O autorze
Sportem motorowym interesuje się od przeszło 20 lat i gdzieś w trakcie tego okresu postanowiłem przerobić swoją pasję, na swój zawód.
Od ośmiu lat piszę o sportach samochodowych dla różnych mediów. Pracowałem m.in. w miesięczniku „WRC Magazyn Rajdowy”, dla Telewizji Polskiej i portalu „rallynews.pl”.
Teraz na łamach „natemat.pl” chciałbym przybliżyć Wam świat rajdów i wyścigów, z Formułą 1 na czele.
Aktualne informacje z tras WRC na stronie Rajdy.pl

Portugalski sukces Oleksowicza w WRC

Maciej Oleksowicz doskonale poradził sobie w trudnych warunkach Rajdu Portugalii
Maciej Oleksowicz doskonale poradził sobie w trudnych warunkach Rajdu Portugalii (fot. Castrol TRW Motointegrator Team)
Rajd Portugalii, czwarta runda rajdowych mistrzostw świata, za sprawą pogody był wyjątkowo trudnym sprawdzianem dla zawodników. Tym większym sukcesem jest drugie miejsce Maćka Oleksowicza w klasyfikacji SWRC.W tegorocznych mistrzostwach świata regularnie startują dwie polskie załogi. Michał Kościuszko i Maciej Szczepaniak rywalizują w klasyfikacji PWRC czyli samochodów produkcyjnych. Dla krakowskiego kierowcy to już piąty sezon startów w mistrzostwach świata. Po dwóch występach zajmują pierwsze miejsce w klasyfikacji PWRC.


Dla Macieja Oleksowicza i Andrzeja Obrębowskiego sezon 2012 to pierwszy rok regularnych startów w mistrzostwach świata. Warszawska załoga zgłosiła się do rywalizacji w kategorii SWRC czyli samochodów klasy S2000. Polacy startują Fordem Fiesta S2000. Pierwszą rundę SWRC, rozgrywany w zimowych warunkach Rajd Szwecji, ukończyli na szóstym miejscu w klasie.


Drugi start Oleksowicza w SWRC wypadł o wiele lepiej. Polska załoga ukończyła Rajd Portugalii na drugim miejscu w swojej klasie. Skorzystali jednak z pecha rywali. Liderzy klasyfikacji Craig Breen (Ford Fiesta S2000) i Hayden Paddon (Skoda Fabia S2000) mieli problemy techniczne drugiego dnia rajdu. Skodę Paddona udało się naprawić, ale Breen musiał wycofać się z rajdu.


W trudnych warunkach, w deszczu i błocie tempo dyktował Paddon, odrabiając stratę spowodowaną awarią. Nowozelandczyk wyprzedził Oleksowicza i pod koniec rajdu wysunął się na prowadzenie. Dotychczasowy lider Yazeed al-Rajhi (Ford Fiesta S2000) urwał koło i zakończył udział w rajdzie. Skorzystał na tym Polak, który awansował na drugą pozycję. Za Oleksowiczem finiszował Pedro Meireles (Mistubishi Lancer Evo X R4), ostatni kierowca w stawce SWRC.

W Portugalii Oleksowicz był wyraźnie wolniejszy od Paddona, ale Nowozelandczyk już w ubiegłym roku pokazał, że jest bardzo szybkim kierowcą. Występ polskiego kierowcy w Portugalii okazał się sporym sukcesem. Oleksowicz jako jedyny w swojej klasie utrzymał równe tempo i uniknął błędów. To bardzo ważne, bo jak mówi stare, rajdowe porzekadło „zwycięzcy są na mecie”.

Powinni o tym pamiętać kierowcy z czołówki mistrzostw świata. Rajd Portugalii przyniósł prawdziwy pogrom faworytów. Już pierwszego dnia z trasy wypadł ośmiokrotny mistrz świata Sebastien Loeb. Citroen DS3 WRC Francuza był zbyt zniszczony by kontynuować jazdę. Drugi etap rajdu zepchnął daleko w dół klasyfikacji obu kierowców fabrycznego teamu Forda. Jari-Matti Latvala i Petter Solberg znaleźli się poza drogą i stracili mnóstwo czasu.

Na mecie najszybszy okazał się Mikko Hirvonen z Citroena, ale po rajdzie sędziowie dopatrzyli się w jego aucie nieregulaminowego sprzęgła i turbosprężarki. Fin został wykluczony z rajdu. Tym samym zwycięzcą został ogłoszony Mads Ostberg. Młody Norweg, startujący prywatnie zgłoszonym Fordem Fiesta WRC, po raz pierwszy w swojej karierze stanął na najwyższym stopniu podium w mistrzostwach świata. Zespół Citroena zapowiada jednak odwołanie od decyzji sędziów.
Liderem klasyfikacji mistrzostw świata pozostaje Sebastien Loeb.

Wyniki Rajdu Portugalii: http://www.wrc.com/results/2012/vodafone-rally-de-portugal/final-results/

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Staram się z moimi kolegami". Czyli po czym widać, że Duda już prowadzi kampanię prezydencką
Bellona 0 0Nieznana historia kontrowersyjnego marszałka. "Spowiedź Śmigłego" to inne spojrzenie na jego życie
0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"

MAMADU

0 0Rodzicielska wpadka prezesa PSL? Panie Władysławie, czas posłuchać internautów!
0 0Jakie wesele – takie małżeństwo? Od tej rzeczy zależy, jak długo będziecie razem

POLECAMY

KINO 0 0Widziałem ostatni film Piotra Woźniak-Staraka. Aż trudno uwierzyć, że to polska produkcja
0 0"Daleko mi do ideału, ale lubię pomagać ludziom". Rinke Rooyens o nowym programie i ojcostwie
SPOŁECZEŃSTWO 0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
0 0"Syn chce być na zaprzysiężeniu, a ma zakaz wstępu". Jest decyzja Sejmu ws. Hartwicha
0 0"Prosili: zróbcie coś dla moich dzieci". Ta partia czekała 15 lat, żeby dostać się do Sejmu
0 0Ambasada w Szwecji Nobla dla Tokarczuk prawie nie dostrzegła. Spec od żużla zajmuje się tam kulturą