O autorze
Wizjoner, menedżer, przedsiębiorca oddany pasji i skupiony na sektorze wierzytelności.

Z wykształcenia dziennikarz, zawodowo menedżer windykacji z praktycznym doświadczeniem od 2003 roku. Pracował na stanowiskach menedżerskich w największych wrocławskich, komercyjnych bankach, a także tworzył, restrukturyzował i optymalizował call centra w wiodących firmach windykacyjnych. Jako dziennikarz i publicysta pracował dla największych koncernów wydawniczych w Polsce i prowadził portale internetowe.

Zarządza trzema spółkami o profilu windykacyjnym:
VEX,
VEX Corp
oraz Sardaukar Harvest.

Jest ekspertem i trenerem technik motywacji, windykacji, perswazji, wywierania wpływu, psychologii i manipulacji.

Prelegent, wykładowca, a także filantrop.

W czerwcu 2014 wydany został pierwszy tom jego debiutanckiej książki o windykacji wg. modelu Marcinkiewicza pt. Zawodowy Windykator.

Prywatnie jest pasjonatem gier, muzyki elektronicznej i Gwiezdnych Wojen.

Kontakt w sprawach prelekcji, wykładów, promocji możliwy poprzez LinkedIn lub Facebook: Markus Marcinkiewicz - windykacja i finanse

lub poprzez email:
markus@zawodowy-windykator.pl

lub telefonicznie: 71-306-78-10

Merytoryczna głębia II Forum Zarządzania Wierzytelnościami!

Forum Zarządzania Wierzytelnościami
Forum Zarządzania Wierzytelnościami FZW
Niedawno pisałem o pierwszej edycji Forum Zarządzania Wierzytelnościami, a przed chwilą wpadł mi w ręce program kontunuacji tego eventu. Merytorycznie zapowiada się jeszcze lepiej niż zeszłoroczna edycja. Mam wielką nadzieję, że nie będzie to punkt kulminacyjny windykacyjnych kongresów w tym roku, ale analizując program dochodzę do wniosku, że będzie bardzo trudno przebić tę ofertę.


Właśnie dlatego postanowiłem poświęcić kolejny z rzędu wpis na blogu temu wydarzeniu! Forum odbędzie się 1 kwietnia i podzielone ma zostać na trzy bloki.

Pierwszy to trendy na rynku zarządzania wierzytelnościami w bieżącym roku, który omawiać będą prezesi Krajowej Rady Komorniczej oraz Polskiego Związku Windykacji. Zakres tematyczny, który obejmie ich panel to rola obrotu wierzytelnościami w działalności gospodarczej, a także wpływ najnowszych zmian dotyczących upadłości konsumenckiej na kupno portfela wierzytelności.

To bardzo ważne tematy, chociażby dlatego, że sama upadłość konsumencka przeprowadzana w Polsce może i nie jest (nawet po ostatnich zmianach) aż tak atrakcyjną opcją, ale jej zagraniczne warianty już tak.

Omówione mają również zostać relacje pomiędzy wierzycielami, a dłużnikami, które z roku na rok nieustannie ewoluują i chociaż to, co sam o tych stosunkach pisałem w mojej książce "Zawodowy Windykator" jest ciągle aktualne to nie można zapominać, że dłużnicy nieustannie się rozwijają - niekoniecznie w kierunku, jakim wierzyciele by sobie tego życzyli.

Jednym z najciekawszych punktów wystąpienia są planowane zmiany w art. 8 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, a mianowicie jak zmiana limitów prowadzenia spraw przez komorników poza ich własnych rewirem wpłynie na praktykę biznesową. Prezes Krajowej Rady Komorników będzie miał tutaj wielkie pole do popisu ponieważ wątpliwości jest więcej, niż potencjalnych korzyści. Również w optyce wpływu tych wszystkich czynników na banki, także w kontekście sprzedaży pakietów wierzytelności do firm windykacyjnych i funduszy.Drugi blok jest poświęcony zmianom związanym z działalnością Biur Informacji Gospodarczej. Nadchodzące zmiany w przepisach mogą wprowadzić wiele zagrożeń i utrudnień dla wierzycieli. Omawiać je będą Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Mariusz Haładyj oraz Kilion Munyama, Poseł na Sejm RP.

