O autorze
Jestem nomadem. Moim domem stawały się tak odległe miejsca (dosłownie i w przenośni), jak Los Angeles i Białowieża.
Moje pasje to: przyroda, historia i film dokumentalny.

Pogrom w Luksemburgu - premier w łupkowej matni

Dymisja ministra Budzanowskiego może być początkiem weryfikowania polskiej polityki wydobycia gazu łupkowego
Dymisja ministra Budzanowskiego może być początkiem weryfikowania polskiej polityki wydobycia gazu łupkowego Fot. Kancelaria Premiera
Do kosza trafiają właśnie rodzące się przez lata w bólach rządowe projekty przepisów regulujących wydobycie gazu łupkowego w Polsce. Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, po sześciu latach zmagań, rozwiał złudzenie polskiego rządu, że EU przymknie oko na łamanie przepisów dyrektywy węglowodorowej - Polska zapłaci za to wysoką cenę. Trzeba powiedzieć jasno, wyrok w Luksemburgu wywraca polski system wydobycia gazu łupkowego do góry nogami - Gazeta Wyborcza alarmuje: "To grozi nam odszkodowaniami zamiast zysków z łupków".


A jeszcze niedawno premier zapewniał: - Największy niepokój (inwestorów) dotyczy trwałości przyznanej koncesji, praw nabytych przez tych, którzy mają dzisiaj koncesję (...) Jeśli ktoś chce w Polsce inwestować miliardy w gaz łupkowy, musi mieć poczucie bezpieczeństwa biznesowego. - Naiwni byli inwestorzy, którzy uwierzyli w te zapewnienia polskiego premiera - teraz okazuje się, że to właśnie postawienie przez rząd D. Tuska na niezgodne z prawem UE, nietransparentne, bezprzetargowe koncesje na wydobycie gazu łupkowego, po wyroku ETS oznacza dla inwestorów tylko jedno: pakowanie walizek.

Trudno zrozumieć dlaczego premier osobiście zaangażował się w forsowanie wadliwych przepisów, które mogły być przyczyną ubiegłorocznego głośnego skandalu korupcyjnego w Departamencie Geologii i Koncesji Geologicznych Ministerstwa Środowiska, z Dyrektor Departamentu w roli głównej. Prokuratura właśnie sprawdza, czy można było w ministerstwie środowiska kupić informacje o bezprzetargowym przydzielaniu koncesji na gaz łupkowy. Czy może więc kogoś zaskakiwać, że Komisja Europejska nie jest zwolennikiem korupcjogennych przepisów forsowanych przez rząd PO-PSL? Okazuje się, że może - polski rząd przez trzy lata przekonywał, że wygra ten spór, a wymóg prawa europejskiego, by "dostęp do działalności polegającej na poszukiwaniu, badaniu i produkcji węglowodorów był pozbawiony wszelkiej dyskryminacji zainteresowanych podmiotów" zręcznie da się ominąć.

Już 23 marca 2007 r. Komisja Europejska skierowała do Rzeczypospolitej Polskiej wezwanie do usunięcia uchybienia, w którym wskazała, że polskie Prawo geologiczne i górnicze nie jest zgodne z art. 2 ust. 2, art. 3 ust. 1 i art. 5 pkt 1 i 2 dyrektywy węglowodorowej. Pismem z dnia 23 maja 2007 r. Rzeczpospolita Polska odpowiedziała na wezwanie do usunięcia uchybienia, twierdząc, że prawidłowo wdrożyła dyrektywę do prawa krajowego - co w świetle obecnego wyroku ETS było próbą wprowadzenia Komisji Europejskiej w błąd i utrzymania nietransparentności systemu przydzielania koncesji.


Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 27.06.2013 r.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Renault 0 0Łatwiejsza jazda. W tym modelu kierowca poczuje, co to znaczy prawdziwe wsparcie
0 0Królowa wróciła. Trzeci sezon "The Crown" udowadnia, że to wciąż serialowa śmietanka Netflixa
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno
POLECAMY 0 0Nigdy się nie poddawaj – tego uczy kino. 10 tytułów, które powinien zobaczyć każdy mężczyzna
Volvo 0 0W mieście Volvo ci więcej. Kompaktowy XC40 to SUV gotowy na (prawie) wszystko
0 0Modest Amaro otwiera kolejną restaurację. “To będzie coś unikalnego”
INNPoland 0 0Lodowe księżyce i wiatr słoneczny. Człowiek w kosmosie to nic przy tych misjach
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Twardy zawodnik" rezygnuje z prawyborów w PO. Kidawa-Błońska nie ma już rywali
0 0Kaczyński mówił o rodzinie, ale znów podzielił Polaków. "Marginalne zjawiska mają być normą"
DADHERO.PL 0 0"Dziwne spojrzenia, złośliwe komentarze..." Tak wygląda życie ojców samotnie wychowujących dzieci
0 0Przez dwa miesiące byłam streamerką gier. Oto, czego się nauczyłam