O autorze
Łukasz Skawiński - biegowy parweniusz i sportowy ignorant. Jedyny polski biegacz-amator dysponujący predyspozycjami i umiejętnościami w tym zakresie analogicznymi do zdolności Usaina Bolta w pchnięciu kulą. Dzielnie walczący "przeciwko przeciwnościami losu" entuzjasta zawodów, których głównym celem jest dobra zabawa, odnajdujący w sporcie sposób na ucieczkę od codziennej bieganiny i jednocześnie pogodzony z faktem obstawiania tyłów trzydziestolatek marzący po cichu o złamaniu magicznej granicy 40 minut na "dyszkę".
Prywatnie szczęśliwy mąż i przedsiębiorca wdrażający z zapałem nowe technologie w reklamie internetowej i z uporem maniaka ewangelizujący reklamodawców, znajomych i rodzinę na nadchodzącą rewolucję, symptomów której wyczekuje już od kilku lat. Człowiek renesansu lub przynajmniej średniowiecza, próbujący zrozumieć mechanizmy tego świata absolwent Wydziału Fizyki UW i Szkoły Głównej Handlowej, pasjonat historii, militariów i weekendowy gracz w paintballa występujący w barwach warszawskiej drużyny Pretorians. A po godzinach miłośnik dobrej whisky single malt, gier strategicznych oraz kultury hiszpańskiej.

Powtórka z rozrywki, czyli posttraumatyczne przemyślenia po OWM.

Kurz po bitwie opadł. Szampan zwycięzców wypity. Ciała konających przed linią końcową sprzątnięte. Świat się kręci dalej i to, co się zdarzyło w trakcie tych 42,195 km pamiętnego dnia 13 kwietnia A.D. 2014 pozostanie jedynie w nogach i głowach 5816 zawodników i zawodniczek, którzy ukończyli ten bieg. Miesiąc „po” to dobry czas na wyciąganie wniosków - doświadczenie wciąż świeże, ale już patrzy się na nie z nieco odleglejszej perspektywy.W swoim poprzednim wpisie, jaki miałem przyjemność popełnić na łamach natemat.pl, wspomniałem, iż Orlen Warsaw Marathon był moim debiutem na królewskim dystansie i jednocześnie ukoronowaniem rocznej przygody z bieganiem. Nie umiem jednak jednoznacznie stwierdzić, czy w zamieszczonej tam relacji z ostatnich kilometrów umiejętnie przekazałem, jaka ilość przysłowiowej krwi i potu została tam wylana. Niemniej jestem pewien, że nawet połączone zdolności literackie Elizy Orzeszkowej, Oscara Wilde i Marka Twaina nie byłby w stanie oddać prawdziwej dramaturgii, jaka się rozgrywa na ostatnich kilometrach każdego maratonu.

I choć wszystkie mądre głowy powtarzały mi, że „prawdziwy” maraton rozpoczyna się dopiero po 30 kilometrze, to do momentu minięcia znacznika z takowym kilometrażem nie rozumiałem prawdziwego znaczenia tych słów. A niestety nawet nie słowo, nie każda sylaba lub nawet litera w tym truizmie boli, lecz każda litera z osobna tworząca tę myśl. Nikt, kto choć raz nie zmierzył się z tym dystansem i nie dał z siebie maksimum możliwości, nie będzie w stanie utożsamić się z emocjami, które tutaj próbuję ubrać w słowa. Żadne z biegowych doświadczeń niezależnie czy będzie to przebiegnięcie półmaratonu, czy kilku „dyszek” w jednym sezonie jest nieporównywalne do biegu maratońskiego. Oczywiście nie planuję i nie mam zamiaru pisać dytyrambów na jego cześć, jednak każdej osobie, która zamierza wypowiedzieć się lub napisać choć jedno słowo na ten temat, niezależnie czy będzie miało negatywne czy pozytywne zabarwienie, sugeruję zmierzenie się z dowolnie wybranym maratonem aby mieć po temu jakąkolwiek legitymizację. A mówię to z perspektywy dobrze przygotowanej do startu osoby, która nie zaniedbywała treningów i ciężko przepracowała na bieżni cały zimowy sezon, a do startu podeszła z należytą pokorą. Po butnym pyszałku, któremu jeszcze klika miesięcy wstecz wydawało się, że maraton to „tylko" dwukrotnie dłuższy półmaraton, śladu nie było.

Niezależnie od powyższego i tak przyszło mi odrobić pod koniec biegu bolesną lekcję pokory. Tak, żebym dobrze sobie zapamiętał tę naukę na długie lata, jeśli znowu przyjdzie mi do głowy start w kolejnym maratonie. A wiem, że przyjdzie, bo gonić króliczka, który zawsze jest o krok, o minutę, o kilometr przede mną, nie potrafię przestać. Tyle, że w kolejnym etapie gonitwy będę bogatszy o cały bagaż doświadczeń, jakie wyniosłem z kwietniowego biegu. I jeszcze lepiej przygotowany, bo szybkie bieganie nie bierze się z "chciejstwa" i predyspozycji, ale regularnej i nierzadko monotonnej pracy na treningach, tydzień po tygodniu. Tak jak w codziennym życiu - możesz liczyć na "złoty strzał" i wygraną w Lotto, ale szybciej majątek zgromadzisz zakasując rękawy i zabierając się do pracy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
#GRZEJE 0 010 godzin czekał na żonę, która poszła do dentysty. Musiała interweniować Straż Miejska
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
0 0Półtora tysiąca euro za pracę 4 godziny dziennie. Taka oferta czeka na chętne dziewczyny, ale jest pewien szczegół
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!
Oknoplast 0 0Na takiej sprzedaży korzystają wszyscy. Polska marka promuje model "na później"
Actina Pact 0 0Albo dobrze, albo tanio? Ta firma potwierdza, że można mieć wszystko i to w bardzo trudnej branży
HYDEPARK 0 0Amatorzy często trenują tak ostro jak zawodowcy. Różnica często się zaciera
0 0Święta to czas (u)dawania. Tomasz Kot w poruszającym spocie, daje cenną lekcję
0 0"Chodziło o to, by mężczyźni odzyskali godność". Tomasz Raczek szczerze o zamknięciu "Playboya"
0 0Była pierwszą polską influencerką, kochała kobiety i seks. Łempicka to dziś ikona