O autorze
MamPrawoWiedziec.pl
serwis.MamPrawoWiedziec.pl

Jesteśmy pierwszą polską organizacją, która realizuje ideę smart voting - informujemy o osobach pełniących wybieralne funkcje publiczne.

Ułatwiamy dostęp do informacji publicznych. Przepytujemy kandydatów w wyborach powszechnych, abyście mogli głosować świadomie. Publikujemy informacje o doświadczeniu, poglądach i głosowaniach polskich parlamentarzystów, aby ich praca była jawna i przejrzysta. Zbieramy ich wyborcze obietnice, aby przestali ochoczo rzucać słowa na wiatr. I dodatkowo obserwujemy podobne projekty na świecie.

Projekt MamPrawoWiedziec.pl jest realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG oraz Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Fundacji Batorego.

Palikot ma plan dla Polski

Janusz Palikot na przemyskim targu. Fot.  Kamil Krukiewicz/ Flickr
Janusz Palikot na przemyskim targu. Fot. Kamil Krukiewicz/ Flickr
Pierwszym projektem, który chciałby skierować do Sejmu jako prezydent, jest projekt ustawy o tworzeniu miejsc pracy i podwyższaniu wynagrodzeń.


Małgorzata Łubik, MamPrawoWiedziec.pl

W swoim „Planie dla Polski” Janusz Palikot przedstawia takie propozycje, jak podniesienie kwoty wolnej od podatku, likwidacja ZUS-u i KRUS-u, umożliwienie zakładania „firm na próbę”. Kluczowe punkty jego programu, który przedstawił w Sejmie 10 lutego, to także „przyjazne państwo”, „świeckie państwo” oraz „demokracja bezpośrednia”.

Nowe miejsca pracy i wyższe wynagrodzenia

– Co jest dziś w Polsce ważniejsze do zrobienia niż ustawa o tworzeniu miejsc pracy i podwyższaniu wynagrodzeń? – pytał Palikot. Zapowiedział podwyższenie kwoty wolnej od podatku do poziomu minimum egzystencji oraz zlikwidowanie ZUS-u i KRUS-u. Ich świadczenia miałyby zostać zastąpione przez emeryturę obywatelską, wypłacaną z dochodów CIT, PIT i VAT.

– Według wyliczeń moich ekspertów przy odpowiednim modelu podatkowym jesteśmy w stanie zapłacić 2 tys. zł netto na rękę każdemu. Dla 70 proc. osób oznacza to podwyższenie emerytury – mówił Palikot.

Państwo dla wszystkich i ze wszystkimi


Zapowiedział, że jako prezydent będzie konsultował decyzje o podpisywaniu ustaw ze wszystkimi obywatelami. Kancelaria Prezydenta miałaby wysyłać wszystkim odpowiednie pytanie sms-em. Palikot liczy, że dzięki takiej współpracy władzy ze społeczeństwem dojdzie do „zmiany energii społecznej”. – Nie podpiszę żadnej ustawy, która by nakładała nowe procedury biurokratyczne i biurokratyzowała państwo – dodał Palikot.


Hasłowo odniósł się do reformy służby zdrowia i obronności. – Chcę odwrócić kolejność: żeby to nie pacjent stał w kolejce do lekarza, ale lekarz do pacjenta – powiedział i zaproponował rozbicie NFZ-u na sześć konkurujących ze sobą kas chorych. Przywołał przykład Francji z jej systemem punktów, którymi płaci się za wybraną usługę medyczną.

Palikot chce, żeby w obszarze polityki bezpieczeństwa Polska była jak Izrael i stawiała na nowoczesne technologie. W ogóle w informatyce widzi przyszłość, zwłaszcza dla młodych. Dla nich miałby powstać mechanizm „firmy na próbę”, a fundusz zalążkowy finansujący start-upy proponuje dwukrotnie zwiększyć.

Według Palikota powinniśmy pogłębiać integrację z Unią Europejską oraz wymianę przemysłową z Niemcami. Kandydat na prezydenta wyciąga rękę do rolników i proponuje umożliwienie przetwarzania płodów rolnych przez producentów bez potrzeby posiadania odpowiednich certyfikatów.

