O autorze
Tej wojennej nocy, z 23/24 grudnia, matka piekła pierniki, a wszyscy siedzieli w schronie. Urodziłam się w domu, podobno w czepku. Miałam mieć na imię Wiktoria, na cześć ciotki Wikty. Wtedy w moje życie wkroczyła historia. Nad Wartą obowiązywała lista słowiańskich imion, jakie polskim dzieciom nadawał wuj Adolf, żeby je łatwo odróżnić. Mogłabym mieć na imię nawet Helga, gdyby mój ojciec, urodzony i wychowany w Berlinie, został „rajsdojczem”. Jednak propozycję odrzucił, odesłano go więc do kopania rowów, a ja dostałam na chrzcie imiona: Bogumiła Kazimiera. Moją matką chrzestną była pani Stylo, co oznacza pióro, pewnie dlatego zostałam pisarką. Gdy nastąpiła zmiana ustroju na socjalistyczny, moi rodzice, przedwojenni burżuje, przechrzcili mnie na Krystynę. Wiktoria zbyt się wyróżniała. Byłam mała gdy umarł Stalin. Narysowałam jego portret z fotografii, miał rumieńce i uśmiechał się pod wąsem. U dołu napis: „Żegnaj drogi nasz, kochany”. Ojciec powiedział wtedy: „Zdechł pies!” i upił się z kolegą. Z radości. Nie mogłam pojąć, jak to możliwe, przecież Stalin tak kochał dzieci! Wtedy tata opowiedział mi o Katyniu. Mieszało mi się w głowie. Co innego w domu, w kościele, a co innego w szkole. Chodziłam na katechizm, chciałam zostać zakonnicą, a potem świętą. Aż pewnego dnia zadałam księdzu pytanie, jak to było z Adamem i Ewą. Mieli dzieci, a ich dzieci miały dzieci ze sobą, czy to nie grzech? Ksiądz kazał mi przyjść z matką. Powiedział, że trzeba uważać na dziecko, które zadaje takie pytania. Takie były początki, a potem było jeszcze ciekawiej.

Życie bez polityki od A do Z

Zostawmy za sobą rządzących tych, co mają nadzieję załapać się na rządzenie. Czy zauważyliście kochani, że przekaz zawsze jest kierowany do Polaków? Dla Polaków, Polakom ścielą się do stóp przed wyborami. A kto inny zamieszkuje nasze tereny? Obiecują Polakom a potem zapominają o Polakach. Na razie odklejam się od polityki, nawet oko nie przykleja się do gazet, telewizor śpi snem sprawiedliwego, albo niesprawiedliwego, zależy od punktu widzenia.


Onet zaproponował mi napisanie swojego alfabetu. Zrobiłam to i wysłałam. Był dłuższy, został skrócony, uważam że słusznie, bo ludzie mają dziś mało cierpliwości. Badania nad skupieniem uwagi dowodzą, że uwaga szybko ucieka w innym kierunku. Dorosłym, tak jak dzieciom w podstawówce.

A ja zamknięta z wyboru, trochę jak w więzieniu o złagodzonym rygorze, siedzę w Domu Pracy Twórczej Zaiksu. Mogę wychodzić, dostaję dobry wikt, nawet ciasto po obiedzie.

Polityka odpłynęła gdzieś, zatonęła chyba, bo nikt tu o niej nie mówi. Spotykamy się tylko przy obiedzie i kolacji. Śniadania jemy w pokojach. Kto lubi, może pracować w piżamie! Na razie nie piszę nowej powieści. Zbieram materiał. Ćwiczę cierpliwość, patrzę na ogromne drzewa w parku przy domu i robię szkice do obrazu „Ptasia Matka z Synem Ptakiem”.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
#GRZEJE 0 010 godzin czekał na żonę, która poszła do dentysty. Musiała interweniować Straż Miejska
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
0 0Półtora tysiąca euro za pracę 4 godziny dziennie. Taka oferta czeka na chętne dziewczyny, ale jest pewien szczegół
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!
Oknoplast 0 0Na takiej sprzedaży korzystają wszyscy. Polska marka promuje model "na później"
Actina Pact 0 0Albo dobrze, albo tanio? Ta firma potwierdza, że można mieć wszystko i to w bardzo trudnej branży
HYDEPARK 0 0Amatorzy często trenują tak ostro jak zawodowcy. Różnica często się zaciera
0 0Święta to czas (u)dawania. Tomasz Kot w poruszającym spocie, daje cenną lekcję
0 0"Chodziło o to, by mężczyźni odzyskali godność". Tomasz Raczek szczerze o zamknięciu "Playboya"
0 0Była pierwszą polską influencerką, kochała kobiety i seks. Łempicka to dziś ikona