O autorze
Iga - coach kariery i trener rozwoju osobistego pracujący dla jednej z największych organizacji w West Yorkshire, akredytowany członek Charted Institute of Personal Development (CIPD), z wykształcenia HRowiec. Chcąc rozwijać się w pisaniu, pragnie przekazać inne spojrzenie na coaching, HR oraz rozwój osobisty. Inne, dlatego że mieszkając w UK od 7 lat jest w stanie obiektywnie porównywać trendy, techniki i mechanizmy powyższych dziedzin w Polsce i zagranicą. Twitter: @igaliziniewicz

Maciek - z wykształcenia i z zamiłowania teolog oraz trener korporacyjny; zawodowo: trener studenckich start-upów i przędsiębiorczości na University of Bradford w West Yorkshire. Dojrzewał w warszawskich środowiskach neo-ewangelikalnych co m.in. nauczyło go miłości do różnorodności wśród ludzi i wrażliwości na ich potrzeby. Zainteresowany przywództwem intuicyjnym. Twitter: @mliziniewicz

Oboje są twórcami i prowadzącymi program "Emerge", który rozwija zdolności przywódcze wśród nastolatków. Z racji miejsca zamieszkania - wielokullturowego Bradford - uwielbiają curry i amerykańskie donaty.

Pierwsze dni w nowej pracy- jak przetrwać?

W ostatnim czasie kilka osób zadało mi następujące pytanie- jak zachowywać się/ radzić sobie w nowym miejscu pracy? Szukanie nowej pracy może być frustrujące wiemy prawie wszyscy, ale jednak jak się zachowywać, czego nie mówić, a co mówić w nowym miejscu, nie już tak oczywiste. Rozpoczęcie pracy w nowym miejscu może być tak samo stresujące jak samo jej szukanie. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej staramy się wypaść jak najlepiej, często nawet nieświadomie zanadto podkreślając nasze atuty zawodowe. I tu nagle zderzamy się z rzeczywistością. Warto w tej sytuacji pamiętać że wiele zależy od pierwszego wrażenia. Często to jak wypadniesz podczas pierwszych kilku dni w nowym miejscu pracy pozostanie w pamięci twojego szefa oraz współpracowników na długo.


Niezależnie czy zmieniasz pracę, przenosisz się do innego działu w firmie, w której pracujesz, lub rozpoczynasz karierę na nowo- każde z tych doświadczeń może być stresujące. Pozostawiasz zasiedziałe przez siebie miejsce, często takie, w którym udało ci się osiągnąć sukces i wyruszasz w nieznane. Na nowo musisz zbudować swoja pozycję, pokazać się z najlepszej strony.
Często pierwszy dzień w nowym miejscu nie jest czymś co sobie wymarzyliśmy, ale nie poddawaj się - daj sobie i nowemu otoczeniu szansę.


Kiedy sięgam pamięcią do miejsc, w których dotychczas pracowałam, zawsze pamiętam dzień numer jeden. Kilka lat temu zaczynałam pracę mój menadżer zapomniał przygotować dla mnie treningu wprowadzającego. Przez pierwsze kilka dni się wynudziłam. Czułam się trochę, jak wyrwana z kontekstu - nie wiedziałam co się "czym je".


Jeden z moich znajomych opowiadał mi, że podczas pierwszego dnia pracy chcąc zażartować i pokazać się jak z najlepszej strony obraził współpracownika i został źle przez niego odebrany.

Inna koleżanka w pierwszym dniu nowej pracy bez żadnego wprowadzenia została poproszona o pracowanie nad projektem wartym kilkadziesiąt tysięcy złoty, nie pomogły jej tłumaczenia ze strony przełożonego, że nie ma w tym doświadczenia.

Kiedy zaczynamy pracę w nowym dla nas miejscu- bądźmy otwarci na nowe doświadczenia i wyzwania. Nie podejmujmy decyzji zbyt szybko, dajmy sobie czas, gdyż opierając nasze doświadczenia jedynie na pierwszych kilku dniach pracy- większość z nas nigdy by tam już nie wróciła.


Każdy nowy pracownik potrzebuje czasu by się zaaklimatyzować, poznać kulturę organizacji, panujące w niej zwyczaje oraz tamtejszy slang pracowniczy. Spróbuj zaakceptować różnice, a będziesz widział ich wiele. Nigdy nie mów: "kiedy pracowałem/łam w poprzednim miejscu, podobne zadania wykonywaliśmy w inny sposób". Takie komentarze nie stawiają cię w pozytywnym świetle, pokazują twój stosunek do miejsca, w którym pracujesz obecnie. Komunikat jaki wysyłasz to: żałuję, że tu jestem, chcę wrócić do starej pracy, tam wiedzieli co robią, a wy nie.

Mimo tego, że sama szukam wyzwań i nie boję się zmian, zmiana pracy i dla mnie bywa stresująca Jednak z biegiem czasu patrząc na horrory pierwszych dni w nowych miejscach pracy, chce mi sie śmiać. Nie były one tak straszne jak mi się wcześniej wydawały. Oto kilka obserwacji, które mi pomacają w przetrwaniu pierwszych dni w nowym miejscu pracy:

- Nie bój się zadawać pytań, jak to mówią kto pyta nie błądzi - nie udawaj, że wszystko wiesz.
- Bądź sobą, bądź miły, nie odstraszaj swoim zachowaniem współpracowników. Czym szybciej zapoznasz się z nimi, tym szybciej poznasz wewnętrzne zasady organizacji.
- Bądź dobrym obserwatorem, zorientuj się kto jest prawdziwym szefem i od kogo zależy twój obszar obowiazków, nie pozwól zrzucać na siebie zadań współpracowników, którzy wiedząc, że jesteś nowy mogą chcieć cię wykorzystać.
- Nie narzekaj na swojego szefa, pamiętaj ściany maja uszy.
- Nie spóźniaj się, bądź na czas i nie bądź pierwszym, który opuszcza biuro - pokaż swoje zaangażowanie.
- Nie bój zgłaszać się do dodatkowych zadań, które nie są twoimi przepisowymi obowiązkami. Wykaż się inicjatywą.
- Bądź pozytywny, twoje życie zawodowe zmieniło się i zajmie ci trochę czasu przystosowanie się do niego.

Zaakceptuj fakt, że nic nie będzie takim jak dawniej. Jak to mówią co nas nie zabije to nas wzmocni. Życzę powodzenia w nowych wyzwaniach wam wszystkim i sobie samej ;)

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Meghan i Harry szczerzy do bólu. Ten wywiad poruszył Brytyjczyków, ale nie wszystkim się spodobał
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
0 0W Polsce tego filmu ludzie boją się jak ognia. Widziałem "Malowanego ptaka" i już wiem dlaczego

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać

TRAGEDIA W WARSZAWIE

FELIETON 0 0Ilu ludzi ma jeszcze zginąć na pasach? Posłowie, przestańcie się bać kierowców!
POLECAMY 0 0Tak Kaczyński traci władzę. Po wyborach dostał dwa potężne ciosy