O autorze
Dziś estetyka i mitologie komiksowe są nierozerwalnym elementem popkultury. W kinie komiksowi superbohaterowie zastąpili przecież herosów z greckich mitów czy Dzikiego Zachodu. Komiks jako medium i jego charakterystyczne elementy, jak dymki, są tak silnie zakorzenione we współczesnosci, że czasem umyka kontekst źródła. Lubię je tropić. O tym przede wszystkim będę pisać na tym blogu. Inne moje teksty o komiksach można przeczytać w serwisie Aleja Komiksu (alejakomiksu.com), w którym pełnię funkcję redaktora naczelnego, a także w „Aktiviście” i „culture.pl”, gdzie piszę (głównie) recenzje.

Polski komiks w UK

Dziś, w Centrala Gallery w Birmingham zostanie otwarta wystawa komiksów Mateusza Skutnika "Blacky".

Na plakacie wyżej wszystko widać. Dodam, że to okładka Mateusza Skutnika do jego autorskiego komiksu "Blaki. Czwórka". Blaki to bohater czterech komiksów Skutnika (scenariusze pierwszych albumów współtworzył Karol Konwerski), autora głośnego cyklu "Rewolucje" - na podstawie tomu "Monochrom" Tomek Bagiński stworzył animację "Kinematograf". Prawie rok temu ukazał się komiks "Blaki. Czwórka", który wydawnictwo Centrala wydało w UK jako "Blacky. Four of Us". Komiks polecam, jest bardzo dobry. Centrala zrobiła teraz wystawę teraz Skutnikowi w Birmingham. Będą na niej właśnie prace z Blakiego (czy raczej z Blacky'ego).

Wystawa ruszy dziś, 13 lutego i będzie można ja oglądać w Centrala Gallery ( w linku dokładny adres) do 17 marca. Blaki jest mniej efektowny graficznie niż "Rewolucje" (może głównie za sprawą koloru, bo jest tylko B&W), ale Skutnik rysuje na tyle oryginalnie i interesująco, że zdecydowanie warto zobaczyć.

Poniżej próbka warsztatu Skutnika.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...