O autorze
Iga - coach kariery i trener rozwoju osobistego pracujący dla jednej z największych organizacji w West Yorkshire, akredytowany członek Charted Institute of Personal Development (CIPD), z wykształcenia HRowiec. Chcąc rozwijać się w pisaniu, pragnie przekazać inne spojrzenie na coaching, HR oraz rozwój osobisty. Inne, dlatego że mieszkając w UK od 7 lat jest w stanie obiektywnie porównywać trendy, techniki i mechanizmy powyższych dziedzin w Polsce i zagranicą. Twitter: @igaliziniewicz

Maciek - z wykształcenia i z zamiłowania teolog oraz trener korporacyjny; zawodowo: trener studenckich start-upów i przędsiębiorczości na University of Bradford w West Yorkshire. Dojrzewał w warszawskich środowiskach neo-ewangelikalnych co m.in. nauczyło go miłości do różnorodności wśród ludzi i wrażliwości na ich potrzeby. Zainteresowany przywództwem intuicyjnym. Twitter: @mliziniewicz

Oboje są twórcami i prowadzącymi program "Emerge", który rozwija zdolności przywódcze wśród nastolatków. Z racji miejsca zamieszkania - wielokullturowego Bradford - uwielbiają curry i amerykańskie donaty.

Praca w zespole- czy zawsze jest skuteczna?

Photomorphic
Prężnie i wspólnie działający zespół jest w stanie osiagnąć więcej niż indywidualny pracownik - co do tego chyba nikt z nas nie ma wątpliwości. Oto pytanie na dzisiaj- jak zbudować zespół, który pracuje efektywnie?


Zanim jednak skupimy się na zespole, skupmy się na każdym pracowniku indywidualnie, Warto poznać indywidualne potrzeby ludzi którymi otaczasz się jako lider, dopiero potem warto spojrzeć na grupę pracowników jak na zespół.

To podstawowa zasada budowania kultury w organizacji, gdzie zespół pracuje razem i gdzie potrzeby indywidualnego pracownika są wysłuchane. Częstym błędem niestety jest zaczynanie pracy w zespole bez indywidulnego zrozumienia ludzi.

Niezależnie czy zarządzasz dużym zespołem, czy dwoma pracownikami- zasady są te same. Pamiętaj, że zespół pracuje efektywnie i współpracuje ze sobą nie za pomocą przypadku, lecz za pomocą ciebie, czyli lidera, który potrafi spojrzeć na pracowników i zidentyfikować dynamikę pracy zespołu.


Opierając pracę zespołową na moim doświadczeniu i obserwacji udało mi się zauważyć pewne zależności. Oczywiście nie ma jednej metody dającej gwarancję dobrze pracującego zespołu, jednak to co pomaga to:


1.Zlecanie pracownikom odpowiednich zadań.
Nie bój się angażować swoich podopiecznych, pozwól im popełniać błędy. Uczymy się przez doświadczenie a mikro zarządzanie zespołem nie pozwala zbudować zaufania. Mikro zarządzanie z reguły nie motywuje pracowników do robienia "dodatkowych" rzeczy dla dobra zespołu czy firmy. Za nim zajmiesz się całym zespołem, skup się na jednostkach.


Zastanów się czy członkowie zespołu wykonują zadania, które lubią czy mają odpowiednie umiejętności i chęci do wykonywania swoich stanowisk. Oczywiście każdy z nas niektóre obowiązki lubi bardziej niż inne, ale nie pozwól by twój pracownik przy każdym wykonywanym zadaniu przeklinał pod nosem. Źle dobrane zadania powodują frustrację ta z kolei może popsuć kulturę organizacji. Spędź swój czas z pracownikami jeden na jeden, pomóż im stworzyć dostosowany dla nich plan ich własnego rozwoju osobistego.


2.Spojrzenie na swoich przełożonych
Ucz się, ale nie tylko na swoich błędach. Spójrz jak twoi przełożeni zarządzają tobą i twoimi współpracownikami, przeanalizuj metody ich działania i weż z tego tylko co najlepsze. Nie powielaj zadań, które prowadzą donikąd. Dzięki takiemu spojrzeniu będzie ci łatwiej zrozumieć sytuację i sposób myślenia swojego zespołu. Nie pozwól by znaleźli się w sytuacji, w której ty nie chciałbyś się znaleźć.

