PILNE Nurkowie odnaleźli w jeziorze ciało Piotra Staraka
O autorze
MamPrawoWiedziec.pl
serwis.MamPrawoWiedziec.pl

Jesteśmy pierwszą polską organizacją, która realizuje ideę smart voting - informujemy o osobach pełniących wybieralne funkcje publiczne.

Ułatwiamy dostęp do informacji publicznych. Przepytujemy kandydatów w wyborach powszechnych, abyście mogli głosować świadomie. Publikujemy informacje o doświadczeniu, poglądach i głosowaniach polskich parlamentarzystów, aby ich praca była jawna i przejrzysta. Zbieramy ich wyborcze obietnice, aby przestali ochoczo rzucać słowa na wiatr. I dodatkowo obserwujemy podobne projekty na świecie.

Projekt MamPrawoWiedziec.pl jest realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG oraz Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Fundacji Batorego.

Mgliści frontmeni warszawskich list wyborczych

Przed powstaniem list kandydaci często toczą zacięte boje o pierwsze miejsce, bo wiedzą, że to właśnie na “jedynki” wyborcy oddają najwięcej głosów. Są na nich jednak lokowane osoby najbardziej - zdaniem komitetów - rozpoznawane i z największym poparciem społecznym. Nie tylko dlatego, że “jedynki” stają się twarzami kampanii. Także dlatego, że w największych miastach Polski używany jest system wyborczy D’Hondta, który promuje kandydatów na pierwszych miejscach.


W tegorocznych wyborach samorządowych na czołowych miejscach na listach do rady Warszawy znalazło się 114 kandydatów (16 komitetów). Komitety wyraźnie stawiają na mężczyzn, którzy zajmują 75 proc. tych pozycji. Średni wiek kandydatów to 47 lat. Udało nam się zebrać kontakty mailowe do 81 jedynek z warszawskich list. Na kwestionariusz MamPrawoWiedziec.pl odpowiedziało 33 z nich - najwięcej z Zielonych. Drugie miejsce zajmują kandydaci PO i WWS – odpowiedziało po sześciu kandydatów. Z SLD Lewicy Razem i PiS po trzech, z Warszawy Społecznej i z KWW Andrzeja Rozenka po dwóch. Po jednej osobie z SLD, KNP i KWW Współpraca i Partnerstwo. Poglądy z kandydatami można porównać pod adresem http://mamprawowiedziec.pl/strona/s2014-porownywarka.

Cele strategiczne
. Kandydaci wszystkich komitetów, z wyjątkiem Józefa Bednarka z KWW Współpraca i Partnerstwo, zgodnie podają jako cel strategiczny dla Warszawy właściwe zagospodarowanie przestrzenne miasta. Wanda Pradzioch z Zielonych zaznaczyła, że brak planów przestrzennych sprzyja „dzikiej reprywatyzacji”. Inną kwestią, którą podejmują wszyscy kandydaci jest powstanie ustawy reprywatyzacyjnej. Zdaniem Barbary Różewskiej z WSS , powinien zostać powołany „społeczny zespół ds. monitorowania roszczeń”. Kolejną kwestią podejmowaną przez kandydatów jest dostęp do mieszkań komunalnych. W tej kwestii wypowiadali się kandydaci z komitetu Rozenka, Zielonych, WWS i SLD. Piotr Ciszewski z WWS stawia na „budownictwo czynszowe”. Kandydat KNP Paweł Miszczuk chce „zniesienia licencji i koncesji ograniczających wolność gospodarczą”.


