Na Wschód od Zachodu

„Od trzech lat przychodzę i szukam owocu na tym drzewie figowym, a nie znajduję. Wytnij je: po co jeszcze ziemię wyjaławia? Lecz on mu odpowiedział: Panie, jeszcze na ten rok je pozostaw; ja okopię je i obłożę nawozem; może wyda owoc” (Łk 13,1–9).


Marko Ivan Rupnik, słoweński jezuita pracujący w Rzymie, trafił do annałów sztuki za sprawą dużej mozaikowej dekoracji wykonanej w pałacu apostolskim w Watykanie. Jan Paweł II zlecił mu to zadanie, bo potrzebował większej, łatwo dostępnej kaplicy w chwili, gdy słynna Sykstyna bywa zajęta przez tłumy zwiedzających, a zajęta jest prawie zawsze. Duża aula w drugiej loggii pałacu, tuż poniżej okna, z którego papież pozdrawia pielgrzymów, znakomicie nadawała się do tego celu.


Rupnik, artysta wykształcony na Zachodzie, fascynuje się Wschodem. Jego proste obrazy są szczere niczym farba położona jednym ruchem szpachli na ścianie. Nic tu nie można zmienić ani poprawić. Szaty świętych lekkie, jakby podszyte wiatrem, choć tak naprawdę upchanie z drobnych kamieni, a oczy świętych wielkie, ciemne, jak noc przepastne. Twarze rozmodlone, a kolory żywe jak u van Gogha. Cynober wyraźnie się cieszy, że go położono blisko dumnej bieli, skrawka pieluchy, tuniki, całunu. Nie rozpacza, nie zazdrości, zmysłów nie traci. Cieszy go już samo sąsiadowanie.

Przy wsparciu kilku współpracowników Marko Rupnik ozdobił ściany i sufit kaplicy barwną mozaiką, ale w najważniejszych miejscach zrezygnował, jak to robili mistrzowie z Rawenny, z własnego stylu na rzecz klasyki. Ścianę frontową upodobnił do mozaik bizantyjskich, przedstawiających niebiańskie Jeruzalem, zaludnione rzeszą apostołów i świętych, natomiast ściany boczne ozdobił kompozycją współczesną, posuniętą niemal aż do utraty modlitewnego skupienia. Jezus przyjmujący chrzest w Jordanie otoczony jest tu takim mrowiem rytmów, że niemal tonie w lawinie pośpiesznie ociosanych kamieni.


W nowej papieskiej kaplicy Wschód rozmawia z Zachodem. Robi to regularnie w trakcie dorocznych rekolekcji, których udzielali tam papieżowi m.in. specjaliści od chrześcijańskiego Wschodu, kard. Špidlík i ks. Kolvenbach, generał jezuitów, a niedawno swoje ostatnie papieskie rekolekcje odprawił tam Benedykt XVI, ale także przy innych okazjach, ilekroć prywatna kaplica papieska na piętrze okazuje się zbyt mała, żeby pomieścić wszystkich gości.
Trwa ładowanie komentarzy...

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem
0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
SONDAŻ 0 0PiS jednak nie jest teflonowe? Tąpnięcie poparcia po wybuchu afery Piebiaka