O autorze
Konopie to moja pasja. Od 15 lat zajmuję się popularyzacją wiedzy na temat wszechstronnego wykorzystania tej rośliny - zarówno w teorii jak i praktyce. Przez wiele lat aktywnie angażowałem się w działalność społeczną i polityczną ukierunkowaną na uwolnienie konopi z restrykcji prawnych. Współtworzyłem portal hyperreal.info, byłem redaktorem naczelnym Gazety Konopnej Spliff, aktywistą Kanaby i rzecznikiem prasowym Wolnych Konopi. Kandydowałem do Sejmu i Parlamentu Europejskiego promując ideę zielonej gospodarki opartej na konopiach. Chcąc udowodnić, że głoszone przeze mnie tezy mają pokrycie w rzeczywistości, stworzyłem największą w Polsce firmę konopną, która po kilku latach zatrudniała 100 osób i generowała dziesiątki milionów złotych przychodu. W 2019 roku założyłem Kombinat Konopny, którego celem jest kontynuowanie dotychczasowych osiągnięć w nowych dziedzinach przemysłu i prowadzenie badań nad agrotechniką i przetwórstwem konopi m.in. w kierunku wykorzystania włókienniczego.

www.facebook.com/maciejkowalski85
www.facebook.com/kombinatkonopny

Jak znaleźć pracę w konopiach?

Praca w konopiach - marzenie, czy mrzonka?
Praca w konopiach - marzenie, czy mrzonka? fot. Maciej Kowalski
Dla wielu osób praca z konopiami brzmi jak nierealne marzenie, ale dla setek tysięcy osób to jednak codzienna rzeczywistość. Jak dołączyć do tego grona szczęśliwców i czy praca w konopiach to rzeczywiście taka frajda?


Przez ostatnie kilka lat stworzyłem ponad 100 miejsc pracy w branży konopnej w Polsce, a sam o sobie mogę powiedzieć, że utrzymuję się z konopi już od ładnych paru lat. Dynamiczne zmiany w regulacjach prawnych i odbiorze społecznym konopi spowodowały, że na całym świecie "jak konopie po deszczu" pojawiają się nowe i intensywnie rozwijają już istniejące biznesy konopne. Wszystko to sprawia, że wiele firm, zarówno za granicą jak i u nas w Polsce, szuka rąk do pracy - a z tymi wcale nie jest łatwo! Jeśli więc masz głowę na karku i możesz o sobie powiedzieć, że znasz się na konopiach - być może lata słuchania "weź się za coś normalnego" (ileż ja to razy słyszałem!) nie poszły na marne i czeka Cię zielona kariera! :) No dobra - to... co teraz? Jak się do tego zabrać? Oczywiście nikt za was pracy nie znajdzie, ale na pewno ułatwi wam zapoznanie się z kilkoma radami co robić i czego absolutnie NIE robić, żeby znaleźć pracę marzeń.

1. Uświadom to sobie
Prawie każda kultura ma powiedzonka w stylu "stumilowa podróż zaczyna się od pierwszego kroku" - w tym wypadku jest to uświadomienie sobie, że takie możliwości w ogóle istnieją. Choć to też się zmienia, to w dalszym ciągu koncepcja podjęcia "poważnej" pracy zawodowej w branży konopnej odbierana jest z lekkim niedowierzaniem i śmieszkowaniem. Nic z tego. Konopie to normalna gałąź przemysłu (chociaż dla wielu z was, ze mną włącznie, są oczywiście czymś więcej), a wręcz wiele odnóg różnych gałęzi przemysłu. Jeśli chcesz znaleźć pracę w konopiach, potraktuj to poważnie.

2. Ogarnij media społecznościowe
Zdjęcia z melanży i hasło JP100% na fejsie to nie jest dobry start. Sprawdzanie profilu na FB jest rutynową czynnością przy rekrutacji i uwierzcie mi, niejednego ananasa na tym etapie odrzuciłem :) Firmy konopne szukają pracowników, nie ziomków do jarania. Chwalenie się na rozmowie rekrutacyjnej ile wiader się miało w płucach (było, było...) też nam kariery nie ustawi. Warto zastanowić się nad założeniem profilu na LinkedIn - tak, to ta nudna platforma gdzie wszyscy udają poważniejszych i bardziej wykształconych, ale jednocześnie popularne narzędzie poszukiwania pracowników. Stworzenie wiarygodnie wyglądającego profilu naszpikowanego informacjami o konopiach (hemp, cannabis - profil w j. angielskim to 10x większe zainteresowanie) to prawie jak gwarancja otrzymywania zaproszeń do współpracy.


