O autorze
Marek Zmyslowski jest seryjnym przedsiębiorcą i inwestorem. Będąc entuzjastą Afryki, na Czarnym Kontynencie skupił całkowicie swoją działalność biznesową
Jest m.in założycielem: HotelOnline.co - spółki budującej oprogramowanie dla branży hotelarskiej i Jumia Travel - największego w Afryce serwisu do rezerwacji hoteli online, który pozyskał finansowanie Rocket Internet i Goldman Sachs. Jest mentorem w projektach Afrykańskich takich organizacji jak Google czy Bank Światowy. Marek jest także instruktorem snowboardu oraz posiada licencję rajdową. Jednak jego marzeniem jest być stand-uperem. Jednym z tych śmiesznych.

W 2014 roku inwestycje kapitałowe w Afryce wzrosły o 136%

Z raportu Atrakcyjność Afryki 2015 opublikowanego przez Ernst and Young wynika, że inwestycje kapitałowe w Afryce osiągnęły najwyższy w historii poziom. Nastąpiło to po wzroście o 136% w skali rocznej.


Raport informuje, że pomimo ogólnego spadku bezpośrednich inwestycji zagranicznych o 8,4%, inwestycje kapitałowe w Afryce wzrosły do 128 miliardów dolarów. Średnia kwota inwestycji wzrosła z 67,8 milionów dolarów w 2013 roku do 174 milionów dolarów w roku ubiegłym.
Spadek bezpośrednich inwestycji zagranicznych wpisuje się w światowy trend, z którego wyłamały się tylko Ameryka Północna i rejon Azji i Pacyfiku.Wartość inwestycji kapitałowych (128 miliardów dolarów) znacznie przekroczyła początkowe prognozy na poziomie 80 miliardów dolarów. Jednocześnie, jak podaje raport, postrzeganie Afryki jako dobrego miejsca dla bezpiecznych inwestycji znacznie spadło. Główne przyczyny to czynniki związane z ryzykiem politycznym, np. niestabilność i korupcja. Raport podaje również, że bezpośrednie inwestycyjne zagraniczne w 2014 roku stworzyły o 68% miejsc pracy więcej niż w roku ubiegłym.

Jak informuje raport “Afryka Północna pozyskała największą liczbę bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz inwestycji kapitałowych. Polityczna niepewność będąca skutkiem Arabskiej Wiosny z 2011 roku zaczyna powoli zanikać, co sprawia, że Afryka Północna staje się coraz bardziej atrakcyjna dla inwestorów. Zagraniczni inwestorzy zainteresowani bezpośrednimi projektami powrócili z entuzjazmem do Egiptu i Maroko”.
W badanym okresie, region odnotował 22% roczną stopę wzrostu w Bezpośrednich Inwestycjach Zagranicznych oraz 51% roczną stopę wzrostu w inwestycjach kapitałowych. W samym Egipcie stworzono około 52 tys. nowych miejsc pracy.
Z drugiej strony, RPA, Angola, Nigeria, Ghana i Kenia pozyskały znacznie mniej Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych.Raport podkreśla, że wspólna wartość, przedsiębiorczość, integracja regionalna, rozwój infrastruktury oraz partnerstwa biznesowe to kluczowe czynniki przemian strukturalnych, które pozwolą na osiągnięcie trwałego i zrównoważonego wzrostu w regionie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...