O autorze
Autor pierwszego w Polsce bloga o tematyce Bitcoin i cyfrowych walut - Satoshi.pl. Absolwent Finansów i Rachunkowości na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Organizator pierwszych w Polsce konferencji dotyczących Social Lending w latach 2011 i 2012 oraz Bitcoin i Blockchain w roku 2013. Prowadzi własne badania nad rozwojem cyfrowych walut i systemów płatniczych. Organizator comiesięcznych spotkań poświęconych tej tematyce. Współtwórca systemu AML/KYC - Coinfirm.io

Od 1 stycznia 2017 transakcje gotówkowe w Polsce tylko do 15 000zł

NBP
Jednorazowa kwota transakcji gotówkowej pomiędzy przedsiębiorcami nie będzie mogła przekraczać 15 tysięcy złotych. Dotychczas było to 15 tysięcy euro. Nowelizację ustawy obniżającą ten limit podpisał prezydent Andrzej Duda.


Znaczenia nie będzie mieć liczba wynikających z transakcji płatności, a w przypadku walut obcych przeliczenie na złote ma być przeprowadzone zgodnie z kursem średnim walut z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji, ogłaszanym przez NBP.

W tej decyzji widać pewną niekonsekwencję, gdyż od lutego 2017 w obiegu dostępny będzie nowy banknot 500zł. Z jednej strony obniżany jest zatem limit transakcji a z drugiej – na rynku pojawia się wyższy nominał. Należy jednak pamiętać, że wartość każdego pieniądza papierowego w czasie dąży do zera. Przykładów jest aż nadto. W tym już dwukrotnie w Polsce – https://pl.wikipedia.org/wiki/Hiperinflacja

Co ważne – w ustawach o PIT i CIT wprowadzona zostanie zasada mówiąca o tym, że podatnik nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w której płatność została dokonana poza rachunkiem bankowym.

Wcześniej podobne ograniczenia, choć jeszcze bardziej rygorystyczne wprowadziła Francja – do 1000 euro:
http://slomski.us/2015/03/20/francja-2/

Pełna treść nowelizacji:
http://orka.sejm.gov.pl/opinie8.nsf/nazwa/322_u/$file/322_u.pdf

Więcej o nowym banknocie na portalu NBP:
http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/aktualnosci/wiadomosci_2016/500-zl.html
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...