O autorze
Odpuściłem sobie studia i etat, żeby prowadzić małą firmę. Jako freelancer optymalizuję strony internetowe pod kątem poprawy wskaźników biznesowych. Ponadto wraz z moim zespołem tworzę kilka projektów dotyczących marketingu internetowego.

Kolejna rewolucja – płatności odroczone

Nie ma już wątpliwości, że rok 2015 stał się w Polsce rokiem pod znakiem rewolucji płatności internetowych. Płatności mobilne zmieniły świat e-biznesu, ale jak się okazuje, to nie koniec udogodnień dla e-klientów. Sklepy internetowe właśnie wprowadzają płatności odroczone. Na czym polega ten system płatności i czy zdobędzie popularność?


Kup teraz, zapłać później
We wrześniu 2015, operator płatności online Dotpay wprowadził możliwość płacenia w sklepach internetowych nawet 14 dni po dokonaniu zakupu. Jednocześnie sprzedawca otrzymuje pieniądze już kilka minut po zarejestrowaniu zakupu. Transakcja przypomina więc płatność kartą kredytową, ale jest jeszcze szybsza.

Jak wygląda płatność odroczona krok po kroku?
W sklepach, które wdrożyły system płatności odroczonych Dotpay, na liście dostępnych kanałów płatności pojawia się opcja Płatności Odroczone. Klient wybiera tę metodę, potwierdza swoją tożsamość podając swój PESEL i weryfikując numer telefonu, po czym ma 14 dni na dokonanie płatności bez żadnych dodatkowych opłat, prowizji i odsetek. Dzięki wprowadzeniu płatności odroczonych, udało się pogodzić interesy sprzedawców i kupujących. Klienci mogą bezpiecznie sprawdzić towar przed zapłatą i odłożyć płatność na później, a sprzedawcy natychmiast otrzymują pieniądze, co pozwala poprawić ich płynność finansową. Dzięki płatnościom odroczonym wzrasta również liczba transakcji, gdyż dłuższy termin płatności i możliwość sprawdzenia towaru przemawiają do znacznej części kupujących.

W jaki sposób pieniądze trafiają od razu na konto sprzedawcy? Odpowiada za to pośrednik, który udziela klientowi e-sklepu bezpłatnego, nieoprocentowanego kredytu (pod warunkiem, że zostanie spłacony w ciągu 14 dni). Płatność Odroczona przypomina więc zakupy za pomocą karty kredytowej, ale wymaga zdecydowanie mniej formalności i – przede wszystkim – jest rozpatrywana natychmiast. Klient nie musi iść do placówki banków, wypełniać wielostronicowych dokumentów, podpisywać umów ani czekać na rozpatrzenie wniosku. Odpowiedź o rozpatrzonym wniosku przychodzi natychmiast, tak jak płatność do sprzedawcy.


Czy w zakupach przez internet szykuje się rewolucja na miarę kart kredytowych?
W Polsce karty kredytowe nigdy nie zdobyły popularności. Tylko 17% kupujących online kiedykolwiek zapłaciło za zakupy internetowe kartą kredytową, a jeszcze mniej decyduje się na płatność ratalną (6%), jak wynika z raportu e-Commerce w Polsce 2015 opublikowanego przez Gemius dla e-Commerce Polska. Najbardziej popularne są płatności przez internet (60%) i przelewy tradycyjne (38%).

Tymczasem w USA i w prawie wszystkich krajach europejskich, to karty kredytowe są najczęściej stosowanymi metodami płatności w sklepach internetowych, co wskazuje na zainteresowanie klientów odroczeniem płatności. Dlaczego w Polsce karty nie zdobyły popularności? Przede wszystkim powodem są dużo bardziej rozwinięte alternatywne i wygodniejsze metody takie jak bankowość internetowa, systemy płatności online i zyskujące coraz większą popularność płatności mobilne. Ponadto płatności kartami kredytowymi wymagają znacznie większych formalności niż w USA. Jeśli natomiast chcemy zapłacić przez Dotpay lub dowolny inny system płatności online, nie musimy nawet nigdzie się rejestrować, wystarczy wybrać swój bank.

Dlaczego wróżę różową przyszłość płatnościom odroczonym?
Płatności Odroczone biorą to co najlepsze z kart kredytowych, czyli możliwość zapłaty po czasie i bezpiecznego przetestowania towaru, całkowicie eliminując wady kart kredytowych. Co ważne, korzyści odnoszą również sprzedawcy – dzięki wprowadzeniu płatności odroczonych, mogą przekonać do zakupu większą liczbę klientów, konwersja na stronie rośnie. Warto podkreślić również, że transakcja jest pewna, a pieniądze zawsze trafią na konto sprzedawcy.

Wydawało się, że wraz z pojawieniem się szybkich płatności online i płatności mobilnych zapłata za towar nie może być prostsza. Jednak wraz z wprowadzeniem płatności odroczonych transakcja przebiega błyskawicznie, towar można dokładnie sprawdzić w domu, a zapłacić za dwa tygodnie. Czas pokaże czy płatności odroczone zdobędą popularność jak karty kredytowe w Stanach Zjednoczonych, czy płatności mobilne w Polsce. Pozostaje też czekać na następne nowości i udogodnienia dla klientów i sprzedających.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

POWYBORCZY PORANEK

WYNIKI, ANALIZY, KOMENTARZE