Stałym punktem w programach Palikota jest świeckie państwo. Teraz chciałby, aby księża płacili podatki, a ślubów i pogrzebów udzielali za darmo.

– Dzięki kulturze Polska może zmienić swój wizerunek, tak się stało z Francją czy Stanami Zjednoczonymi, które tworzyły normy kulturowe naśladowane potem przez wszystkich – mówił Palikot. – Dzięki temu mogli podnosić ceny. Zapowiedział, że przywróci możliwość odpisania przez artystów podatku z praw autorskich. Dodatkowo chce, aby w Warszawie powstało muzeum Marii Skłodowskiej-Curie.

Poseł z 15-letnim stażem

Urodzony w 1964 r. w Biłgoraju Palikot w październiku tego roku zakończy swoją trzecią kadencję w Sejmie (był posłem V, VI i VII kadencji). Pierwszy raz wygrał mandat w 2005 r., startując z list Platformy Obywatelskiej, której członkiem był od tego samego roku.

W Sejmie od 2007 do 2009 r. kierował komisją nadzwyczajną do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji „Przyjazne Państwo”. W październiku 2009 r. został wybrany na wiceprzewodniczącego klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. Rok później odszedł jednak z partii i założył Stowarzyszenie Ruch Poparcia Palikota.

Jako poseł Palikot zasłynął z ekscentrycznych zachowań. W 2007 r. pojawił się w Sejmie z silikonowym penisem i pistoletem. Trzymając te „gadżety” w dłoniach, prowadził konferencję prasową, domagając się ukarania lubuskich policjantów podejrzanych o gwałt i molestowanie. W tamtym roku głośna była sprawa zdejmowania krzyży w Sejmie, o co walczył cały klub Palikota.

W 2011 r. wystartował w wyborach parlamentarnych z list własnej partii Ruch Palikota. Zasiada m.in. w komisji odpowiedzialności konstytucyjnej i parlamentarnym zespole świeckiego państwa. W 2013 r. razem z Markiem Siwcem i Aleksandrem Kwaśniewskim założył Ruch Społeczny Europa Plus, który wystawił kandydatów do europarlamentu, jednak bez powodzenia. W międzyczasie Palikot przekształcił swoją partię w Twój Ruch.

Z wykształcenia jest filozofem, absolwentem Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1987–1989 był pracownikiem naukowym Instytutu Filozofii PAN. To także przedsiębiorca: był prezesem Zarządu spółki Ambra oraz Polmosu Lublin. Prowadził spółki wydawnicze. Zasiadał w organizacjach zrzeszających pracodawców: BCC, Polskiej Radzie Biznesu, Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”.

W kwestionariuszu MamPrawoWiedziec.pl, który wypełnił przed wyborami do Sejmu w 2011 r., opowiedział się za zmianami w konstytucji, chciał likwidacji Senatu i zmniejszenia liczby posłów. Był za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów w wyborach do Sejmu, obniżeniem progu wyborczego i wprowadzeniem tzw. systemu suwakowego. Stwierdził, że Polska nie powinna uczestniczyć w operacjach zbrojnych poza swoim terytorium. Był także za likwidacją przywilejów emerytalnych górników, służb mundurowych, sędziów i prokuratorów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0"Byłam przed 30, a nie chciało mi się żyć". Patrycja schudła 50 kg, pokonała hashimoto i depresję
MamaDu 0 0"Cesarskie cięcie powoduje problemy dziecka w dorosłości". Wywiad z prof. Ewą Helwich
SAP 0 0Od personalizacji adidasów do zatrzymania powodzi. Oto jak transformacja cyfrowa zmienia nasze życie
#GRZEJE 0 010 godzin czekał na żonę, która poszła do dentysty. Musiała interweniować Straż Miejska
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
MamaDu 0 0"Moja córka żyła 70 minut". Gest mamy po śmierci dziecka poruszył ludzi na całym świecie
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
0 0Technika sprzed 5 tys. lat pomoże ci popełnić mniej błędów. Mnisi mieli rację
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!