O autorze
Od 1993 roku jestem związany z Zakładem Psychologii Zwierząt, Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Początkowo jako student, potem jako doktorant (1996), a od roku 2000 do chwili obecnej jako pracownik. To unikalne w skali kraju miejsce pozwala mi na zajmowanie się tym, co interesuje mnie najbardziej, czyli genezą, ewolucją oraz funkcjami umysłu w świecie zwierząt.
Gdy ktoś mnie pyta, kim jestem z zawodu mówię, że jestem nauczycielem akademickim. Nie czuję się psychologiem w potocznym rozumieniu tego słowa, nie uważam się też za wyjątkowego badacza, aby mówić o sobie, że jestem naukowcem. Mam to szczęście, że pracuję wśród zwierząt i ze zwierzętami.

Cechy ludzkiego języka 1. - posługiwanie się kanałem dźwiękowym

Zgodnie z zapowiedzią w kolejnych wpisach przedstawiam 10 cech definicji języka wg Hocketta by pokazć które z nich są naprawdę wyłącznie ludzkie, a które dzielimy z wieloma innymi gatunkami. Wtedy też będzie można odpowiedzieć na pytanie czy mamy monopol na język.


Już pierwsza cecha naj liście daje do myślenia. Nie tylko zresztą definicja Hocketta, lecz także inne kładą nacisk na posługiwanie się wokalizacją i słuchem jako szczególny i niezbędny warunek konieczny do zaawansowanej formy porozumiewania się. Dla psycholingwistów jest to najbardziej oczywista właściwość języka. Cecha ta ma jednak małą przydatność w jego definiowaniu. Po pierwsze, korzystanie z fal akustycznych w celach komunikowania się jest bardzo rozpowszechnione wśród innych zwierząt. Po drugie, ludzie przekształcili język na formy wizualnych gestów, pisemne lub dotykowe znaki. Według Kimury (1979) z założenia trzeba mówić o dwóch formach ludzkiego języka: mowie i znakach manualnych.
Dodatkowo wymóg używania kanału dźwiękowego wydaje się bardzo antropocentryczny. Porozumiewanie się mątw (Sepioidea) za pomocą wysyłania sygnałów do komórek chromatoforowych, powodujących w efekcie zmiany barw na ciele, przyjmuje niebywale złożone formy. Zwierzęta te nie tylko porozumiewają się przy użyciu dynamicznie przesuwających się po ciele kolorowych plam, ale są w stanie jedną stroną ciała np. nadawać komunikat ostrzegawczy do jednego osobnika, a drugą komunikat odmiennej treści kierować do innego przedstawiciela swojego gatunku (Hart, 1996). Używanie kanału dźwiękowego do porozumiewania się uniemożliwia emitowanie dwóch różnych komunikatów do dwóch odbiorców w tym samym czasie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Polacy sprzątają Himalaje. Andrzej Bargiel wziął worki i poszedł na lodowiec. "Ilość śmieci szokuje"
MOTO 0 0Skoda Kodiaq, Karoq, Kamiq. Nazwy podobne, ale auta różne. Najlepiej wyjaśnia to… Krystyna Czubówna
Fundacja Citi Handlowy 0 0Organizacje pozarządowe otrzymały wsparcie. Pomoc ma trafić do m.in. migrantów
ASZdziennikMotorola 0 07 pomysłów na wieczór, które są tak fajne, że aż szkoda ich nie wrzucić na Insta
0 0Możesz się pozbyć boomboxa. Ten niezniszczalny głośnik stanie się sercem każdej imprezy
0 0Po 15 latach Scooby-Doo wraca na ekrany kin. Usłyszymy same gwiazdy
0 0Tusk opublikował poruszający film. Nagranie pokazuje jego najważniejsze osiągnięcia
0 0"Chyba to nie mój świat". Tyszkiewicz już rozczarował się pracą w Senacie
dad:HERO 0 0"Trzeba mieć do kogo wracać..." płk Kruczyński z GROM o tym, jak być komandosem i ojcem
0 0Czy kobiecy sutek zgorszył Moneta? Wyprosili matkę, teraz się tłumaczą