O autorze
Michał Kowalski – rocznik 1975, dziecko dwóch systemów, niegdyś dziennikarz śledczy. Z sukcesami. Od zawsze muzyk - lider i założyciel składu – Wszystkich Wschodów Słońca. Obecnie z Magdalena Pasierską tworzy skład producencki Herbata. Od trzech lat we Wrocławiu. Prawnik, fotograf, w chaosie rzeczywistości ma jeszcze kilka innych sposobów na życie. Prowadzi stronę www.muzykaiprawo.pl.

Kiedyś pisałem tu o prawie autorskim. Teraz piszę o wszystkim. Takie czasy.

Sensacyjne materiały o Polsce z brytyjskich kronik filmowych na YouTube

Na YouTube od dwóch miesięcy wiszą nigdzie wcześniej niepublikowane materiały z brytyjskich kronik filmowych. Wśród nich zatrzęsienie filmów dotyczących Polski - wojna polsko - rosyjska 1920, Piłsudski z rządem w 1926 r., generał Sikorski wizytujący oddziały (chyba każdego rodzaju), powodzie 1947, UNRA, procesy "Caritasu", powojenny Toruń, Gdańsk lat `70. Wszystko całkowicie świeże, nowe, z licznikiem po kilkadziesiąt wyświetleń. Niesamowita kopalnia wiedzy o Polsce i Polakach.
"British Pathe" to taka Polska Kronika Filmowa, tylko, że ich autorzy byli nieco bliżej światowych wydarzeń niż PKF (nie ujmując nic urokowi naszych dokumentalistów).

Oryginalna nazwa agencji to - "Pathe News". Agencja produkowała dokumenty dotyczące codziennego życia w latach 1910 - 1970. Jej założyciel - Charles Pathe jest jednym z pionierów dokumentu filmowego, jednym z przykładów błyskotliwej kariery czasów przedwojennych. Był przecież synem rzeźnika, a gdy umierał w 1957 r. - był właścicielem najbardziej znanej agencji informacyjnej produkującej kroniki wyświetlane w kinach w Wielkiej Brytanii.

Spuścizna po "Pathe News" jest bezcenna. W połowie kwietnia 2014 roku spadkobiercy, czyli "British Pathe" zdecydowali się na uwolnienie archiwów. 85 tysięcy filmów trafiło na kanał You Tube i każdy może w nich szukać dowoli.

Wczorajszego wieczora, oprócz tradycyjnego już przeszukiwania kanału na potrzeby Muzykaiprawo.pl, bo ciągle znajduję tam istne perełki w stylu np. autentycznej relacji ze słynnego pirackiego radia "Caroline" stacjonującego w pobliżu W. Brytanii w latach `60 (kto pamięta film "Radio na fali" z 2009 r.?), wpisałem w wyszukiwarkę na kanale "BP" - słowo "Poland". I oniemiałem.

Przy okazji uwolnienia archiwów "BP" do netu wpadły autentyczne perełki, być może wcześniej nie widziane w Polsce, noszące oznaczenia "materiał nieużywany". Jak np. widoczki z Łeby z 1947 r.Ale to tylko początek. Nieznana historia polskich dzieci, uchodźców w RPA. 1939 r.Pierwsza (?) polska kreskówka "Polka". Rok 1948Mecz Polska - Irlandia. 1938 r.Wizyta Sikorskiego w Moskwie 1941 r.Ofensywa wojsk polskich w wojnie polsko - rosyjskiej 1920 r.Wizyta polskich architektów w Londynie 1948 r.Mnóstwo materiałów polskich żołnierzy na Wyspach z okresu wojny. W tym bardzo dużo nagrań z generałem Sikorskim.Sporo materiałów nie ma nawet oznaczeń, gdzie zostały nagrane i kto na nich jest - olbrzymia robota dla pasjonatów historii.Słowem w zasobach przepastnego Internetu, nagle otrzymaliśmy prezent dotyczący naszej historii. Prezent darmowy, polegający na dzieleniu się bezcenną wiedzą o historii. Piękne, że w czasach "hajsów", ludzie myślą jeszcze prospołecznie. Przecież równie dobrze, te archiwa mogły wciąż być zamknięte.


Stworzyłem playlistę z materiałami polskimi. Będę starał się ją na bieżąco uzupełniać. Powodzenia w przeszukiwaniach!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
PILNE! 0 0Jest wyrok TSUE ws. Polski! To w praktyce cofa całą pisowską reformę sądownictwa
POLECAMY 0 0Nigdy się nie poddawaj – tego uczy kino. 10 tytułów, które powinien zobaczyć każdy mężczyzna
Volvo 0 0W mieście Volvo ci więcej. Kompaktowy XC40 to SUV gotowy na (prawie) wszystko
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Najmłodsza miliarderka się bogaci. Poruszenie w świecie mody
WYWIAD 0 0"Żenujące". Były sołtys Rytla nie ukrywa, co myśli o reportażu Superwizjera o Beacie Szydło
0 0Wyrok za niski? Wnuk Wałęsy do więzienia może trafić na dłużej