O autorze
Marcin M Drews – dziennikarz, pisarz, scenarzysta, nauczyciel akademicki, autor niepokornych referatów naukowych, a swego czasu również frontman zespołu rockowego. Od 1990 roku nieprzerwanie w mediach. Twórca pierwszej w historii gry komputerowej, która trafiła do oficjalnego podręcznika języka polskiego. Pasjonat sushi (popełnił nawet książkę na ten temat), zapalony urban explorer, twórca nowego transmedialnego cyklu "Łowcy przygód" promującego historie niezwykłe i turystykę alternatywną.

Wybory samorządowe: Polaku, włącz myślenie

http://kacikromana.pl/najciekawsze-plakaty-prl/
Posłuchajcie bajeczki. Oto mamy otwarty konflikt Ukraina – Rosja. Gdzieś w Europie jest fabryka broni X, która zaopatruje rosyjską armię. W innym miejscu z kolei stoi fabryka Y, która sprzedaje karabiny Ukraińcom. A jeszcze gdzie indziej działa zakład Z, który nie zamierza stawać po żadnej ze stron i twierdzi, że nie będzie wspierał jednych przeciwko drugim. Tak wygląda arena wydarzeń w naszej bajce.


I właśnie. Pewnego dnia fabryka Z ogłasza światu przez krzykliwy megafon: Dość prywaty! Dość mordowania X przez Y i Y przez X! My wprowadzimy nową jakość i nauczymy świat, że nie wolno stawać po danej stronie i reprezentować jej interesów! My jesteśmy niezależni i przez to uczciwi, moralni i etyczni!

W odpowiedzi ludzie wrzeszczą Alleluja i zaczynają wspierać fabrykę Z. Idą datki, głosy poparcia, dziewczynki w wianuszkach na głowach machają chorągiewkami, pozdrawiając bohaterów, kobiety ronią łzy szczęścia, a na klombach śpiewają tulipany. W powietrzu latają anioły i bociany z roześmianymi dziećmi w bawełnianych zawiniątkach.

Tylko momencik... Czy ktoś tu czasem nie zapomniał, że Z również produkuje i sprzedaje broń, która służy do zabijania, bo przecież takie jest przeznaczenie tej fabryki? Mało tego, z uwagi na fakt, że zakład Z jest niezależny, z powodzeniem handluje na boku i z Rosjanami, i z Ukraińcami, zarabiając na tym konflikcie więcej niż X i Y... Bo zawsze, od początku istnienia świata, gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta.


Po co ta opowieść?

To taka mała alegoria wyborów samorządowych w Polsce. Od dawna walczą w nich stronnictwa polityczne zwane partiami. Przesyt ich propagandą był tak duży, że parę lat temu ludzie zapragnęli zmian.

I oto pojawiły się na wyborczym rynku ugrupowania obwieszczające kres samorządowego politykierstwa, kres dzielenia miast między partie. I ludzie radośnie popłynęli na fali tej propagandy, nota bene opartej na "najlepszych" bolszewickich wzorcach. Rzecz w tym, że zapomnieli o najważniejszym. Tak zwane "bezpartyjne" ugrupowania to nic innego jak nowe partie – tym bardziej niebezpieczne, że dzięki swej pompowanej w mediach "niezależności" kręcą na boku lody i z lewicą, i z prawicą, bo póki się nie opowiesz po żadnej ze stron, spokojnie możesz handlować ze wszystkimi.

I tak np. wielki bezpartyjny wódz (choć Bogiem a prawdą bardziej lokalny kacyk) jednego z miast dolnośląskich jedną ręką wygrażał partiom, a drugą rozdawał w lokalnych radach nadzorczych stołki działaczom PiS. Kolejny wielki bezpartyjny wódz jedną ręką wygrażał partiom, drugą wznosił kieliszek, chlejąc wódę z ministrem z PO. Podobnych przykładów jest znacznie więcej i coraz częściej przyjmują one wzorzec quasi-mafijny, bowiem każdy wielki bezpartyjny staje się po prostu donem.

Za tydzień wybory. Myślenie warto włączyć już dziś.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc
0 0Pamiętaj o tym ubezpieczając mieszkanie. To dodatek, który może zrobić sporą różnicę
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Te nieszczęsne mapy są w każdym odcinku. "Iwan Groźny z Treblinki" to i tak świetny serial
INNPoland 0 0Węgiel nie będzie się palił bez pieniędzy. Bankierzy mają plan, jak zadusić brudny przemysł
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Czekamy na zarzuty". Księgowy, emerytka, gospodyni – to oni tworzą Lotne Brygady Opozycji
0 0Dwóch podejrzanych o terroryzm w rękach ABW. Wzorem dla nich był Breivik
POLECAMY 0 0"Watchmen" to telewizyjne wydarzenie na miarę "Czarnobyla". Ale serial HBO wkurzył Amerykę
MamaDu 0 0Szkolne konkursy plastyczne to farsa. Psycholożka opisała jeden z nich i się zaczęło...
0 0"Skończyła się władza totalna". Senacka większość anty-PiS potwierdzona
0 0Koszmarny sen PiS w Senacie trwa. Wicemarszałkiem wybrano Michała Kamińskiego
0 0Wiemy, ile Polacy zamierzają wydać na tegoroczne Święta. To mało czy dużo?
0 07-latek zostawił na zajezdni ważny list. Zainteresował się tym wiceprezydent Poznania
POLECAMY 0 0Polacy sprzątają Himalaje. Andrzej Bargiel wziął worki i poszedł na lodowiec. "Ilość śmieci szokuje"
0 0Jak zaplanować urlop w święta? W prosty sposób można dostać kilkanaście dni wolnego