O autorze
Prawnik, kryminalistyk, samorządowiec. Pasjonat nowych technologii. W wolnych chwilach wokalista i gitarzysta basowy zespołu folkowego "Prawdziwe Perły"

Tychy stolicą gitary

Dyrektor festiwalu - Wojciech Wieczorek - prezentuje plakat imprezy
Dyrektor festiwalu - Wojciech Wieczorek - prezentuje plakat imprezy www.tychy.pl
Drugą część "Concierto de Aranjuez" zna chyba każdy. Piękny, melancholijny motyw chwyta za serce. W dowolnej interpretacji. Czy to na jazzowo - po "Aranjueza" sięgał przecież sam Miles Davis. Czy w wersji na... orkiestrę dętą - Gloria z filmu "Orkiestra" wykonuje słynne Adagio na flecie! Ale koncert Joaquina Rodrigo najpiękniej brzmi w wersji oryginalnej - z rożkiem angielskim. Do wtóru gitary.


W Tychach uczestnicy konkursu w czasie "Śląskiej Jesieni Gitarowej" grają "Aranjueza" dopiero w finałowym etapie. Ten koncert jest wyróżnieniem. Finalistom towarzyszy tyska orkiestra Aukso precyzyjnie prowadzona batutą Marka Mosia. Ostatni etap przesłuchań to prawdziwa uczta. Zniewalające piękno kompozycji gwarantuje wielkie wzruszenia.

Gitara rządzi w Tychach przez tydzień, co 2 lata. Nie ma na świecie festiwalu, który gromadziłby większe gwiazdy tego instrumentu. I który oferowałby podobne spektrum jego użycia. Od flamenco, przez bluesa aż po akcenty rockowe. Organizatorzy dbają o to, by w czasie każdej edycji imprezy jeden koncert pozwalał na oddech od gitary klasycznej. Przed dwoma laty fantastyczny koncert dał w Tychach Al Di Meola, w 2008 oddech smakował jazzem za sprawą Jarka Śmietany. A tegoroczny festiwal otuli nas aurą flamenco, za sprawą Jose Antonio Rodrigueza. To, co najważniejsze, czyli gitara klasyczna, zabrzmi w wykonaniu plejady mistrzów. Już inauguracja z Markiem Nosalem i Markiem Pasiecznym zapowiada się pysznie. A potem będzie tylko lepiej.Warto przyjechać do Tychów. Warto tutaj posłuchać gitary. Miasto przez tydzień drży poruszane strunami tego fantastycznego instrumentu. Nawet socrealistycznemu symbolowi Nowych Tychów (nazywanemu przez tubylców pieszczotliwie "żyrafą") zdarzyło się na czas festiwalu zamienić w... A jakże. W gitarę. Zapraszamy!


Szczegółowy program festiwalu znajdziecie na oficjalnej stronie imprezy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...