O autorze
Konopie to moja pasja. Od 15 lat zajmuję się popularyzacją wiedzy na temat wszechstronnego wykorzystania tej rośliny - zarówno w teorii jak i praktyce. Przez wiele lat aktywnie angażowałem się w działalność społeczną i polityczną ukierunkowaną na uwolnienie konopi z restrykcji prawnych. Współtworzyłem portal hyperreal.info, byłem redaktorem naczelnym Gazety Konopnej Spliff, aktywistą Kanaby i rzecznikiem prasowym Wolnych Konopi. Kandydowałem do Sejmu i Parlamentu Europejskiego promując ideę zielonej gospodarki opartej na konopiach. Chcąc udowodnić, że głoszone przeze mnie tezy mają pokrycie w rzeczywistości, stworzyłem największą w Polsce firmę konopną, która po kilku latach zatrudniała 100 osób i generowała dziesiątki milionów złotych przychodu. W 2019 roku założyłem Kombinat Konopny, którego celem jest kontynuowanie dotychczasowych osiągnięć w nowych dziedzinach przemysłu i prowadzenie badań nad agrotechniką i przetwórstwem konopi m.in. w kierunku wykorzystania włókienniczego.

www.facebook.com/maciejkowalski85
www.facebook.com/kombinatkonopny

Rowerem wzdłuż wisły? Niekoniecznie

Samorządy powinny robić co w ich mocy, żeby sprzyjać turystyce rowerowej
Samorządy powinny robić co w ich mocy, żeby sprzyjać turystyce rowerowej fot. Maciej Kowalski
Obiecano nam rowerową wisłostradę. Założenie było takie, żeby móc z gór aż nad morze pokonać blisko 1000km trasę. W praktyce "trasa" wiedzie drogami powiatowymi, gdzie zamiast widoków na Wisłę mamy wyprzedzające tiry.Pomysł był (i jest) genialny. W wielu krajach turystyka rowerowa generuje spore przychody i stanowi zdrowy sposób spędzania wolnego czasu. Trasy wiodące wzdłuż rzek i kanałów są łatwe i interesujące krajoznawczo, co czyni je atrakcyjnymi nie tylko dla wyczynowych rowerzystów, ale też dla rodzin z dziećmi, seniorów itd. Ścieżkę rowerową znaleźć można przy każdym kanale w Belgii czy Holandii, gdzie popularność wielokilometrowych wycieczek stworzyła szereg miejsc pracy w rowerowej gastronomii i hotelarstwie.

Nie w Polszy. Brak koordynacji działań pomiędzy marszałkami poszczególnych województw, urzędnicza opieszałość, absurdalne przepisy i brak środków powodują, że na prawie 10 lat po ogłoszeniu projektu, Wiślana Trasa Rowerowa pozostaje w sferze planów. Niektóre fragmenty trasy (np. w woj. śląskim) są już zrealizowane, nad niektórymi trwają prace (woj. kujawsko-pomorskie), ale w skali kraju projekt leży. Niestety w moich okolicach sytuacja wygląda dużo gorzej - wytyczona w województwie pomorskim trasa raczej nie sprawi, że Polacy tłumnie ruszą zwiedzać kraj rowerami.

Na pomorskim odcinku Wiślanej Trasy Rowerowej, oglądać Wisłę rowerzystom dane będzie zaledwie na kilku odcinkach. Reszta "trasy" została wytyczona pobliskimi drogami, gdzie brak nawet odpowiedniego pobocza, o ścieżce rowerowej nie wspominając. Na ostatnich 50 kilometrach w południowej części województwa, oficjalna "marszruta przejazdu" w ogóle nie pokrywa się z wałem wiślanym.


W sierpniu ub.r. pojawiła się informacja, że Prezydent planuje umożliwienie wytyczania ścieżek rowerowych na wałach przeciwpowodziowych. Pół roku po wpłynięciu projektu do Sejmu i niemal jednogłośnym poparciu wszystkich klubów, za jazdę rowerem po wałach w dalszym ciągu grozi mandat lub grzywna. Za miesiąc-dwa przyjdzie wiosna, a wraz z nią sezon rowerowy. Szanse na to, żeby do tego czasu Sejm uporał się z projektem są niewielkie. Z ambitnych planów iście europejskiego projektu zostaje więc nadzieja, że już w 2015 będziemy mogli na dziko przejechać się po wałach nie łamiąc prawa. Sukces po polsku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Ordo Iuris wzięło na celownik fundacje równościowe[/b]. Zasypało je lawiną pism

Ordo Iuris wzięło na celownik fundacje równościowe. Zasypało je lawiną pism

Joanna Scheuring-WielgusJoanna Scheuring-Wielgus

Procedowany projekt ustawy o powołaniu Komisji, która ma się zająć problemem pedofilii, to nic innego jak ściema, zasłona dymna i pozorowane działanie. Po pierwsze od tej komisji de facto nic nie zależy, nie ma żadnych sprawczych kompetencji, które pozwoliłyby na penalizowanie przestępców seksualnych, którzy dopuszczają się czynów seksualnych na niepełnoletnich.

Mazurek przyłapana na zdjęciu z Berlusconim. [b]Polacy nie zostawili na niej suchej nitki[/b]

Mazurek przyłapana na zdjęciu z Berlusconim. Polacy nie zostawili na niej suchej nitki