O autorze
Dziś estetyka i mitologie komiksowe są nierozerwalnym elementem popkultury. W kinie komiksowi superbohaterowie zastąpili przecież herosów z greckich mitów czy Dzikiego Zachodu. Komiks jako medium i jego charakterystyczne elementy, jak dymki, są tak silnie zakorzenione we współczesnosci, że czasem umyka kontekst źródła. Lubię je tropić. O tym przede wszystkim będę pisać na tym blogu. Inne moje teksty o komiksach można przeczytać w serwisie Aleja Komiksu (alejakomiksu.com), w którym pełnię funkcję redaktora naczelnego, a także w „Aktiviście” i „culture.pl”, gdzie piszę (głównie) recenzje.

10 najlepszych komiksów 2014

Lepiej późno niż wcale - prawda? No i marzec to w biznesie czas podsumowań roku... Wybrałem 10 najlepszych komiksów, jakie ukazały się w 2014 roku. Każdy z nich to absolutne musisz-mieć.Dla porządku top10 komiksów wg Alei Komiksu, gdzie znalazło się 6 moich prywatnych typów. Poniżej one w pełnej krasie.

10. Pięć tysięcy kilometrów na sekundę
Przyjaźń i miłość wobec tak zwanego życia. Świetnie zrobiony komiks o różnych drogach, którymi chodzą ludzie, którymi ludzi prowadzi los.9. Catwoman. Rzymskie wakacje
Klasyczny noir z elementami fantastyki. Świetne rysunki i kolory, wciągająca i trzymająca w napięciu fabuła. No i gorąca kotka z pejczem...


8. Życie nie jest takie złe, jeśli starcza ci sił
Niemalże obsesyjne poszukiwanie rysownika sprzed lat jest pretekstem do pokazania zagubienia, wyobcowania i uporczywej walki o siebie.


7. Zdarzenie. 1908
Awangarda. Sensacyjna fabuła w minimalistycznej oprawie graficznej. Dzierżyński, Rasputin i tajemnica tajgi, w którą zaplątany jest Tesla. Przy okazji autor rozprawia się z polskim snem o potędze.


6. Kroniki jerozolimskie
Mistrz reportażu przez rok mieszkał w Al-Quds, czyli arabskiej Jerozolimie. Pojechał tam bez uprzedzeń i ze szczątkową wiedzą o sytuacji. Komiks to zapis szukania prawdy o tym miejscu.


5. Reprobus
Rekonstrukcja i reinterpretacja legendy o świętym Krzysztofie. Efektowne grafiki i jedno zdanie, na tyle istotne, że tylko dla niego warto poznać całość, nawet jak ktoś nie czeka na paruzję.


4. Za imperium. Kobiety
Bastian Vives. Dla wtajemniczonych to wystarczająca rekomendacja. Sam komiks to porywające i błyskotliwe studium człowieka i władzy pokazane przez pryzmat zderzenia dwóch odmiennych światów. To drugi tom serii, ale wart przeczytanie nawet solo.


3. Spust, czyli pamiętnik onanisty pasjonata
Odpychający bohater i obleśne perypetie. Brzmi jak przepis na najgorszy komiks roku. Ta receptura pokazuje jednak prawdziwie i przekonująco dramat współczesnego mężczyzny, który rozbija się o swoje marzenia i oczekiwania społeczne wobec niego.2. Parker. Łowca
Ludzie kochają zimnych drani. Ciemna strona niezmiennie pociąga. Parker nie ma sumienia, jest złym człowiekiem. Ideał. Świetna historia gangsterska w zapierającej dech oprawie graficznej.


1. Kiedy Dawid stracił głos
Rak odmieniony przez przypadki, bo z chorobą każdy radzi i nie radzi sobie inaczej. Bez patosu i taniego wyciskania łez, za to poruszająco i bez sztuczności. Do tego świetne rysunki. Komiks roku bezdyskusyjnie.
Muszę przyznać, że z każdym czytaniem "Podglądu" ten komiks robi na mnie coraz większe wrażenie. Dorzucam go więc w bonusie do zestawienia.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

NIE TYLKO POLITYKA

WYWIAD 0 0W Sejmie się jej boją. Justyna Dobrosz-Oracz szczerze o "pościgach" za politykami
WYBORY2019 0 0Pierwszy sondaż prezydencki z Kidawą-Błońską! Zaskakujący wynik
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
WYBORY 2019 0 0"Wyborcza": opozycja ma szansę odsunąć PiS od władzy. Jest nowy sondaż

MOTO

0 0Niektórzy wysiadali, bo już nie mieli siły. To najlepsze szkolenie samochodowe w Polsce
0 0Znalazłeś korzystniejsze ubezpieczenie OC? Oto jak bez problemów zmienić firmę ubezpieczeniową
0 0Krótka ławka PiS. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Władza tworzy nam nowy styl życia". Raczek o skandalu z filmem, który przeszkadza PiS-owi
FELIETON 0 0Krucjata krzyżowa Prezesa Kaczyńskiego. Wiem, dlaczego to robi