O autorze
Autor pierwszego w Polsce bloga o tematyce Bitcoin i cyfrowych walut - Satoshi.pl. Absolwent Finansów i Rachunkowości na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Organizator pierwszych w Polsce konferencji dotyczących Social Lending w latach 2011 i 2012 oraz Bitcoin i Blockchain w roku 2013. Prowadzi własne badania nad rozwojem cyfrowych walut i systemów płatniczych. Organizator comiesięcznych spotkań poświęconych tej tematyce. Współtwórca systemu AML/KYC - Coinfirm.io

W USA będą odbierać paszporty za zaległości podatkowe.

Jak czytamy w CNN Money, Forbes i National Review - Urząd Skarbowy - Urząd Skarbowy Stanów Zjednoczonych IRS - wraz z wdrażaniem przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy FATCA - zyskuje nowe, niezwykle silne uprawnienia. Jednym z nich jest możliwość anulowania paszportów swoich obywateli.


A także wstrzymywanie wydawania nowych dokumentów dla osób, które nie zapłaciły podatków - tych które mają nieuregulowane 50 tysięcy dolarów. Możemy być pewni, że ta kwota będzie stopniowo obniżana w ramach potrzeb - podobnie jak to dzieje się z maksymalnymi kwotami płatności gotówkowych. A jest to pełna kwota wraz z karami i odsetkami, które potrafią być kumulowane niezwykle szybko.
Robert Wood, prawnik i doradca podatkowy zauważa, że:
- Prezydent Obama podpisał dokument w którym - zawarte pośród 1300 stron(!) nadawane są nowe, silne uprawnienia dla IRS.
Przepisy te dotyczą autostrad i transportu. Jednakże wśród nich pojawiły się regulacje dotyczące wielu dziedzin gospodarki - w tym właśnie podatków ale też branży IT: komputerów i szeroko rozumianych inteligentnych systemów zarządzania.
- Nowa sekcja w amerykańskim prawie podatkowym otrzymała numer 7345. Trudno nie odnieść wrażenia, że tamtejsze prawo jest celowo pisane i konstruowane w taki sposób aby było maksymalnie trudne i niezrozumiałe dla obywateli. W taki sposób przepisy mogą obejmować jak największą ilość dziedzin życia i po prostu nie sposób się w nich orientować i być biegłym z ich wykładni. Jak zatem stosować się do nich wszystkich?
It adds a new section 7345 to the Internal Revenue Code. It is part of H.R. 22 – Fixing America’s Surface Transportation Act, the “FAST Act.”

- IRS może wystosować wezwanie do zapłaty, które jeżeli nie zostanie uregulowane w ciągu 10 dni - uprawnia urząd do podjęcia procedury blokującej paszport. To niezwykle krótki termin jak na tak poważne sankcje - nadawane przecież bez opinii sądu zupełnie jednostronnie i arbitralnie przez urząd skarbowy.
Przeciwne tym przepisom jest stowarzyszenie "American Citizens Abroad" wyraźnie protestujące przeciwko nowej legislacji:
https://americansabroad.org/issues/representation/aca-urges-congress-reject-tax-collection-provisions-tied-pas/
Może ona bowiem odciąć obywateli USA podróżujących po świecie od możliwości przekraczania granic czy legalnego powrotu do kraju w niemalże dowolnym momencie. Może się tak stać - gdy tylko IRS wyda stosowną decyzję, czasem zupełnie błędną i zaskakującą dla osoby przebywającej poza granicami swojej ojczyzny.

Co należy podkreślić - opłata za zrzeczenie się amerykańskiego obywatelstwa wzrosła w 2015 roku o 422% i wynosi obecnie prawie 2500 USD.

źródła:
http://www.forbes.com/sites/robertwood/2015/12/04/irs-power-over-passports-signed-into-law/
http://www.nationalreview.com/corner/427830/highwayrobbery-bill-gives-irs-power-over-passports-iain-murray
http://money.cnn.com/2015/11/20/pf/taxes/taxes-passport/
http://money.cnn.com/2015/04/01/pf/taxes/irs-penalties/index.html

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...