3. Praca w konopiach nie tylko dla konopiarzy - bądź specjalistą
Łatwo powiedzieć, nie? Ale brutalna rzeczywistość jest taka, że 90% pracy przy konopiach nie wymaga żadnej wiedzy w zakresie konopi - za to doświadczenia, wiedzy eksperckiej w swojej dziedzinie i umiejętności owszem. Praca w firmie konopnej jako księgowy to może nie spełnienie marzeń podziemnego growera, ale zawsze to lepsze, niż praca jako księgowy w korpo :) No więc nie zaskoczę was pewnie, że szukając księgowego NIE szuka się eksperta od konopi, tylko eksperta od księgowości. To samo dotyczy wszystkich obszarów prowadzenia firmy - produkcja, sprzedaż, zarządzanie jakością, logistyka etc. - tak jak każde normalne przedsiębiorstwo, firmy konopne potrzebują ludzi w każdej dziedzinie. Innymi słowy, chcąc zwrócić na siebie uwagę mówmy: "jestem świetnym (programistą/handlowcem/menedżerem) a przy okazji fascynuję się konopiami", nie "konopie uratują świat, kręcę piękne baty, a przy okazji cośtam umiem". Nawiedzonych teoretyków i natchnionych kaznodziei firmy konopne też trzymają na dystans, więc swoje bardziej ekstremalne poglądy lepiej zachować na później :)

4. Zrób to sam
Nic nie daje takiej satysfakcji zawodowej, jak stworzenie czegoś samodzielnie. Warto próbować realizować swoje pomysły, nawet w najskromniejszym zakresie, po godzinach, quasi-hobbystycznie. Jeśli pochwalicie się w CV, że oprócz "normalnej" pracy rozwijacie jakiś produkt czy usługę w branży konopnej, możecie być pewni, że potencjalny pracodawca spojrzy na was z dużo większym zainteresowaniem. Podobnie rzecz się ma zdobywaniu doświadczenia na własną rękę w... hmm... "niekoniecznie legalnej" sferze - paradoksalnie w świecie konopnego biznesu bardzo niewiele osób ma ekspertyzę w produkcji marihuany. Jakkolwiek do tego namawiać was mi nie wolno, to jeśli już macie za sobą taki epizod, warto o nim wspomnieć (zawsze mogło to być w Hiszpanii, prawda?)

5. Szukajcie, a znajdziecie!
Koniec końców szukanie pracy w konopiach nie różni się znacznie od szukania jakiejkolwiek innej pracy - trzeba zrobić rozeznanie, kto działa w danej branży i po prostu wysłać swoje CV. Nie ograniczajcie się do firm polskich - na giełdach za oceanem są dziesiątki firm, które jeśli jeszcze nie mają oddziałów w Europie, mogą właśnie w tej chwili szukać kogoś, kto je dla nich stworzy. Nie ważne też, czy szukają pracowników czy nie. Sam niejednokrotnie zatrudniałem osoby aplikujące na nieistniejące stanowiska, bo znalezienie wartościowej osoby jest na tyle trudne, że często firmy decydują się na stworzenie etatu jeśli się znajdzie sensowny człowiek.

6. ...zejdź na ziemię
Praca w konopiach to przede wszystkim... PRACA. Choć często zdarza się, że w tej branży ludzie są bardziej wyluzowani, nikt nie będzie was trzymał w pracy, jeśli nie będziecie przynosić wyników - a to niejednokrotnie oznacza wykonywanie nudnych, powtarzalnych czynności. Jeśli waszym marzeniem jest leżenie na hamaku i podlewanie roślinek to praca w konopiach NIE będzie ich spełnieniem. Jeśli szukacie ambitnego zajęcia i chcecie jednocześnie przyłożyć rękę do czynienia dobra, to praca przy konopiach da wam wiele radości.

To teraz DO ROBOTY - stwórzcie albo zaktualizujcie swoje CV, przeczeszcie internet w lewo i prawo i kto nie wyśle przynajmniej setki maili (przy okazji: Imię i Nazwisko lepiej wyglądają w adresie email niż jaraćziołojestewesoło@) ten sam sobie winien :)

Powodzenia!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Renault 0 0Łatwiejsza jazda. W tym modelu kierowca poczuje, co to znaczy prawdziwe wsparcie
0 0Królowa wróciła. Trzeci sezon "The Crown" udowadnia, że to wciąż serialowa śmietanka Netflixa
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno
POLECAMY 0 0Nigdy się nie poddawaj – tego uczy kino. 10 tytułów, które powinien zobaczyć każdy mężczyzna
Volvo 0 0W mieście Volvo ci więcej. Kompaktowy XC40 to SUV gotowy na (prawie) wszystko
0 0Modest Amaro otwiera kolejną restaurację. “To będzie coś unikalnego”
INNPoland 0 0Lodowe księżyce i wiatr słoneczny. Człowiek w kosmosie to nic przy tych misjach
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Twardy zawodnik" rezygnuje z prawyborów w PO. Kidawa-Błońska nie ma już rywali
0 0Kaczyński mówił o rodzinie, ale znów podzielił Polaków. "Marginalne zjawiska mają być normą"
DADHERO.PL 0 0"Dziwne spojrzenia, złośliwe komentarze..." Tak wygląda życie ojców samotnie wychowujących dzieci
0 0Przez dwa miesiące byłam streamerką gier. Oto, czego się nauczyłam