O autorze
MamPrawoWiedziec.pl
serwis.MamPrawoWiedziec.pl

Jesteśmy pierwszą polską organizacją, która realizuje ideę smart voting - informujemy o osobach pełniących wybieralne funkcje publiczne.

Ułatwiamy dostęp do informacji publicznych. Przepytujemy kandydatów w wyborach powszechnych, abyście mogli głosować świadomie. Publikujemy informacje o doświadczeniu, poglądach i głosowaniach polskich parlamentarzystów, aby ich praca była jawna i przejrzysta. Zbieramy ich wyborcze obietnice, aby przestali ochoczo rzucać słowa na wiatr. I dodatkowo obserwujemy podobne projekty na świecie.

Projekt MamPrawoWiedziec.pl jest realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG oraz Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Fundacji Batorego.

Kto chce rządzić miastami?

16 listopada wybierzemy prezydentów 106 miast (tylko wybory w Zielonej Górze odbędą się w styczniu). O fotel prezydenta powalczy 620 kandydatów. 14 proc. to kobiety (89), w 43 miastach (m.in. Słupsku, Przemyślu, Puławach, Łomży, Gdyni, Ełku) kandydują tylko mężczyźni.


Kandydaci młodsi od rządzących. Najmłodszym kandydatem jest 25 letni Jan Adamczyk, jeden z sześciu kandydatów na prezydenta Koszalina. Najstarszym - urzędujący czwartą kadencję w Rzeszowie, Tadeusz Ferenc (74 lata). Średnia wieku kandydatów to 48 lat (urzędujący prezydent jest przeciętnie 55-latkiem).


Miastami najbardziej pożądanymi przez samorządowców są Warszawa i Zgierz. Walka o fotel prezydenta stolicy i jednego z miast ziemi łódzkiej rozegra się pomiędzy 11 kandydatami. Najmniejszy wybór będą mieli mieszkańcy Legionowa, gdzie startuje tylko dwóch kandydatów. Rywalem obecnego prezydenta Romana Smogorzewskiego (PO) będzie Konrad Michalski (PiS). Na jedno miasto przypada prawie 6 kandydatów.

Połowa to kandydaci niezależni. Partie ogólnokrajowe wystawiły 297 kandydatów. Przoduje PiS, które zarejestrowało 92 kandydatów. Na drugim miejscu jest PO - 72, 64 wystartuje z list SLD, 46 z KNP, 17 z PSL, 2 z TR, po 2 z Ruchu Narodowego i Stronnictwa Demokratycznego. 323 kandydatów wystartuje z lokalnych komitetów. 98 obecnych prezydentów będzie się starało o reelekcje. Ponad 65 proc. (65) z nich wystartuje z własnych list wyborczych. 17 kandyduje z PO, 9 z SLD i 7 z PiS.Parlamentarzyści w walce o prezydentury. Wśród kandydatów na prezydentów miast jest 32 obecnych posłów i 3 senatorów. Ponad 80 proc. z nich to mężczyźni. Posłanki walczą o fotele prezydent Olsztyna (Iwona Arent z PiS), Skierniewic (Dorota Rutkowska z PO), Gorzowa Wielkopolskiego (Krystyna Sibińska z PO), Suwałk (Bożena Kamińska z PO) i Żyrardowa (Beata Rusinowska z PO). Najwięcej posłów walczyć będzie o fotel prezydenta stolicy (Przemysław Wipler z NP JKM, Jacek Sasin z PiS i Andrzej Rozenek z TR). W Słupsku wśród kandydatów jest 2 posłów (Robert Biedroń z TR i Zbigniew Konwiński z PO). W Płocku o głosy wyborców walczy senator Marek Martynowski (PiS), w Częstochowie senator Andrzej Szewiński (PO), a w Jaworznie senator Bogusław Śmigielski (PO). Spośród 32 kandydatów na prezydentów miast, którzy obecnie pełnią mandat poselski, tylko 2 wystartuje z zupełnie innych okręgów, niż zostali wybrani w 2011 r. Armand Ryfiński, wybrany na posła z Radomia, kandyduje na prezydenta Częstochowy. Podobnie Andrzej Rozenek będzie walczył o fotel prezydenta w stolicy, a do Sejmu kandydował ze Śląska.

Zobacz wszystkich kandydatów: http://mamprawowiedziec.pl/strona/samorzad2014_prez_kand

Anna Konczewska, MamPrawoWiedziec.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zupełnie nowe naTemat.pl 4.0. To największa zmiana w historii serwisu
0 0Grupa naTemat nigdy nie była tak popularna jak teraz. Dziękujemy!

O TYM SIĘ MÓWI

0 0Elitarna grupa zaczyna szukać Woźniaka-Staraka. Jeden z nurków zdradza szczegóły
0 0Co dalej z poszukiwaniami Woźniaka-Staraka? Mamy najnowszy komentarz policji
0 0Hejterzy śmieją się z jego roli w filmie Tarantino. Jednak to Rafał Zawierucha "wygrał życie"