O autorze
MamPrawoWiedziec.pl
serwis.MamPrawoWiedziec.pl

Jesteśmy pierwszą polską organizacją, która realizuje ideę smart voting - informujemy o osobach pełniących wybieralne funkcje publiczne.

Ułatwiamy dostęp do informacji publicznych. Przepytujemy kandydatów w wyborach powszechnych, abyście mogli głosować świadomie. Publikujemy informacje o doświadczeniu, poglądach i głosowaniach polskich parlamentarzystów, aby ich praca była jawna i przejrzysta. Zbieramy ich wyborcze obietnice, aby przestali ochoczo rzucać słowa na wiatr. I dodatkowo obserwujemy podobne projekty na świecie.

Projekt MamPrawoWiedziec.pl jest realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG oraz Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Fundacji Batorego.

„Kandydat lokalny” Adam Jarubas

Kandydat PSL na prezydenta zainaugurował kampanię 16 lutego w rodzinnej gminie Nowy Korczyn. Bo, jak powiedział, „tu jest Polska”.


Małgorzata Łubik, MamPrawoWiedziec.pl

Jarubasa na starcie kampanii wsparli europoseł Krzysztof Hetman oraz minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosinak-Kamysz. Obaj bowiem reprezentowali „Polskę lokalną”, której twarzą ma być JarubasHetman jako były marszałek województwa lubelskiego i Kosinak-Kamysz, którego rodzina pochodzi z okolic Nowego Korczyna.

– Dla Adama Jarubasa tutaj się wszystko zaczęło – mówił minister. – Zaczęła się rodzina, szkoła, Kościół. Tu są jego najbliżsi.

– Stąd najbliżej mi do wartości, które wyznaję – tłumaczył sam Jarubas. I rozwijał: – Tutaj odebrałem lekcję obywatelskości i pokory, również bogactwa i sił natury. Właśnie dlatego rozpoczynam swoją kompanię tutaj, a nie w sali z telebimami czy konfetti. Tego tutaj nie ma, tutaj są ludzie. Tu jest Polska.

Kierunek: młode pokolenie solidarności

Jarubas skierował wystąpienie głównie do młodych, którzy emigrują z Polski. – Nie traćcie wiary w lepszą przyszłość Polski – cytował Stanisława Mikołajczyka, legendarnego przywódcę ludowców. Podkreślał, że ma dwóch synów i często zastanawia się, co zrobić, aby i oni nie chcieli wyjechać z kraju. Aby temu zapobiec, najważniejsze będą zdaniem Jarubasa stworzenie przestrzeni do rozwoju i walka z kryzysem demograficznym.


Kandydat PSL zaproponował utworzenie systemu ułatwień podatkowych tak, aby ci, którzy wyjechali, zechcieli wrócić. W kwestii polityki prorodzinnej wskazał na model węgierski, w którym rodziny powyżej trójki dzieci nie płacą podatku dochodowego.

Jarubas zapowiedział, że zajmie się problemem repatriacji Polaków zza wschodniej granicy. Mówił, że państwo powinno zabezpieczyć im możliwość powrotu oraz pracy w kraju.

Polityka propolska

– W rozmowach o polskiej polityce zagranicznej pojawiają się pytania, czy jest proamerykańska, prorosyjska, antyrosyjska. Jako przyszły prezydent będę prowadził politykę propolską – mówił Jarubas. Co to znaczy? Jego zdaniem Polska „powinna współdecydować o tym, jak rozwija się sytuacja w naszej części Europy”. Priorytetem jego prezydentury ma zostać doprowadzenie do jedności w NATO i Unii Europejskiej w miejsce „ścigania się, kto pierwszy na Majdanie”.

Jarubas postulował stworzenie ponadpartyjnego planu zwiększenia obronności Polski – w tym powiększenia liczby żołnierzy pod bronią i doposażenia wojska w polskich fabrykach.

Kandydat PSL chce zakończyć wojnę polsko-polską i „jałowy spór między Platformą Obywatelską a Prawem i Sprawiedliwością”. – Może po raz pierwszy nadarza się okazja, by nie głosować przeciwko czemuś, ale by zagłosować za, za rozumem, zgodą. Razem wybieramy przyszłość – spuentował wystąpienie. Bliźniaczo podobne hasło – „Wybierzmy przyszłość” – miał w 1995 r. Aleksander Kwaśniewski, który, podobnie jak teraz Jarubas, szedł po prezydenturę jako kandydat mieszkańców mniejszych miast.

„Tu jest mój dom. Kocham Świętokrzyskie”

Jarubas, absolwent historii na Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach, urodził się w 1974 w Busku-Zdroju. Od 1992 r. należy do PSL. W latach 2000–2006 był sekretarzem zarządu wojewódzkiego, a od 2006 r. prezesem zarządu wojewódzkiego PSL w Kielcach.

Od 1994 do 2009 r. był członkiem Związku Młodzieży Wiejskiej. Przez cztery lata (1998–2002) pełnił funkcję prezesa zarządu wojewódzkiego ZMW RP „Wici” w Kielcach, w latach 2002–2006 sekretarza Zarządu Krajowego ZMW.

Karierę samorządową zaczął w 1998 r. jako radny powiatu buskiego. Cztery lata później wystartował z sukcesem w wyborach samorządowych jako kandydat do sejmiku województwa świętokrzyskiego. W tym samym roku został wybrany na marszałka województwa świętokrzyskiego. Jako 32-latek był najmłodszym marszałkiem województwa w kraju. Funkcję tę sprawuje już trzecią kadencję.

W 2011 r. został wybrany na posła z listy PSL, jednak odmówił przyjęcia mandatu. – Wobec wielu niewiadomych, braku klarowności co do przyszłych koalicyjnych układów i możliwości mojej efektywnej pracy dla regionu świętokrzyskiego jako parlamentarzysty podjąłem decyzję o pozostaniu w samorządzie województwa – tłumaczył.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
INN:Poland 0 0Sieć 5G to nie tylko szybszy Netflix. To również ochrona amazońskich lasów deszczowych
0 0To nie będą tanie święta. Polacy w tym roku będą musieli wydać krocie
Diverse 0 0Na pewno masz w szafie ubrania z ich logo. Teraz będą w nich jeździć uczestnicy Rajdu Dakar
INN:Poland 0 014 prostych sposobów na bardziej ekologiczne życie. Od tego warto zacząć

TYLKO W NATEMAT

0 0Nie możesz pojąć, dlaczego PiS stawia na Pawłowicz i Piotrowicza? Eliza Michalik ma teorię
0 0"Znów muszę bronić Polski". Patryk Jaki w swoim żywiole, sprawdziliśmy jego aktywność w PE
0 0Prof. Jerzy Bralczyk ocenił pierwsze posiedzenia nowego Sejmu
0 0"Kaczyński jest wam wdzięczny". Posłowie Lewicy wsparli PiS w ważnym głosowaniu
0 0Wielka niespodzianka w ostatnim sezonie "Wikingów". Pojawi się w nim mocny, polski akcent
0 0Ważył 900 gramów i... uratował życie swojego brata. Lekarze nazwali to cudem
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
Volvo 0 0Ten samochód to fenomen. Wielu próbowało zrobić podobny, udało się tylko jednej marce