O autorze
MamPrawoWiedziec.pl
serwis.MamPrawoWiedziec.pl

Jesteśmy pierwszą polską organizacją, która realizuje ideę smart voting - informujemy o osobach pełniących wybieralne funkcje publiczne.

Ułatwiamy dostęp do informacji publicznych. Przepytujemy kandydatów w wyborach powszechnych, abyście mogli głosować świadomie. Publikujemy informacje o doświadczeniu, poglądach i głosowaniach polskich parlamentarzystów, aby ich praca była jawna i przejrzysta. Zbieramy ich wyborcze obietnice, aby przestali ochoczo rzucać słowa na wiatr. I dodatkowo obserwujemy podobne projekty na świecie.

Projekt MamPrawoWiedziec.pl jest realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG oraz Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Fundacji Batorego.

Kukiz chce przywrócić państwo obywatelom

Paweł Kukiz. Fot. Radio Wnet
Paweł Kukiz. Fot. Radio Wnet
Paweł Kukiz zapowiada walkę o zmianę ustroju Polski i wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu.


Małgorzata Łubik, Elżbieta Morawska

– To nie jest zabawa, to nie jest jakiś pomysł rockendrolowca, tylko poważna decyzja, to zwieńczenie mojej dziesięcioletniej walki o przywrócenie państwa obywatelom – tymi słowami Paweł Kukiz rozpoczął 9 lutego we Wrocławiu swoją konferencję, na której ogłosił decyzję o starcie w wyścigu o fotel prezydenta.

Wojna z systemem

– Nie sztuką jest tylko krzyczeć „weto”, tak jak to robią partie opozycyjne w parlamencie, a następnie iść do kasy sejmowej po diety poselskie – mówił Kukiz. – Sztuką jest stanąć przeciwko temu systemowi. Staję przeciwko niemu ze świadomością, że nie robię tego sam.

Kukiz ma nadzieję, że społeczeństwo się zjednoczy razem z nim na miarę roku 1980, kiedy powstała 10-milionowa „Solidarność”.

Na ogłoszenie decyzji o kandydowaniu wybrał Wrocław, w którym działał propagator idei jednomandatowych okręgów wyborczych, zmarły w 2012 r. prof. Jerzy Przystawa. Kukiz utożsamia się z jego poglądami na wiele spraw, także z tym, że Polska nie idzie w dobrym kierunku, a talenty młodych nie są pożytkowane w ojczyźnie, ale na obczyźnie.


Oprócz wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych Kukiz zapowiada reformy wymiaru sprawiedliwości, które mają polegać na „przywróceniu społecznej kontroli nad sądami i prokuraturą”. Widzi potrzebę „ratowania polskiej gospodarki i miejsc pracy, pozwalających na wykorzystanie krajowych bogactw naturalnych, np. węgla brunatnego”.

– To bardzo ciężka wojna, bo to jest wojna – podsumowywał Kukiz. – Były minister spraw wewnętrznych Sienkiewicz niestety powiedział prawdę, że Polska istnieje tylko teoretycznie. Ja jeszcze dodam jedno, że nie zginęła, póki my żyjemy.

Z doświadczenia muzyk i radny

Paweł Kukiz, urodzony w 1963 r. w Paczkowie, studiował administrację na Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 80. zaczął karierę muzyczną. Był frontmanem zespołów: CDN, Hak, Aya RL. W latach 1984–2013 lider i wokalista zespołu Piersi. Na swoim koncie ma kilka ról w filmach i serialach.

W 2012 r. zaangażował się w akcję obywatelską Zmieleni.pl i to ona wspiera go w kampanii prezydenckiej. Działa na rzecz wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych. W 2014 r. uzyskał mandat radnego Sejmiku województwa dolnośląskiego (kandydował z Komitetu Bezpartyjni Samorządowcy). Pracuje w komisjach: współpracy zagranicznej oraz kultury, nauki i edukacji.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0"Rączka dziecka zabitego w wyniku aborcji". Ginekolog demaskuje historię zdjęcia z Twittera
MamaDu 0 0Są już arkusze próbnej matury z języka polskiego! Tematy rozprawek zaskoczą uczniów?
POLECAMY 0 0Nigdy się nie poddawaj – tego uczy kino. 10 tytułów, które powinien zobaczyć każdy mężczyzna
Volvo 0 0W mieście Volvo ci więcej. Kompaktowy XC40 to SUV gotowy na (prawie) wszystko
0 0Przy tych posunięciach twardy elektorat... wymięka. Tak PiS wkurzyło swoich wyborców
0 0Zapytali o koszty wizyt zagranicznych Szczerskiego. Kwota wbija w fotel
0 0Modest Amaro otwiera kolejną restaurację. “To będzie coś unikalnego”
INNPoland 0 0Lodowe księżyce i wiatr słoneczny. Człowiek w kosmosie to nic przy tych misjach
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Najmłodsza miliarderka się bogaci. Poruszenie w świecie mody
WYWIAD 0 0"Żenujące". Były sołtys Rytla nie ukrywa, co myśli o reportażu Superwizjera o Beacie Szydło
0 0Nauczyciel pokazuje absurd. "Podręczniki niezgodne z podstawą"