O autorze
Marek Zmyslowski jest seryjnym przedsiębiorcą i inwestorem. Będąc entuzjastą Afryki, na Czarnym Kontynencie skupił całkowicie swoją działalność biznesową
Jest m.in założycielem: HotelOnline.co - spółki budującej oprogramowanie dla branży hotelarskiej i Jumia Travel - największego w Afryce serwisu do rezerwacji hoteli online, który pozyskał finansowanie Rocket Internet i Goldman Sachs. Jest mentorem w projektach Afrykańskich takich organizacji jak Google czy Bank Światowy. Marek jest także instruktorem snowboardu oraz posiada licencję rajdową. Jednak jego marzeniem jest być stand-uperem. Jednym z tych śmiesznych.

16 faktów o Nigerii, których nie znałeś.


1. Nigeryjski przemysł filmowy ("Nollywood"), jest na drugim miejscu na świecie w ilości produkowanym rocznie filmów (Na pierwszym miejscu jest "Bollywood").

2. Nigeria jest na 4 miejscu na świecie jeśli chodzi o liczbę lekarzy.

3. Na terenie dzisiejszej Nigerii znajdują się pozostałości „muru Benińskiego” (Benin Wall), najdłuższej konstrukcji wykonanej przez człowieka (dłuższej niż mur chiński).

4. Nigeria to sztuczny twór stworzony w 1914 roku przez Brytyjczyków, który obejmuje różne kultury i królestwa mające za sobą ponad 2000 lat historii. Wg niektórych prawników dokument powołujący Nigerię jako państwo stracił ważność, co jest jedną z przyczyn wzmożonych ostatnio ruchów terrorystycznych i separatystycznych (Boko Haram).

5. Najwcześniejsze dzieła sztuki stworzone w Afryce Zachodniej znajdują się w Nigerii – są to wytwory kultury Nok z epoki kamienia.

6. Najstarsze anatomicznie należące do człowieka szczątki w Afryce Zachodniej znaleziono w Nigerii na obszarze znanym obecnie jako Akure. Szczątki mają ponad 10 tys. lat.

7. Kiedy Niemieccy Podróżnicy pierwszy raz odkryli starożytne miasto Ile-Ife nie mogli uwierzyć, że Afrykanie stworzyli takie dzieła sztuki (Rasizm) – twierdzili, że odkryli zaginioną Atlantydę.

8. Nisbidi to starożytne pismo używane w Nigerii ponad 1000 lat temu. To obala rasistowskie roszczenia jakoby w Afryce nie było pisma. Ta forma pisma była zarezerwowana dla inicjacji w mistyczne społeczności.

9. Jedne z najwcześniejszych instytucji demokratycznych powstały na obszarze zwanym teraz Nigerią – Stare Królestwo Oyo miało system parlamentarny zwany Oyomesi, gdzie władza Króla była równoważona przez radę Wodzów mogących zmusić Króla do popełnienia samobójstwa jeśliby przekroczył granice swojej władzy.

10. Voodoo bezpośrednio pochodzi od religii Ifa wyznawanej przez nigeryjskie plemię Yoruba. To pokazuje trwałość kultury Yoruba pomimo wszystkich okropności niewolnictwa. Brazyliskie stroje ludowe to w istocie stroje Yoruba. Plemię to było jednym z najbardziej eksploatowanym i wysyłanym do oby Ameryk podczas epoki niewolnictwa.


11. Karnem Bornu, czyli państwa Hausa (połnocne muzułmańskie plemiona Nigerii) były uważane za posiadaczy największych armii w swoich czasach. Przywódca Karnem Bornu miał opinię kogoś, kto był w stanie w ciągu 24 godzin wezwać armię 120 tys. żołnierzy.

12. Nigeryjczyk (Yoruba) Wole Soyinka to jedyny Czarny Afrykanin, który otrzymał Literacką Nagrodę Nobla.

13. Większość dzieł sztuki stworzonych w Królestwach, które są obecnie pod władzą państwa nigeryjskiego znajduje się w Europie. Zostały ukradzione przez Europejczyków - Imperialistów, którzy aktualnie pokazują je w swoich Muzeach za wysokie opłaty.

14. W Nigerii jest więcej Muzułmanów (60mln) niż w Arabii Saudyjskiej (20mln).

15. W Nigerii jest więcej Muzułmanów niż w jakimkolwiek innym państwie afrykańskim.

16. Jeśli udasz się w określone miejsca delty rzeki Niger w Nigerii i mocno nadepniesz na ziemię to wypłynie z niej ropa naftowa.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...