O autorze
Krzysztof Przybył jest prezesem Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, znanej od ponad dwudziestu lat jako organizator konkursu „Teraz Polska”, nad którym honorowy patronat sprawuje Prezydent RP. W ramach tej inicjatywy wyróżniono setki polskich firm, oferujących najlepsze produkty i usługi, które dzięki swoim walorom jakościowym, technologicznym i użytkowym wyróżniają się na rynku oraz mogą być wzorem dla innych. Cel Fundacji to promocja dobrych, polskich marek, a jednocześnie przyczynianie się do wzmacniania marki Polska w Europie i na świecie.

Świadomość konsumencka skuteczniejsza od restrykcji i ceł

Mówienie o patriotyzmie gospodarczym i konsumenckim stało się modne. To znak, że Polacy naprawdę wychodzą z kompleksów i przestają uważać, że nasz kraj w Unii Europejskiej znajduje się tylko dzięki niesamowitej życzliwości możnych tego kontynentu. W związku z tym musi dbać przede wszystkim o pochwały, a już Boże uchowaj nie narazić się na zarzuty działania w egoistycznym, polskim interesie. Przesada? Przerysowanie? Niestety nie – jeszcze dzisiaj w niektórych wysokonakładowych polskich i zagranicznych gazetach można przeczytać jako zarzut formułowany ze śmiertelną powagą, że rząd bierze na sztandary interes narodowy.


Żaden rząd nie stoi poza krytyką i zwykle parę powodów do tejże się znajduje, ale akurat obwinianie o to, co w oczywisty sposób winno być misją każdej władzy, jest szczytem absurdu. Nie tylko bowiem rząd – ktokolwiek by go nie utworzył – także jego instytucje, ale również każdy obywatel winien w pierwszej kolejności dbać o narodowy interes. O dobrze pojętą przyszłość swoją i swoich bliskich. Nie trzeba w tym celu podejmować wielkich działań – wystarczy pójść na zakupy.
Niedawno pisałem na blogu o tym, jak bardzo wzrosła świadomość Polaków, jeżeli chodzi o zakupowy patriotyzm. Kupujemy polskie produkty, bo wiemy, iż są dobre, ale poza tym rozumiemy korzyści społeczne płynące z takich decyzji. Polska żywność jest dla nas powodem do dumy. Tak się szczęśliwie złożyło, że w ubiegłym tygodniu, podczas XXIII Forum Gospodarczego w Toruniu, miałem przyjemność prowadzić panel pt. „Czy patriotyzm konsumencki produktów rolnych ma sens?”. Uczestniczyli w nim m.in. dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności, wiceprezes Wyborowa S.A., dyrektor ds. korporacyjnych Jeronimo Martins Polska – właściciela sieci Biedronka oraz redaktor naczelny „Gazety Polskiej”.
Rzadko chyba się zdarza, by tak wybitni paneliści byli tak zgodni co do odpowiedzi na pytanie postawione w tytule dyskusji. Oczywiście, ma sens – a otwartą kwestią pozostaje, jak ten patriotyzm promować i jak go zdyskontować dla całej gospodarki. Z patriotyzmem bowiem – nie tylko konsumenckim – jest jak z pieniędzmi: zamiast dużo o nim mówić, trzeba konkretnie działać. Sukces ten – bo zmiana podejścia Polaków do rodzimych produktów jest bez wątpienia sukcesem – zawdzięczamy między innymi zbiegowi interesów różnych środowisk. Producentów i dostawców – to oczywiste; sieci handlowych – które dość wcześnie spostrzegły, że na zachęcaniu Polaków do kupna polskich produktów można zarobić; wielu polityków – którzy, niezależnie od reprezentowanej opcji, wspierali na różne sposoby polskie firmy.
Patriotyzm zakupowy w realiach Unii Europejskiej ma specjalny wymiar. Wspólny rynek wyklucza jakiekolwiek formy otwartej protekcji państwa wobec własnych producentów. Dla kształtowania pożądanych postaw to rozwiązanie… znakomite. Patriotyzmu nie zbudujemy bowiem cłami i restrykcjami, tylko kształtowaniem świadomości. Polski przykład pokazuje, jak bardzo może to być skuteczne.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
ELIZA MICHALIK 0 0Czas rozpocząć debatę o wielkich winach Kościoła. Zanim fanatycy umeblują nam świat
0 0Nie tylko Taco i Dawid. Ci polscy artyści też mogą zapełnić Stadion Narodowy-wspomnicie nasze słowa
DADHERO.PL 0 0Centralę brytyjskiego wywiadu MI6 zamieniono na... No, moi drodzy, tak trzeba żyć!

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy
Jaguar 0 0Duży, dostojny i w świetnej cenie. Tego SUV-a kupisz już za 1452 zł netto miesięcznie

NA ŚWIECIE

0 0Podobno w domu jest spokój. Do nowego Sejmu weszli ojciec oraz syn – i są w różnych partiach!
0 0"Jestem skłonny startować w wyborach na szefa PO". Pierwszy polityk rzuca wyzwanie Schetynie
MOTO 0 0Czy McLaren naprawdę jest tak kosmiczny, jak wygląda? W środku od razu zaskakuje jedna rzecz
POPKULTURA 0 0Zepsuliście mi serial, na który czekałam! "Batwoman" miała być hitem, a jest porażką