3.Ocena zespołu
Czy znasz talenty i umiejętności swojego zespołu? Skorzystaj z dobrego żródła i fachowo oceń silne strony swojego zespołu. Na rynku jest wiele źródeł, z których możesz skorzystać; ja osobiście lubię testy M. Buckingama, który pokazują najsilniejsze strony w każdym z nas. Jeśli nawet nie jesteś fanem tego rodzaju testów, da ci to możliwośc przedyskutowania wyników z twoim pracownikiem i pokazać mu że jesteś zainteresowany jego osobą i rozwojem. Zaskocz swój zespół i pokaż im że ci zależy.

4.Stworzenie nowej kultury
Nie poddawaj się nawet kiedy nie podoba ci sie kultura organizacji w, której pracujesz. Prawdą jest, że jeśli sam nie jesteś jej fanem, większość twoich pracowników myśli podobnie. Nie podążaj za niesprawdzającymi się pomysłami, lecz bądź unikalny i rób rzeczy po swojemu. Jeśli nie jesteś w stanie zmienić już zakorzenionej od lat kultury organizacji, to nie oznacza, że nie możesz wprowadzić zmian w swoim zespole. To sprawi, że zaciśnie się między tobą a twoimi podwładnymi tzw. "kontrakt psychologiczny". Twój zespół mimo, że pracujący dla tej samej organizacji co inne zespoły, może mieć inne zasady działania i to głównie dzięki twojej kreatywności. Ludzie nie koniecznie muszą się cieszyć z pracy dla organizacji w której pracują, lecz mogą mieć satysfakcję z pracy w twoim zespole.

5.Dawanie zespołowi tego czego potrzebują
Jeśli funkcjonowanie twojego zespołu i jego sukces zależy głównie od tego jakie osiągają wyniki, daj im tego co potrzebują. Zarządzanie dobrze pracującym zespołem jest niczym zamknięcie grupy pracowników w jednym pokoju i nie wypuszczenie ich dopóki dopóty nie znajdą jednego wspólnego rozwiązania. Pozwól im myśleć za siebie i być częścią planowania, w zamian otrzymasz produktywność i chęć działania.

6. Ustalanie zasad sukcesu
Pozwól swoim pracownikom wypowiadać się, stwórz atmosferę, gdzie ludzie szczerze mogą wypowiadać swoje myśli. Nie ma nic gorszego niż poczuje braku zaufania. Budowanie zaufania jest częścią sukcesu, nie bój się usłyszeć rzeczy, na które nie zawsze masz gotową odpowiedź. Pokaż im, że ty też się uczysz.

7. Zabawa
Nie bój się poświęcić swojemu zespołowi chwili swojego prywatnego czasu. Świetnie wykonany projekt powinien być celebrowany, zorganizuj wspólne wyjście do pubu, czy na kolację. Nie obawiaj się od czasu do czasu wyjść z pracownikami. Nie stwarzaj wrażenia, że oddziela was duża kreska twojego wyższego stanowiska. Pokaż im, że też jesteś człowiekiem i że doceniasz co robią dla ciebie i reszty zespołu. Nie mam na myśli tutaj ekstremalnych sytuacji ale zespół, który nie potrafi się ze sobą bawić, nie potrafi tez ze sobą pracować!

Jakie są wasze spostrzeżenia na ten temat? Czy jest coś co pomogło wam stworzyć udany i dobrze pracujący zespół? A może macie jakieś sugestie dla swoich przełożonych, które do tej pory nie zostały wysłuchane?

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0W Polsce tego filmu ludzie boją się jak ognia. Widziałem "Malowanego ptaka" i już wiem dlaczego

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać

TRAGEDIA W WARSZAWIE

FELIETON 0 0Ilu ludzi ma jeszcze zginąć na pasach? Posłowie, przestańcie się bać kierowców!
X-lander 0 0Złożysz go jedną ręką. Mamy cenią go za wielofunkcyjne zastosowanie
PSSB 0 0Konsultanci sprzedaży bezpośredniej. Kim są osoby działające w tej rozwijającej się branży?
POLECAMY 0 0Tak Kaczyński traci władzę. Po wyborach dostał dwa potężne ciosy