O autorze
Minister pracy i polityki społecznej, wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, lekarz. Piszę o tym, co ważne dla rodzin, seniorów, pracowników i pracodawców. Piszę, bo zajmuję się Waszymi sprawami i chcę poznać Wasze zdanie.

Zapraszam również na mój profil na twitterze, facebooku, na stronę internetową, oraz do zapisania się na listę mailingową.

Po pierwsze bezpieczeństwo

Pani Premier Ewa Kopacz przedstawiła dzisiaj w Sejmie plan działań nowego rządu. Wśród kluczowych propozycji znalazły się fundamentalne zmiany w polityce rodzinnej, nad którymi wspólnie pracowaliśmy w ostatnich dniach. Oto szczegóły zaproponowanych zmian:1. Urlopy rodzicielskie dla wszystkich rodziców. Już od 2016 roku będą mogli z nich skorzystać wszyscy rodzice, także ci, którzy do tej pory takiej możliwości nie mieli. Chodzi o rodziców bezrobotnych, rolników, pracujących na umowach o dzieło oraz studentów. Otrzymają oni nowe świadczenie rodzicielskie. Będą mogli je pobierać przez 12 miesięcy po urodzeniu dziecka (odpowiednio dłużej przy ciąży mnogiej). Świadczenie wyniesie ok. 1 tys. zł. Tylko zapewniając bezpieczeństwo polskim rodzinom, możemy zagwarantować Polsce bezpieczeństwo demograficzne.


2. Złotówka za złotówkę. Polityka rodzinna powinna zachęcać do pracy, a nie do niej zniechęcać. Rodzice muszą wiedzieć, że gdy rozpoczną pracę, z dnia na dzień nie stracą wsparcia finansowego państwa. Dlatego proponujemy od 2016 roku prostą zasadę: złotówka za złotówkę. Świadczenia będą stopniowo obniżane wraz ze wzrostem dochodu rodziny.

Przykładowo: rodzice z trójką dzieci dostają 500 zł świadczeń rodzinnych. Próg dochodowy uprawniający do nich wynosi 539 zł na osobę w rodzinie. Załóżmy, że rozpoczynając pracę lub biorąc zlecenie przekroczą próg o 300 zł. Zamiast tracić całe świadczenie, dostaną je pomniejszone właśnie o te o 300 zł. Zachęci to ich do podejmowania pracy, a także - do wychodzenia z szarej strefy.3. Domy seniora. To nowe miejsca spotkań dla seniorów łączące w jednym bibliotekę, czytelnię, rehabilitację, zajęcia dydaktyczne, świetlicę i dom kultury. Pierwsze placówki powstaną już w przyszłym roku. Wykorzystamy do tego środki unijne. Chciałabym, aby takie miejsce dla seniorów, w najbliższych latach znalazły się w każdej gminie.


4. Dodatkowe środki na opiekę nad najmłodszymi dziećmi. Zwiększamy finansowanie programu budowy żłobków - z 50 mln do 100 mln zł w przyszłym roku. Dzięki temu uda się nam utrzymać wzrost liczby placówek i miejsc opieki z ostatnich lat. Już teraz mamy 2044 żłobki i kluby dziecięce. Jeszcze w 2007 roku funkcjonowały zaledwie 373.

Nasze propozycje dotyczą także wsparcia dla firm, które straciły na rosyjskim embargu. Bezpieczeństwo Polski to nie tylko bezpieczeństwo wewnętrzne, to także bezpieczeństwo gospodarcze. Embargo nałożone przez Rosję na polskie produkty najmocniej odczuwają polscy przedsiębiorcy. Przygotujemy dla niech specustawę antykryzysową. Firmy, które straciły na rosyjskim embargu będą mogły skorzystać z dopłat do wynagrodzeń lub szkoleń pracowników lub otrzymają refundację składek na ZUS. Wszystko po to, aby przedsiębiorcy i ich pracownicy jak najmniej odczuli skutki kryzysu geopolitycznego.

Co myślicie o tych propozycjach? Czy wychodzą na przeciw Waszym oczekiwaniom?
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc
POLECAMY 0 0"Watchmen" to telewizyjne wydarzenie na miarę "Czarnobyla". Ale serial HBO wkurzył Amerykę
MamaDu 0 0Szkolne konkursy plastyczne to farsa. Psycholożka opisała jeden z nich i się zaczęło...
MOTO 0 0Skoda Kodiaq, Karoq, Kamiq. Nazwy podobne, ale auta różne. Najlepiej wyjaśnia to… Krystyna Czubówna
0 0O pracy w tym miejscu marzą tysiące. Właśnie ruszyła rekrutacja dla Polaków
0 0Możesz się pozbyć boomboxa. Ten niezniszczalny głośnik stanie się sercem każdej imprezy
0 0Przebranie Tosi na szkolny konkurs na ustach wielu Polaków. Zareagowała sama Tokarczuk
FELIETON LIBERSKIEGO 0 0Co po Tusku? Jeśli opozycja nie wyłoni jednego kandydata, przegra po raz kolejny
0 0"Niewykluczone, że będzie to Senat trudny". Tak Duda otworzył posiedzenie izby wyższej
0 0101 lat polskiej muzyki w 7 minut. Film uczniów z Dąbrowy Górniczej trzeba zobaczyć!
dad:HERO 0 0"Trzeba mieć do kogo wracać..." płk Kruczyński z GROM o tym, jak być komandosem i ojcem