O autorze
MamPrawoWiedziec.pl
serwis.MamPrawoWiedziec.pl

Jesteśmy pierwszą polską organizacją, która realizuje ideę smart voting - informujemy o osobach pełniących wybieralne funkcje publiczne.

Ułatwiamy dostęp do informacji publicznych. Przepytujemy kandydatów w wyborach powszechnych, abyście mogli głosować świadomie. Publikujemy informacje o doświadczeniu, poglądach i głosowaniach polskich parlamentarzystów, aby ich praca była jawna i przejrzysta. Zbieramy ich wyborcze obietnice, aby przestali ochoczo rzucać słowa na wiatr. I dodatkowo obserwujemy podobne projekty na świecie.

Projekt MamPrawoWiedziec.pl jest realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG oraz Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Fundacji Batorego.

Wybory: przed samorządowymi – uzupełniające do Senatu

W wrześniowych wyborach uzupełniających do Senatu wystartuje 12 komitetów. Na fali kampanii europejskiej będą próbować szczęścia Nowa Prawica, Ruch Narodowy i Demokracja Bezpośrednia. Wśród zarejestrowanych komitetów brakuje ugrupowań lewicowych. Na senatorów szykuje się czterech obecnych posłów, 2 samorządowców, a także byli kandydaci w wyborach europarlamentarnych. Jeśli do Senatu wejdą obecni posłowie, możemy spodziewać się zmian w składzie nie tylko Senatu, ale także Sejmu.


W niedzielę 7 września w trzech okręgach wyborczych (47, 73 i 82) odbędą się wybory uzupełniające do Senatu RP. Senatorów będziemy wybierać w okręgach z województw: mazowieckiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Zastąpią nowo wybranych europarlamentarzystów: Bolesława Piechę i Beatę Gosiewską z PiS oraz zmarłego w maju Henryka Górskiego z tego samego klubu.


Oprócz komitetów dużych partii, takich jak: PO, PSL, SLD i PiS, we wszystkich okręgach swoich kandydatów wystawią Nowa Prawica JKM, Demokracja Bezpośrednia, Ruch Narodowy i Polska Partia Piratów. Partia Demokratyczna wystartuje tylko na Mazowszu, Polska Patriotyczna i Polski Ruch Uwłaszczeniowy – w Świętokrzyskiem, a komitet wyborców „Kochających Śląsk” na Śląsku. Na start w tych wyborach nie zdecydowały się ugrupowania lewicowe – Twój Ruch, Dom Wszystkich Polska i Zieloni.


Na Śląsku (okręg nr 73, powiaty: mikołajowski i rybnicki oraz miasto Rybnik) wyborcy zagłosują na jednego kandydata spośród 9 komitetów. W tym okręgu są to już drugie wybory uzupełniające do Senatu tej kadencji. Rok temu na miejsce zmarłego senatora PO Antoniego Motyczki wszedł Bolesław Piecha z PiS. W tym roku z ramienia tych dwóch największych klubów będą kandydować: Marek Krząkała (PO) i Izabela Kloc (PiS), obecni parlamentarzyści. Krząkała skrytykował postawę PiS wobec wyborców w tym okręgu: – Powszechnie było wiadomo, że Bolesław Piecha który startował w wyborach do Senatu, miał obiecany europarlament. PiS potraktował wyborców niepoważnie, bo wybory kosztują podatnika ponad milion złotych. Poseł skrytykował także kandydaturę Izabeli Koc, która jego zdaniem planuje wystartować w nadchodzących wyborach samorządowych, co mogłoby skutkować kolejnymi wyborami uzupełniającymi.


Również na Mazowszu (okręg nr 47, powiaty: garwoliński, miński i węgrowski) swoich kandydatów wystawi 9 komitetów. Najwięksi gracze – PO i PiS stawiają na samorządowców. Kandydatem Platformy będzie burmistrz Mrozów Dariusz Jaszczuk. Z PiS wystartuje Maria Koc, radna sejmiku. PSL chce wystawić obecnego posła Bartłomieja Bodio, a SLD działacza partyjnego Zbigniewa Stąśka. Z list Ruchu Narodowego będzie kandydował lider tego ugrupowania – Krzysztof Bosak. To już drugi start Bosaka w wyborach w tym roku.

W Świętokrzyskiem (okręg nr 82, powiaty: opatowski, ostrowiecki, sandomierski, skarżyski i starachowicki) zarejestrowało się 10 komitetów. Kandydatem PiS będzie poseł Jarosław Rusiecki, który ma poparcie także Polski Razem Jarosława Gowina oraz Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. PO również wystawi swojego posła – Zbigniewa Pacelta. Z list SLD wystartuje adwokat Kazimierz Jesionek. Kandydatem PSL będzie działacz partyjny Kazimierz Kotowski.

Od 2011 r. senatorów wybieramy w jednomandatowych okręgach wyborczych. Oznacza to, że senatorem zostanie ten kandydat, który zbierze największą liczbę głosów w danym okręgu. W przypadku śmierci lub rezygnacji senatora z pełnienia tej funkcji, zarządzane są wybory uzupełniające. W tej kadencji odbyły się już dwukrotnie – 21 kwietnia i 8 września 2013 roku.

Opracowanie: Magdalena Wnuk

Źródła:
pkw.gov.pl
GW

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
NEWSWEEK 0 0Dlaczego faceci w Polsce stracili ochotę na seks? Powodów jest mnóstwo, ale jeden najważniejszy
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Masz "powyborczego doła" po zwycięstwie PiS? Psycholożka radzi, co trzeba zrobić
0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"

MAMADU

0 0Rodzicielska wpadka prezesa PSL? Panie Władysławie, czas posłuchać internautów!
0 0Jakie wesele – takie małżeństwo? Od tej rzeczy zależy, jak długo będziecie razem

POLECAMY

KINO 0 0Widziałem ostatni film Piotra Woźniak-Staraka. Aż trudno uwierzyć, że to polska produkcja
0 0"Daleko mi do ideału, ale lubię pomagać ludziom". Rinke Rooyens o nowym programie i ojcostwie
0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
0 0"Syn chce być na zaprzysiężeniu, a ma zakaz wstępu". Jest decyzja Sejmu ws. Hartwicha
0 0"Prosili: zróbcie coś dla moich dzieci". Ta partia czekała 15 lat, żeby dostać się do Sejmu
0 0Tysiące protestujących na ulicach Londynu. Johnson wściekły po głosowaniu ws. brexitu
Britax 0 0Ten fotelik to nowy wymiar bezpiecznych podróżny z dzieckiem. Dzieci i rodzice go pokochają!
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie obchodzą cię zmiany klimatu za 50 lat? Wiemy, jak będzie wyglądała pogoda w Polsce za dekadę
DADHERO.PL 0 0Mieliśmy polskiego Raya Charlesa. Genialny Dawid Ogrodnik w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza"
0 0Joanna Przetakiewicz w nagiej sesji. "Zapisuję sobie pani zdjęcia w telefonie"

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy