O autorze
Komitet Obrony Demokracji to nieformalna grupa ludzi, którym drogie są zasady demokracji i szacunek dla Konstytucji RP.

Zawiązała się w ostatnich dniach listopada 2015, po wydarzeniach w Sejmie, w wyniku których zagrożona została niezawisłość Trybunału Konstytucyjnego. Początkowo jedyną drogą kontaktów był… Facebook. W tej chwili jest ponad osiemdziesiąt tysięcy fanów KOD.

Komitet Obrony Demokracji to obecnie stowarzyszenie w fazie rejestracji. 2 grudnia 2015 r. odbyło się spotkanie założycielskie stowarzyszenia, a następnie dokumenty zostały złożone do sądu i czekamy na zakończenie formalności.

KOD na facebooku

Warszawa od morza do gór? Serio?

Jestem z Ursusa. Czerwiec 1976 r. to my. To znaczy nie ja osobiście, ale moja mama, rodzice moich kolegów ze szkoły, moi sąsiedzi. Zaraz po strajku nazwano nas warchołami, a dwa lata później za karę przyłączono nas do stolicy. Zastanawiam się, co złego rządowi zrobiły podwarszawskie gminy, że postanowił im wyciąć taki numer, jaki nam Gierek wyciął w 1978 r.


Internauci prześcigają się w żartach o tym, jak to rozciągniemy stolicę od gór do morza. Powstają nowe mapy Polski, na których Praga Południe jest w Bieszczadach (Hurra! Kocham Bieszczady), ale Ursus pod niemiecką granicą (Oj! Daleko trzeba będzie jechać na piwo z kumplami ze szkoły). Ktoś wymyślił, że teraz któraś nitka metra pociągnięta będzie do Radomia, gdzie będzie stocznia, a z niej do morza jak strzelił. Oj jak ja się z tego śmiałam. No bo to wszystko jest śmieszne. Tyle że szybko niektórym ochota do śmiechu minie.
Wróćmy do początku. Jestem z Ursusa i już to przerobiłam. Ursus znam jak własną kieszeń. Wychowałam się w tym mieście (tak, tak, dla mojego pokolenia to nadal miasto). Czy wiecie, że ja dotąd nie mogę zorientować się w nazwach ulic? Kochani podwarszawiacy, radzę szybko wziąć plan Warszawy do ręki i sprawdzić, czy czasami nie mieszkacie przy ulicy o nazwie którejś z ulic warszawskich. Zmienią ją Wam! Nie wiem jak u Was jest z numeracją ulic. Nam pozmieniali, żeby było jak w Warszawie. Oznaczało to dokładnie tyle, że zmienił się każdy adres w Ursusie. Każdy! Chcecie tego? A dodajmy, że zmiana każdego adresu to nie tylko kłopot dla mieszkańców i listonoszy. To olbrzymie koszty. To olbrzymi bałagan, bo trzeba ten adres zmienić wszędzie. W banku, w pracy, u operatora telefonii komórkowej, w kablówce, u dostarczyciela gazu, prądu, u cioci, wujka…
W zamian za zmianę adresu dostaniecie komunikację warszawską. Myślicie, że tańszą? Nie będzie tańsza, bo wtedy wzrosną ceny biletów. A do tego pewnie nadal będzie dzieci do szkoły wozić swoimi samochodami. Zapłacicie za nie wyższe ubezpieczenie, takie jak się płaci w Warszawie. Zaboli! O metrze do Łomianek, Ożarowa czy Legionowa raczej zapomnijcie. Też bym chciała, żeby prezydent Warszawy wydała (lub wydał, jeśli po wyborach się zmieni) decyzję, że pociągnie którąś z nitek do Nieporętu. Wow! Na letnie weekendy jak znalazł. Metrem na Zalew Zegrzyński! Tyle że metra nie będzie, nawet tego już zaplanowanego. - Wstrzymana zostanie rozbudowa metra na Pragę, Targówek czy Bemowo. Zapomnijcie o tym, nie ma co o tym marzyć, a co dopiero mówić, że metro będzie dalej się powiększać. Zmiany będą też oznaczać, że muszą być podniesione ceny biletów miejskich – zapowiada prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. I nie jest to straszenie. To stwierdzenie faktu, bo taka reforma nie dość, że będzie kosztowała niewyobrażalne pieniądze, to jeszcze grozi nam utratą części środków unijnych.
I na koniec pytanie zasadnicze. Który to mieszkaniec z której gminy podwarszawskiej chce zgotować nam taki prezent? Andrzej Wojewoda, student Uniwersytetu Warszawskiego, zerknął na podpisy pod projektem ustawy. Posłowie z całej Polski i raptem tylko dwoje z Warszawy. Rzeszów, Gdynia, Kalisz, Białystok, Kraków, Sosnowiec, Krosno, Nowy Sącz, Gliwice, Olsztyn, Chełm, Lublin, Legnica, Zielona Góra, Bielsko-Biała.
Posłowie z PiS-u kochani, zajmijcie się swoimi miastami, bo w nich problemów co nie miara, a od urządzania nam Warszawy i niszczenia podwarszawskich gmin trzymajcie się z daleka.
Iwona Leończuk
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Piasecki udowodnił, że sprawa VAT to tylko propaganda PiS. [/b]Pokazał proste wyliczenia[/b]

Piasecki udowodnił, że sprawa VAT to tylko propaganda PiS. Pokazał proste wyliczenia

Barbara Kurdej-Szatan wyrzucona z "The Voice". [b]TVP ukarała ją za poglądy polityczne?[/b]

Barbara Kurdej-Szatan wyrzucona z "The Voice". TVP ukarała ją za poglądy polityczne?

Wojciech SadurskiWojciech Sadurski

Dlaczego nikt nie rozważa takiego scenariusza? (...) Chwila jest taka, że osobiste koszty należy odłożyć na dalszy plan. Niesmak w UE? Nie będzie. Wszyscy zrozumieją, że nadzwyczajny czas wymaga nadzwyczajnych działań.