Dlaczego kandydują?
Głównym motywem startu w wyborach dla kandydatów Zielonych, WS i WWS jest odpolitycznienie rady miasta i zwiększenie decyzyjności mieszkańców. Piotr Ciszewski z Warszawy Społecznej chce, aby Warszawa była miejscem „gdzie wartością nadrzędną władzy jest interes ogółu mieszkańców i mieszkanek, a nie wąskich grup uprzywilejowanych”. Beata Nowak z Zielonych podkreśla wręcz, że „ma dość proszenia rządzących o pochylenie się nad wolą obywateli i obywatelek”. Również kandydaci SLD i z NP- JKM jako główny motyw startowania w wyborach podają rozwiązywanie problemów mieszkańców. Andrzej Golimont (SLD) odpowiedział ogólnie, że chce „Dokończyć rzeczy rozpoczęte. Rozpocząć nowe”. Paweł Miszczuk z NP- KNP chce miasta przyjaznego przedsiębiorcom. Kandydat Demokracji Bezpośredniej Adam Krasnodębski chce walczyć z przeszkodami, na które napotykają się w osoby starsze i z niepełnosprawnościami w codziennym życiu. Kandydaci PO i KWW Andrzej Rozenek podreślają, że kadydują, bo to rada miasta, a nie dzielnicy ma większość decyzyjność w mieście.
Co obiecują?
Kandydaci niemal wszystkich komietów zamierzają zająć się podobnymi sprawami. Jeśli zostaną wybrani, będą starali się powstrzymywać “dziką prywatyzację” gruntów i kamienic należących do miasta, zadbają o opracowanie planów zagospodarowania przestrzennego i obniżą koszty życia w Warszawie. Pojawiają się też postulaty zaangażowania mieszkańców w podejmowanie decyzji, rozwój edukacji czy ochrony zdrowia. Zdecydowana większość deklaracji wyborczych ma bardzo ogólnikowy charakter i trudno na ich podstawie stwierdzić, co kandydat faktycznie zamierza zrobić. Osoby, które ubiegają się o mandat w radzie Warszawy, mówią, że “poprawą jakości życia”, “edukację”, “planowanie przestrzenne”. Takie zakreślenie obszaru problemowego w miejsce konkretnych deklaracji jest bezpieczne dla przyszłych radnych, których trudno będzie rozliczyć, i nie wnosi dużo informacji dla wyborcy.
Poniżej prezentujemy subiektywny wybór najbardziej konkretnych deklaracji, które złożyli w tej kampanii wyborczej liderzy list.
Andrzej Golimont (KKW SLD Lewica Razem, okr. 4 - Wola): Najbliższe 4 lata to czas, gdy Rada Warszawy będzie musiała w szczególny sposób chronić mienie Stolicy przed dziką reprywatyzacją. Tylko od determinacji radnych (m.in. w uchwalaniu mikroplanów) zależy czy np. Park Olszyna, żoliborski „serek” i wiele innych zielonych wysp naszego Miasta pozostanie płucami Warszawy czy zamieni się w kolejne fabryki pieniędzy dla developerów.
Adam Krasnodębski (Demokracja Bezpośrednia, okr. 2 - Praga Południe): Zmniejszenie cen biletów komunikacji miejskiej.
Paweł Miszczuk (KW Nowa Prawica, okr. 6 - Białołęka i Praga Północ): Przekazanie szkół organizacjom zrzeszającym rodziców lub innym stowarzyzeniom. Likwidacja Straży Miejskiej.
Paweł Zaremba (KW Partia Zieloni, okr. 4 - Wola): Stworzę samorządową Szkołę Wiedzy o Mieście, która będzie edukowała młodzież szkolną i mieszkańców w zakresie funkcjonowania miasta i rozwoju Warszawy. Środki na ten cel pozyskam z funduszy unijnych, norweskich bądź szwajcarskich.
Piotr Mazurek (KW PO, okr. 5 - Bielany i Żoliborz): Wsparcie dla programu owoce i warzywa w szkole oraz zwiększenie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży.
Wojciech Zabłocki (PiS, okr. 8 - Ursynów i Wilanów): Doprowadzenie kanalizacji do domów na Zielonym Ursynowie i Wilanowie (tam, gdzie jej jeszcze nie ma).
Mikołaj Rek (Warszawa Społeczna, okr. 8 - Ursynów i Wilanów): Programy pomocowe dla wspierania inicjatyw zmierzających do samowystarczalności energetycznej domów i osiedli.
Mariusz Ciechomski (Warszawska Wspólnota Samorządowa, okr. 3 - Mokotów): Zwiększenie bonifikaty przy wykupie mieszkań komunalnych. Zwiększyć odległość pomiędzy placówką oświatową a sklepami z alkoholem do 100 metrów.

Grzegorz Walkiewicz (KWW Andrzeja Rozenka, okr. 1 - Śródmieście i Ochota): Dofinansowanie systemu stołecznej oświaty (mniej uczniów w klasach, większa ilość żłobków i przedszkoli, dodatkowe zajęcia dydaktyczne, przywrócenie publicznych stołówek, opieka medyczna i dentystyczna w każdej szkole, swobodny dostęp do lekcji etyki i zajęć sportowych).

Opracowanie: Małgorzata Łubik - Mamprawowiedziec.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

AFERA PIEBIAKA

0 0#PiebiakGate to już zbyt wiele. Zbigniewie Ziobro, czas podać się do dymisji!
0 0O co chodzi w aferze z "Emilią" i Piebiakiem? Trzy najbardziej szokujące wątki
0 0Hejterzy śmieją się z jego roli w filmie Tarantino. Jednak to Rafał Zawierucha "wygrał życie"