O autorze
MamPrawoWiedziec.pl
serwis.MamPrawoWiedziec.pl

Jesteśmy pierwszą polską organizacją, która realizuje ideę smart voting - informujemy o osobach pełniących wybieralne funkcje publiczne.

Ułatwiamy dostęp do informacji publicznych. Przepytujemy kandydatów w wyborach powszechnych, abyście mogli głosować świadomie. Publikujemy informacje o doświadczeniu, poglądach i głosowaniach polskich parlamentarzystów, aby ich praca była jawna i przejrzysta. Zbieramy ich wyborcze obietnice, aby przestali ochoczo rzucać słowa na wiatr. I dodatkowo obserwujemy podobne projekty na świecie.

Projekt MamPrawoWiedziec.pl jest realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG oraz Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Fundacji Batorego.

Filip Springer, Teresa Latuszewska i Yuri Drabent wybrali najlepsze projekty dla miast. Internauci zdecydują, kto wygra

Do konkursu Lechstarter zgłosiło się 300 autorów projektów. Z nadesłanych wniosków trójka jurorów wyłoniła 45 najciekawszych. Te trafiły do ogólnopolskiego głosowania internautów. Jest wśród nich projekt „Zanim uchwalą” – aplikacji do społecznej kontroli radnych Warszawy.


Ruchy miejskie, wspólnoty mieszkaniowe, organizacje społeczne i inne podmioty zgłosiły do konkursu 300 projektów na zmiany w ich najbliższym otoczeniu. W trzech kategoriach: „Nowa miejska przestrzeń”, „Miejskie akcje i kooperacje” oraz „Innowacje dla miasta i ludzi”. Wszystkie pokazują, jak w niestandardowy sposób można zmieniać polskie miasta.


Trójka jurorów – reporter i fotograf Filip Springer, prezeska fundacji Urban Forms Teresa Latuszewska i pionier branży social media w Polsce Yuri Drabent – wybrała 45 najlepszych projektów. Teraz walczą one i poparcie internautów.Codziennie aż do zakończenia plebiscytu 8 maja o godzinie 14.00 każdy może oddać aż dwa głosy: po jednym na projekt z dwóch kategorii grantów (100 tys. zł lub 50 tys. zł). Projekty z największą liczbą głosów wygrywają i zostaną zrealizowane.

„Zanim uchwalą”, czyli kontroluj swoich radnych, zanim zmienią ci nazwę ulicy

– „Zanim uchwalą” to projekt aplikacji dla warszawiaków, którzy są zirytowani decyzjami, albo brakiem decyzji, swoich radnych w ważnych dla siebie sprawach. Chcą wiedzieć, czy radni zamierzają walczyć ze smogiem? Które kamienice będą reprywatyzowane? Czy teren zielony w okolicy zmieni się w plac budowy? Czy planowane są podwyżki cen biletów? Nie mają czasu, by przyjść na radę miasta, ale mają smartfony. Zbudujemy narzędzie, dzięki któremu głos mieszkańców będzie zauważalny – mówi Anna Ścisłowska ze Stowarzyszenia 61.


Na projekt można głosować tutaj: http://bit.ly/ZanimUchwala

Rada Warszawy zatwierdza pensje prezydenta miasta, nadaje nazwy ulicom, ustala wysokość zniżek na bilety komunikacji. Dzięki aplikacji Zanim Uchwalą każdy warszawiak będzie miał ułatwiony wpływ na te decyzje.

– Interesuje nas zwłaszcza moment przed podjęciem decyzji przez radnych. Ten moment, gdy jeszcze chce się działać i dać radnym znać, co myślimy – tłumaczy Ścisłowska.

Przed każdym posiedzeniem rady warszawiak otrzyma: listę projektów, nad którymi obradować będą radni (wraz geolokalizacją spraw), możliwość kontaktu z radnymi, zadania pytania, zasygnalizowania sprawy. Projekt startuje w kategorii „Innowacje dla miasta i ludzi”. Jeżeli aplikacja powstanie w Warszawie, to planowane są wersje także dla innych miast.


Decyzje rady Warszawy mają znaczenie w codziennym życiu mieszkańców miasta. To m.in. dostosowanie sieci szkół publicznych i gimnazjów do reformy oświaty, która niebawem te gimnazja zlikwiduje; to także ceny biletów komunikacji miejskiej. Ogromna liczba uchwał rady dotyczy nazw ulic i obiektów. Ale rada decyduje też np. w sprawie przekazania mieszkań dla wychowanków domów dziecka.

Laguna w Siechnicach? Uliczny festiwal? Tak!

Najwięcej głosów zbiera jak dotąd projekt „Zrób siechNICE – Błękitna laguna dla mieszkańców”. Autorzy projektu, Siechnicka Inwestycyjna Spółka Komunalna, wymarzyli sobie oazę nad wodą, kilkaset metrów od rynku, miejsce wspólnego spędzania czasu na łonie natury dla mieszkańców miasta w województwie dolnośląskim.

Kategoria „Nowa miejska przestrzeń”. Na projekt można głosować tutaj.

Instytut Spraw Publicznych – warszawska organizacja pozarządowa – pragnie ożywić ulicę, przy której pracuje i organizować Festiwal Szpitalna Łączy 2017.

Byłaby to druga edycja festiwalu. Organizatorzy chcą poświęcić ją refleksji nad dzisiejszą tożsamością miasta i rolą mieszkańców w kreowaniu miejskiej rzeczywistości. Zaprosić do Śródmieścia warszawiaków, społeczników i aktywistów z różnych dzielnic stolicy, aby wymienili się z mieszkańcami Szpitalnej doświadczeniami, jak może funkcjonować i integrować się mikrospołeczność tworzona zarówno przez „rdzennych” mieszkańców, jak i przyjezdnych: pracowników pobliskich biur, działaczy organizacji pozarządowych, a także sklepikarzy, rzemieślników i przedsiębiorców. W ten sposób miałaby powstać platforma służąca wymianie informacji o inicjatywach integrujących społeczność lokalną i rozwiązująca ich problemy.

Kategoria: „Miejskie akcje i kooperacje”. Na projekt można głosować tutaj.

Pamiętajcie: głosować można codziennie do 8 maja do godziny 14:00!

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0W Polsce tego filmu ludzie boją się jak ognia. Widziałem "Malowanego ptaka" i już wiem dlaczego

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać

TRAGEDIA W WARSZAWIE

FELIETON 0 0Ilu ludzi ma jeszcze zginąć na pasach? Posłowie, przestańcie się bać kierowców!
X-lander 0 0Złożysz go jedną ręką. Mamy cenią go za wielofunkcyjne zastosowanie
PSSB 0 0Konsultanci sprzedaży bezpośredniej. Kim są osoby działające w tej rozwijającej się branży?
POLECAMY 0 0Tak Kaczyński traci władzę. Po wyborach dostał dwa potężne ciosy