Minister Anna Maria Anders
Minister Anna Maria Anders Kancelaria Premiera, fot. P. Tracz / Archiwum KPRM
Reklama.
Minister Anders zaznaczyła, że trwają prace na nad szczegółowymi rozwiązaniami, a ustawa mogłaby objąć blisko 10 tys. osób zamieszkujących azjatycką część byłego ZSRR. Dodała, że pierwszeństwo w powrocie mają mieć osoby represjonowane i ich potomkowie. Repatriacją objęci byliby również małżonkowie i dzieci tych osób.
Zgodnie z założeniami odpowiedzialność za proces repatriacyjny przejęłaby administracja centralna, a nie tylko samorządy, jak to jest w obecnych przepisach. Minister Anna Maria Anders ma nadzieję, że w ciągu 10 lat obowiązywania ustawy do Polski z azjatyckiej części byłego ZSRR będą mogli wrócić wszyscy potomkowie represjonowanych Polaków, którzy będą tego chcieli.
O repatriacji mówił w kampanii wyborczej Andrzej Duda. – Polska powinna stworzyć warunki do przyjazdu do Ojczyzny dla Polaków, którzy pozostali za naszą wschodnią granicą po II wojnie światowej – powiedział w trakcie rozmowy z internautami na Wykopie. Wszystkie obietnice prezydenta Dudy są dostępne na MamPrawoWiedziec.pl.
Bądź na bieżąco, czytaj MamPrawoWiedziec.pl na Facebooku