O autorze
Jestem kulturoznawcą, pisarką, publicystką i tłumaczką (m.in. kilku powieści Majgull Axelsson). Współpracuję m.in. z "Gazetą Wyborczą" i "Dziennikiem Opinii" Krytyki Politycznej. Prowadzę zajęcia na temat współczesnej Polski na Uniwersytecie Sztokholmskim. Przez sześć lat byłam dyplomatą i szefową Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Moja najnowsza powieść "Rówieśniczki" ukaże się już za parę miesięcy w wydawnictwie W.A.B. Od lat ćwiczę jogę i zajmuje ona w moim życiu coraz istotniejsze miejsce. Zapraszam na moją stronę internetową: www.katarzynatubylewicz.pl
Tekst linka

Co jest w Polsce antytowarem?

Czy chcecie Państwo wiedzieć, jaki pisarz dostaje 17 milionów dolarów zaliczki? I jak doszło do tego, że książki Henninga Mankella i Stiega Larssona sprzedały się na świecie w 100 milionach egzemplarzy!? Na pewno tak! Ja zastanawiam się za to nad tym, dlaczego w Polsce literatura wylądowała na rynkowym wygwizdowie...


"(...)Wywiad z pisarką w piśmie kobiecym? Wolne żarty! Cała Polska żyje serialami i interesują nas tylko serialowi odtwórcy głównych ról. Chociaż jedna, mała recenzja nowości wydawniczych w gazecie codziennej? Nie ma mowy, sprzedaż nam od tego gwałtownie spadnie! Program telewizyjny o literaturze w prime time? Zapomnij! Ludzie powyrzucają swoje ukochane telewizory przez okna! Więcej księgarń? Więcej bibliotek? Proszę sobie nie żartować, przecież książki stanowią w Polsce ANTYTOWAR. Książki są niesprzedawalne i w żaden sposób nie przystają do zaawansowanego kapitalizmu… A my Polacy kochamy nasz mały kapitalizm."
Wszystkim zainteresowanym marnym losem literatury we współczesnej Polsce (oraz cudzymi sukcesami w tej dziedzinie) polecam mój artykuł na stronach Dwutygodnik.com:

http://www.dwutygodnik.com/artykul/5025-rynkowy-wygwizdow.html
Tekst linka

P.S. Wybierając kategorię tematyczną dla tego wpisu w "Na Temat" miałam spory kłopot. Mogłam kliknąć na "Seriale" albo "Akademię Bezpiecznej Jazdy", ale nie znalazłam kategorii takich jak "Kultura" czy "Literatura" (ostatecznie wybrałam "Magazyn"...). Czy czytelnicy "Na Temat" także uważają książki za ANTYTOWAR?!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Człowiek Dudy w KRS nie wytrzymał po pytaniu dziennikarza. [b]"Co to pana obchodzi, gdzie ja byłem?"[/b]

Człowiek Dudy w KRS nie wytrzymał po pytaniu dziennikarza. "Co to pana obchodzi, gdzie ja byłem?"

Wiadomo, co z pensją pierwszej damy. [b]Prezydentowa Duda wyraziła życzenie

Wiadomo, co z pensją pierwszej damy. Prezydentowa Duda wyraziła życzenie

"Ludzie homoseksualni w przemowach pracowników Pańskiej organizacji są odczłowieczani, dehumanizowani, pozbawiani twarzy i uczuć. Przypisywane są nam nie tylko zbrodnicze intencje, również naszemu życiu odbierana jest jego pełnowartościowość i godność".