Panel będzie ciekawy z kilku powodów - najważniejszy to zdecydowanie zwiększenie wysokości progów kwotowych uprawniających do wpisu, ale również ustalony obecnie na 10 lat okres przedawnienia po którym nie będzie można dokonywać wpisów do biur. Ciekawe zapowiada się również omówienie roli UOKiK w obowiązku zapłaty zobowiązania przez dłużnika.

Kolejny temat to prowadzenie przez biura informacji gospodarczej rejestrów zawierających informacje pozytywne oraz aspekt edukacyjny wynikający z konieczności szerszego powiadomienia o takich rejestrach i płynących z nich korzyści, w tym tzw. paszportów kredytowych.

Oprócz tego dużo będzie mówione na temat windykacji na koszt dłużnika oraz o dwuletniej historii obowiązywania Ustawy o terminach w transakcjach handlowych i jej wpływu na rynek windykacji. Prelegenci omówią te wszystkie zagadnienia w kontekście dwóch rodzajów firm windykacyjnych - skupujących pakiety wierzytelności i windykujących na zlecenie.


Ostatnim blokiem będzie obrót wierzytelnościami, a także problemy podatkowe w kontekście windykacji należności. Panel zostanie poprowadzony przez Doradcę Podatkowego i Witolda Pahla, Posła na Sejm RP. W tym podatkowym bloku omówione zostaną skutki obrotu wierzytelnościami na tle nieprzejrzystych przepisów dotyczących podatków dochodowych PIT oraz CIT, oraz podatków obrotowych VAT oraz PCC. Analizie zostanie poddana praktyka w kontekście obowiązujących przepisów prawa i propozycji zmian do ustaw podatkowych.

Ważnym punktem tego wystąpienia jest odpowiedzialność komorników za prawidłowe naliczanie podatków, w tym VAT od zbywanych nieruchomości, szczególnie w kontekście orzecznictwa TSUE, TK oraz NSA, jak również kwestie związane z umorzeniem wierzytelności.

II Forum Zarządzania Wierzytelnościami nie będzie więc jednym z wielu kameralnych spotkań przedstawicieli różnych firm z obszaru wierzytelności, które będą omawiać swoje doświadczenia, a głębokim i merytorycznym omówieniem najważniejszych zagadnień, problemów i przede wszystkim ryzyk, jakie wiszą nad sektorem windykacji.

I to powinna być najważniejsza rekomendacja dla uczestnictwa w tym wielkim evencie.

Więcej o wydarzeniu można przeczytać, jak również obejrzeć video zapowiedzi, komentarze uczestników oraz relację ze spotkania rady programowej, pod tym linkiem

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc
INNPoland 0 0Węgiel nie będzie się palił bez pieniędzy. Bankierzy mają plan, jak zadusić brudny przemysł
0 0Pamiętaj o tym ubezpieczając mieszkanie. To dodatek, który może zrobić sporą różnicę
POLECAMY 0 0"Watchmen" to telewizyjne wydarzenie na miarę "Czarnobyla". Ale serial HBO wkurzył Amerykę
MamaDu 0 0Szkolne konkursy plastyczne to farsa. Psycholożka opisała jeden z nich i się zaczęło...
0 0Możesz się pozbyć boomboxa. Ten niezniszczalny głośnik stanie się sercem każdej imprezy
0 0Rodzina patchworkowa - czy warto się w to pakować? Każdego dnia sprawdzam to na własnej skórze
0 0101 lat polskiej muzyki w 7 minut. Film uczniów z Dąbrowy Górniczej trzeba zobaczyć!
dad:HERO 0 0"Trzeba mieć do kogo wracać..." płk Kruczyński z GROM o tym, jak być komandosem i ojcem