tak tragiczny, że głos zabrała nawet Čaputová
0 0Ostra jazda, czyli co naprawdę z Arabią Saudyjską chce zrobić przebojowy następca tronu?
0 0"Terrorysta to ktoś taki...". Sikorski przeprowadził poruszający wywiad z Adamowicz
0 0"W Senacie wraca normalność". Nitras pokazał, co się zmieniło tuż po wyborze Grodzkiego
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc
0 0Nigdy nie ma tyle czasu, ile trzeba? Oto, co trzeba zrobić, żeby wyrabiać się z zadaniami w pracy
0 0Mamy najgorszych szefów w Europie. To, co fundują rodzicom, woła o pomstę do nieba
0 0Pamiętaj o tym ubezpieczając mieszkanie. To dodatek, który może zrobić sporą różnicę
DADHERO.PL 0 0Co się dzieje, gdy wrzucasz do sieci zdjęcia swoich dzieci? Zanim to zrobisz, przeczytaj ten tekst
Actina Pact 0 0Dzisiaj tworzą zaplecze polskiego e-sportu. Wcześniej Actina celowała w nieco inny target
0 0Europejskie roboty przegrały z robotami azjatyckimi. Adidas zamyka fabrykę w Europie
0 0Oprócz próśb były groźby? Klich o tym, w jaki sposób PiS miało walczyć w Senacie
0 0PiS rakiem wycofuje się z Piotrowicza. Nieoficjalnie: Duda zgłosi kontrkandydata
Unum 0 0Żyjemy jakbyśmy byli nieśmiertelni. Te dane nie pozostawiają jednak złudzeń
dad:HERO 0 0Najdroższy zegarek świata został sprzedany za absurdalną kwotę. Ten, kto go kupił, ma dobre serce
POLECAMY 0 0Polacy sprzątają Himalaje. Andrzej Bargiel wziął worki i poszedł na lodowiec. "Ilość śmieci szokuje"