O autorze
Krzysztof Przybył jest prezesem Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, znanej od ponad dwudziestu lat jako organizator konkursu „Teraz Polska”, nad którym honorowy patronat sprawuje Prezydent RP. W ramach tej inicjatywy wyróżniono setki polskich firm, oferujących najlepsze produkty i usługi, które dzięki swoim walorom jakościowym, technologicznym i użytkowym wyróżniają się na rynku oraz mogą być wzorem dla innych. Cel Fundacji to promocja dobrych, polskich marek, a jednocześnie przyczynianie się do wzmacniania marki Polska w Europie i na świecie.

Inwestycja w polskie rodziny

Jak pisałem kilka tygodni temu – z faktem, że państwo nie może być tylko „nocnym stróżem”, muszą się pogodzić nawet ortodoksyjni liberałowie. Jeśli ma już być tym Janosikiem, który bogatym (korporacjom i bankom) zabiera, a biednym rozdaje, to trzeba dążyć do tego, by przy okazji nie mnożyć niepotrzebnych kosztów. Szkoda, że – przynajmniej na razie – na to się nie zanosi.


Polska na tle krajów unijnych, w szczególności „starej Unii” wyróżnia się zdecydowanie negatywnie, jeśli chodzi o temat wsparcia rodzin wielodzietnych. Jeszcze kilkanaście lat temu niektórzy politycy (o czym zdecydowanie woleliby dzisiaj zapomnieć) publicznie głosili, że państwo nie jest od tego, by wspierać rozrodczość. Owszem - jest, jeśli serio myślimy o tym, by ktoś pracował na nasze emerytury. Niemcy zrozumieli to już bardzo dawno temu, podobnie jak Skandynawowie. W przypadku Polski zawsze coś stało na przeszkodzie – a to ideologia, a to wiecznie dziurawy budżet, a to rządowe przesilenia nie pozwoliły zrealizować planów wsparcia...
Projekt „Rodzina 500 plus” budzi emocje. To doskonale. Cieszy mnie, że rozmawiamy o tym, jak skutecznie pomóc polskim rodzinom i przyczynić się do tego, by ubywało nas jak najmniej, a nie o tym, czy w ogóle pomagać. Dobrze byłoby, gdyby wszystkie strony tego dyskursu nie okopywały się tak mocno na swoich pozycjach, a próbowały wspólnie znaleźć sposób optymalizacji przedstawionych rozwiązań. Na pewno warto przemyśleć propozycję polityków Kukiz ’15, by zmienić model finansowania rodzin. Zamiast pięciuset (lub więcej) złotych na konto – tyleż mniej odprowadzanych podatków. Oczywiście, wygląda to mniej spektakularnie, ale może być – taniej i bardziej efektywnie.
Nieporównanie mniejsze byłyby bowiem koszty obsługi programu, a co za tym idzie – odetchną samorządy, którym na barki nałożony zostanie poważny ciężar organizacyjny. A osoby, które rocznie odprowadzają mniejsze kwoty do fiskusa, niż wysokość świadczenia? Mogłyby otrzymać po prostu różnicę w postaci zwrotu od urzędu skarbowego. I jeszcze jeden ważny argument: takie rozwiązanie może okazać się zachętą do odprowadzania podatków dla tych, którzy dotąd tego nie czynią.
Nie jest to żadne odkrycie Ameryki, co potwierdzi z pewnością każdy przedsiębiorca. Wiadomo bowiem, że najszybszym, najprostszym i najbardziej odczuwalnym wsparciem dla firm ze strony państwa jest po prostu zdjęcie z nich ciężarów w postaci danin. Wszelkie ulgi podatkowe, o ile skonstruowane są w sposób jasny i przejrzysty, dają w krótkim czasie widoczne efekty. Dlaczego inaczej miałoby być w przypadku wsparcia dla rodzin?
W każdym razie trzymam mocno kciuki za powodzenie „Rodziny 500 plus”. Bo inwestycja w polskie rodziny to – dosłownie – inwestycja w polską gospodarkę. W Polskę.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Bella Happy Pants 0 0Wiedza ratuje życie. Tych lekcji z pierwszej pomocy nie możesz pominąć
Subway 0 0Subway przyjazny weganom? Znana sieć podąża za trendami i mocno rozszerza menu
ASZdziennikTefal 0 0Oszustwo w akcji sprzątania parków narodowych. Mieli posprzątać tylko jeden, posprzątają wszystkie
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Przez WOT poczuliśmy się jak śmiecie". Żołnierz mówi, dlaczego jego koledzy rezygnują z wojska
0 0Piękny gest amerykańskiego aktora wobec Piotra Woźniaka-Staraka w Gdyni
0 0Zabawna wpadka Kożuchowskiej. Przyjęła oświadczyny na czerwonym dywanie
0 0O pracy w tym miejscu marzą setki osób. Tylko oferta dla stolarza wzbudziła drwiny
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze